فصلنامه افق طلائی سلامت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل

دیسمنوره یا قاعدگی دردناک

دیسمنوره یا قاعدگی دردناک

 


دیسمنوره یا قاعدگی دردناک

50 تا 70 درصد زن ها به قاعدگی دردناک مبتلا می باشند . یک درد خاص همراه با قاعدگی است که دلیل عمده غیبت از مدرسه و محل کار در زن ها می باشد . این مشکل در بیشتر موارد ، با پریودهای ماهانه همراه با تخمک گذاری دیده می شود و بر اساس سن شروع و دلایل بوجود آورنده ، به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود .

دیسمنوره اولیه : این حالت معمولا قبل از سن 20 سالگی و تقریبا همیشه 6 تا 12 ماه بعد از اولین قاعدگی شروع می شود . اگر دردها 3 سال بعد از اولین قاعدگی شروع شود و یا اگر قاعدگی همراه با دوره های بدون تخمک گذاری باشد ، باید به فکر علل ثانویه بود .

معمولا درد چند ساعت قبل یا هم زمان با خونریزی قاعدگی شروع شده و حداکثردو تا سه روز طول می کشد . دردها بیشتر در زیرناف است . دردها گاه به کمر ، کشاله ران و ران ها نیز انتشار می یابد . علائم دیگری مثل تهوع ، استفراغ ، بی اشتهایی ، اسهال ، خستگی ، تحریک پذیری و گاه سردرد ، می تواند وجود داشته باشد . قاعدگی اولیه با افزایش سن و زایمان طبیعی ممکن است بهبود یابد . این بیماری احتمالا درزن هایی که مادران آن ها نیز دچار این ناراحتی بوده اند شایع تر است .

درمان : فعالیت های فیزیکی ملایم می تواند به تخفیف شکایات بیمار کمک کند . توجه به رژیم غذایی ( مثل خوردن غلات سبوس دار ، حبوبات ، سبزیجات و میوه جات بیشتر و کم خوردن یا نخوردن نمک ، کافئین و شکر ) نیز دربرخی زن ها مفید است. استراحت و ماساژ و تکنیک های بیوفیدبک نیز در برخی موارد درتخفیف درد موثر است.

اگر بیمار از نظر جنسی فعال است ، استفاده از قرص های پیشگیری از حاملگی (ocp)با استروژن کم در نود درصد موارد موثر خواهد بود که درمان انتخابی می باشد .
درمانهای دارویی تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام شده و در صورتی که 3 تا 6 ماه پس از درمان های مذکور پاسخی مشاهده نشد باید به دنبال علل ثانویه بوده و کلیه اقدامات تشخیصی رابه کار بست.( خصوصا در قاعدگی هایی که پس از 20 سالگی ظاهر شود که تقریبا همیشه از نوع ثانویه است )

دیسمنوره ثانویه :

این حالت معمولا بعد از سن 20سالگی رخ می دهد هر چند که می تواند دراولین عادت ماهیانه و درهر سنی شروع شود معمولا 5 تا 7 روز تداوم می بابد.درکسانی که دارای بیماری های لگنی مثل (آندومتریوز،آدنومیوز،توده های زیرمخاطی رحم ، تنگی شدید گردن رحم ، عفونت های لگنی مزمن،چسبندگی لگن و هیپرمنوره یا افزیش خونریزی ماهانه) رخ می دهد.در این بیماران معاینات کامل لگن و نیز آزمایش های روتین،تصویربرداری از رحم و ضمائم آن، سونوگرافی و ممکن است برای تشخیص لازم باشد اما دستیابی به یک تشخیص دقیق همیشه امکان پذیر نیست و اشتباه درتشخیص و افتراق دیسمنوره اولیه و ثانویه فراوان دیده می شود .

درمان : درمان اصلی در قاعدگی ثانویه ، تشخیص و رفع عامل زمینه ای است اما برخی از انواع ثانویه به درمان های دارویی با ocp( قرصهای ضد حاملگی ) یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز پاسخ نسبی می دهند

گردآورنده : پروین پودینه سعیدی دانشجوی کارشناسی ناپیوسته مامایی

منابع :

1.       بیماریهای زنان کیستنر و نواک

2.       بارداری و زایمان ویلیامز

3.       سایت www.khanevadeyema.com

[ ۱۳۸٧/۳/۱٢ ] [ ٧:۳۸ ‎ق.ظ ] [ حسینعلی ستوده ]

[ نظرات () ]