سرطان پوست


پوست بدن شما را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت محفوظ نگه می‌دارد. پوست همچنین آب، چربی و ویتامینD را در بدن ذخیره می‌کند. پوست دارای لایه‌های اصلی متعدد و انواع مختلفی از سلولها می‌باشد. سرطان پوست در جاهایی که بیشتر در معرض نور خورشید است مانند صورت، گردن، دستها و بازوها رایجتر است.

نشانه‌های هشدار دهنده سرطان پوست: تغییر در اندازه ، خونریزی از خال، احساس خارش، سفت شدن، ایجاد قلنبه، متورم شدن در محل خال رشد غیر طبیعی یا ایجاد زخمی که ترمیم نمی‌شود. سرطان پوست ممکن است بصورت لکه پهن قرمز زبر یا فلس مانند باشد.هر درد یا کسالتی در پوست نشانه سرطان نیست ولی به محض دیدن تغییر در پوست خود آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

علل ایجاد سرطان پوست

·         مهمترین عامل شناخته شده ، تماس های مکرر با اشعه ماورای بنفش در طی سال های طولانی است. کسانی که در معرض خطر بیشتری هستند عبارت اند از:

1- مردان و زنان با پوست روشن که دچار آفتاب سوختگی  می شوند، ( آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در 20 سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود). افراد با پوست مستعد ابتلا به صدمات پوستی ناشی از تابش آفتاب می باشند.

2-      افرادی که مدت زمان طولانی را در آفتاب سپری می کنند، مثل کشاورزان

·      وراثت در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست روشنتر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند، بیشتر مستعد سرطان پوست می‌باشند

·      محیط بعلت کاهش لایه ازون در جو زمین میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر شده بنابراین در برخی مناطق بخصوص در خط استوا که تشعشع خورشید قویتر است بیشتر دیده می شود .

تشخیص

همه افراد باید نسبت به تغییرات غیرطبیعی پوست مثل زخم هایی که بهبود نمی یابند حساس باشند و با پزشک مشورت نمایند. فقط پزشک می تواند تشخیص دهد که کدام ضایعه خوش خیم ، کدام پیش سرطانی و کدام بدخیم است . در بسیاری از موارد ، پزشک برای رسیدن به تشخیص ، از ضایعه نمونه برداری می کند و در زیر میکروسکوپ بررسی می گردد

درمان

چهار روش کلی درمان ضایعات پوستی شامل جراحی، تخریب ضایعه پوستی با جراحی، تخریب ضایعه به وسیله یخ زدن آن کرایوتراپی و یا رادیوتراپی ( اشعه درمانی ) است.

اندازه ضایعه و محل آن مشخص کننده نوع درمان آن است. تمام این روش ها با95% موفقیت همراه است.

چگونه خود را در مقابل ابتلا به سرطان پوست محافظت کنیم؟

- بین ساعات 11 صبح تا 4 بعد از ظهر حتی الامکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

- دست ها و پاهای خود را با پوشیدن لباس مناسب بپوشانید.

- از کرم های محافظ آفتاب مناسب استفاده کنید.

- از لامپ های مخصوص برنزه کردن استفاده نکنید.

- کودکان خود را در معرض نور شدید آفتاب قرار ندهید.

- محافظت از پوست در برابر آفتاب را به فرزندان خود بیاموزید. (از مصرف کرمهای ضد آفتاب برای کودکان کمتر از 6 ماه جددا خودداری کنید. از در معرض قرار گرفتن کودک کمتر از 6 ماه در نور خورشید جددا باید خودداری کنید)

کلید حفظ سلامت درمقابل سرطان پوست، ابتدا پیشگیری از آن و در صورت بروز، کشف زود هنگام و درمان مناسب آن است.

تهیه و تنظیم : خلیل شهریاری کارشناس سرطان

منبع : انتشارات مرکز مدیریت بیماریها و دانشگاه تهران سایت تبیان