سرطان پستان

تهیه کننده : شیرین شهریاری کارشناس بهداشت روان معاونت بهداشتی

منبع : عابدینی مهراندخت / بیماریهای پستان چاپ اول 1389 /  وزارت بهداشت درمان

 

در تمام دنیا شایعترین علت مرگ به دلیل سرطان در زنان ، سرطان پستان می باشد. و بررسی آمار نشان دهنده افزایش این بیماری در دنیا می باشد .

طبق آمار مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت ، سرطان پستان در ایران


از نظر بروز بین تمام سرطانها در زنان ، همچنان در رتبه اول قرار دارد . متاسفانه سن بروز سرطان پستان در زنان ایرانی پایین تر از میانگین سن جهانی است . بیشترین بروز سرطان در ایران در گروه سنی 45 تا 54 سال و نیز پس از 80 سالگی می باشد .

فاکتورهای خطرساز در ایجاد سرطان پستان

عوامل متعددی سبب افزایش خطر بروز سرطان می شوند :

- جنس (خانمها)

- بالا رفتن سن: تقریبا 50% از سرطان های پستان پس از 65 سالگی رخ می دهد

- شروع قاعدگی قبل از 12 سالگی

- زایمان نداشتن یا اولین حاملگی بعد از 30 سالگی

- یائسگی دیررس (بالای 55 سالگی)

- سابقه خانوادگی سرطان پستان

- سابقه خانوادگی سرطان پستان در افراد مذکر خانواده

- تعدد بستگان درجه یک مبتلا به سرطان پستان و سن پایین آنها در زمان تشخیص

- درمان جایگزین با هورمون پس از یائسگی

- مصرف الکل

- افزایش وزن پس از یائسگی

- تراکم زیاد بافت پستان

معاینه پستان توسط خود بیمار (خودآزمایی)

اکثر سرطانهای پستان توسط خود بیمار (48%) و بعد توسط تصویربرداری از پستان (41%) کشف می شوند و فقط 11% از آنها در معاینه فیزیکی به وسیله پزشک شناسایی می گردند .

زنان در سنین قبل از یائسگی بهتر است پستان های خود را هر ماه و 7 تا 10 روز پس از شروع دوره قاعدگی معاینه کنند . در زنان یائسه انتخاب یک تاریخ مشخص ، روش مفیدی برای بخاطر آوردن زمان انجام ماهیانه خودآزمایی پستان می باشد .

روش انجام خودآزمایی:

فرد باید در حالی که در جلوی یک آیینه نشسته یا ایستاده است ، به پستانهای خود نگاه کرده و به دنبال عدم تقارن ، فرورفتگی پوست ، یا به داخل کشیده شدن نوک پستان بگردد .

بلند کردن دست ها بر روی سر یا فشار دادن دست ها بر روی لگن ، باعث انقباض عضلات سینه ای می گردد و بدین طریق هرگونه فرورفتگی در پوست آشکار می شود .

پستان های خود را در حالت خم شده به جلو معاینه کند . او باید در حالت ایستاده یا نشسته پستان های خود را به دقت با انگشتان دست طرف مقابل لمس کند .

سپس باید دراز کشیده و دوباره هریک از ربع های پستان و همچنین زیر بغل را لمس کند ، این کار را با کف انگشتان سه انگشت میانی و با ایجاد فشار (ملایم ، متوسط و عمیق) انجام دهد به طوری که کل پستان از ترقوه تا چین زیر پستانی و از جناغ تا تمام زیر بغل را پوشش دهد .

ناحیه پستان را ترجیحا با حرکت به سمت بالا و پایین لمس کرد . این معاینات را برای اجتناب از اضطراب می توان در هنگام دوش گرفتن نیز انجام داد . همچنین آب و صابون حساسیت لمس را افزایش می دهد .

در مراحل اولیه  سرطان پستان می تواند کاملا" بدون علامت باشد. درصورتی که بیماری در این مراحل تشخیص داده شود درمان آن بسیار آسانتر خواهد بود.

شایعترین علامت سرطان پستان ، بروز یک توده منفرد و بدون درد در پستان است.

خونی بودن و خود به خود خارج شدن ترشحا ت به خصوص وقتی همراه توده و از یک مجرا باشد، از اهمیت زیادی بر خوردار است.

قرمزی و خارش نوک پستان همراه با پوسته پوسته شدن و ترک خوردن ان ، نوعی از سرطان پستان به نام پاژه است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.