"نه"

گفتن را به فرزندان خود بیاموزید!

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت درباره چگونگی درمان اعتیاد به محرک‌ها نیز گفت: درمان اعتیاد به مواد محرک‌ بسیار مشکل است و بر همین اساس درمان مواد دروازه‌ای اعتیاد را در حوزه پیشگیری مطرح می‌کنیم تا فرد به سمت مصرف مواد سنگین‌تر نرود. درمان اعتیاد به چنین موادی بیشتر از جنس توصیه


 به خانواده و فرد، افزایش اعتماد به نفس و یاد گرفتن مهارت‌های نه گفتن است. اما اگر فرد این مواد را طولانی مدت مصرف کرده و واقعا وابسته شده باشد باید درمان وابستگی انجام شود. درمان وابستگی به مواد محرک نیز مشکل بوده، از جنس روان درمانی است، طولانی مدت است و حداقل شش ماه تا یک سال زمان می‌خواهد و نیازمند جلسات مستمر فردی و گروهی خانواده است تا فرد بهبود یابد.

به گفته وی، اکنون درمانگرانی در کشور هستند که اقدامات مربوط به درمان اعتیاد به محرک‌ها را انجام می‌دهند. برای درمان محرک‌ها در کشور اکنون بخش‌هایی از روش درمانی"ماتریکس" اجرا می‌شود، به این منظور آموزش‌هایی ارایه شده و به زودی سراسری می‌شود. توصیه در نوجوانان آن است که افرادی که به این مواد وابسته شده‌اند حتما به روانپزشک و ترجیحا روانپزشک کودک و نوجوان مراجعه کند.