بیماری فلج اطفال

منابع : دستورالعل کشوری فلج اطفال  - مرکز مدیریت بیماریهای وزرات بهداشت و درمان

تهیه کننده : امیر بزی   کارشناس مبارزه با بیماریها

فلج اطفال ( پولیومیلیت ) یک عفونت ویروسی مربوط به نخاع و اعصاب بوده که با فلج شل ناگهانی شناخته می شود . ویروس بیماری فقط انسان


را آلوده کرده و از انسان به انسان انتقال می یابد

این بیماری در هرسنی بروز می کند ولی بیشتر در کودکان کمتر از 5 سال دیده می شود که یکی از علل فلج شل حاد در کودکان و نوجوانان است

راه انتقال :

بیماری عمدتا از طریق دستگاه گوارش ( تماس مستقیم با مدفوع ، آب آلوده و....) وارد بدن شده که در حلق و روده ها تکثیر یافته ،  سپس می تواند وارد خون شده  و از طریق خون و رشته های عصبی به نخاع و مغز انتشار یابد و با حمله به اعصاب حرکتی ( نخاع و مغز ) موجب فلجی در فرد می شود. تا زمانیکه ویروس از بدن فرد آلوده دفع شود احتمال واگیری و انتقال  وجود دارد  ( ویروس در ترشحات حلق  تا یک هفته و در مدفوع 2 تا 3 هفته  باقی می ماند )

علائم بیماری :

فلج اطفال در 90 درصد موارد  بدون علامت بوده یا علائم خفیف دارد در صورت ابتلاء فرد به نوع شدید بیماری دچار درد شدید عضلانی ، سفتی گردن همراه یا  بدون فلج ، تب ، سردرد ، اختلال در تعادل ، عدم توانایی حرکت یک اندام یا چند اندام  بدن و... می شود.

وضعیت بیماری در جهان و ایران :

درحال حاضر برخی از کشورها عاری از پولیو بوده ودر برخی از کشورها همچنان بیماری برای همیشه (بصورت بومی) وجود دارد  کشورهایی که فلج اطفال بصورت بومی وجود دارد عبارتند از :

افغانستان ، پاکستان ، هندوستان و نیجریه

یکی از کشورهای که فلج اطفال در آن وجود ندارد یا عاری از بیماری است ایران می باشد که علت مهم آن واکسیناسیون کودکان و اجرای برنامه ایمنسازی تکمیلی فلج اطفال میباشد.

لذا با توجه به همجواری استان با دو کشور افغانستان و پاکستان که روند بیماری در آنها هر ساله نسبت به سال قبل  افزایشی بوده و بومی بودن بیماری  همچنین تردد غیرقانونی اتباع آنها  به استان خطر انتقال ویروس فلج  اطفال به کشور خصوصا استان سیستان و بلوچستان افزایش می یابد.

پیشگیری :

بهترین  راه پیشگیری واکسیناسیون کودکان با واکسن  فلج اطفال از بدو تولد می باشد . بیماری درمان قطعی ندارد و فرد مبتلا تا پایان عمر فلج می ماند که علاوه برمشکلات جسمی برخود فرد ، بحرانهای روحی روانی ، اجتماعی و اقتصادی شدید برای خانواده و جامعه ایجاد می کند

لذا به منظور افزایش ایمنی کودکان در برابر بیماری فلج اطفال و همجواری با کشور افغانستان و پاکستان و تردد اتباع بیگانه به داخل استان طرح ایمنسازی تکمیلی فلج اطفال در کودکان کمتر از 5 سال در سال 90 نیز چون سنوات گذشته در دو نوبت بصورت خانه به خانه توسط پرسنل بهداشتی درمانی در تاریخهای ذیل انجام می شود :

نوبت اول : 21- 17 دیماه 1390

نوبت دوم : 26- 23 بهمن ماه 1390

گروه هدف : متولدین 17/10/85   ( کودکان صفر تا 59 ماهه )

اگر کودکی در روزهای نزدیک اجرای طرح قطره فلج اطفال گرفته باز هم نیاز به خوراندن قطره در طرح میباشد.

به خانوارها تاکید شود در صورت بروز فلج شل ناگهانی  بدون سابقه ضربه قبلی در فرزندشان به خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت شان مراجعه نمایند.