رفتارهای تغذیه ای نامطلوب در کودکان سنین مدرسه و توصیه های کاربردی برای اصلاح آن:

تهیه تنظیم: مریم فردین

نام کتاب ،راهنمای آموزش تغذیه در دوران های مختلف زندگی، مولفین:شما صادقی،ناشر :صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ایران(یونیسف) ، نوبت چاپ:اول -1389

خودداری از خوردن گوشت: برخی از کودکان سنین مدرسه از خوردن گوشت امتناع می ورزند در حالی که مصرف گوشت به عنوان منبع پروتئین (باکیفیت خوب)، آهن و روی حائز اهمیت است. توصیه می شود گوشت چرخ شده در غذاهایی که مورد علاقه کودک است به او داده


شود.(ماکارونی، کتلت، همبرگر، املت گوشت، پیتزا با گوشت چرخ شده)که ترجیحا در منزل تهیه شود.

خودداری از مصرف گروه شیر و لبینات: در این سنین به دلیل رشد و استحکام دندان و استخوان ها مصرف شیر و لبنیات ضروری است. اگر دانش آموز علاقه ای به خوردن شیر ندارد می توان مقدار کمی پودر کاکائو(درحد یک قاشق مربا خوری) به یک لیوان شیر اضافه کرد. اضافه کردن کمی عسل به شیر نیز ممکن است دانش آموز را به خوردن شیر علاقمند کند. می توان شیر را به صورت غذاهایی مثل فرنی و شیر برنج به کودکان داد. معمولا"مصرف یک لیوان شیر در روز برای کودکان این سنین کافی است. با گنجانیدن سایر موادغذایی این گروه مثل ماست ، پنیر و کشک در وعده ناهار و شام و یا بستنی در میان وعده نیاز کلسیم تامین می شود. افراط در خوردن شیر نیز به این دلیل که جایگزین سایر غذاهای اصلی می شود ،کودک را در معرض خطر کمبودهای تغذیه ای بخصوص کمبود آهن قرار   می دهد.

خودداری از مصرف شکلات و شیرینی: مصرف بی رویه شکلات و شیرینی به این دلیل که موجب بی اشتهایی و سیری کاذب در کودکان می شود و آنها را  از مصرف غذاهای اصلی باز می دارد موجب اختلال رشد آنها خواهد شد. به والدین توصیه کنید حداقل، در منزل از نگهداشتن شکلات و شیرینی خودداری کنند و به این ترتیب دسترسی دائمی آنها را به این نوع کاهش دهند. از دادن شکلات و شیرینی به عنوان  جایزه خودداری کنند و با تنظیم یک برنامه منظم، تعداد شکلات و شیرینی که دانش آموزان در طول روز مصرف می کند را کنترل نمایند.

برای جلوگیری از خراب شدن دندان ها باید به دانش آموزان آموزش داد که پس از خوردن مواد قندی و شیرینی به ویژه شکلات ها و آب نبات هایی که به سطح دندان می چسبند، دهان و دندان های خود را با آب و مسواک شستشو دهند. در این دوران، اشتهای کودک راهنمای خوبی برای دریافت انرژی و مواد مغذی مورد نیاز است. استرس ناشی از رفتار اولیا و مربیان یا استرس های مربوط به امتحان می تواند روی اشتهای کودکان اثر بگذارد. اگر این تاثیر موقت باشد مشکلی ایجاد نمی کند ولی ادامه بی اشتهائی کودک می تواند مشکل آفرین باشد. در این صورت باید با شناسایی و رفع مشکل به کودک کمک شود.گاهی اوقات استرس موجب زیاد خواری کودک می شود در مورد کودکان چاق این مسئله مهم و قابل توجه است. آموزش مناسب و مشاوره با کودکان می تواند تا حدودی مشکل آنان را کم کند.

خودداری از مصرف سبزی ها:معمولا" کودکان در این سنین تمایلی به مصرف سبزی های تازه همراه با غذا ندارند .به مادران توصیه کنید که از سبزیجات خام مثل هویج ،گوجه فرنگی، کاهو،گل کلم و سبزی های پخته مثل چغندر پخته (لبو)، نخود فرنگی، لوبیا سبز، کدو حلوایی به عنوان میان وعده یا در هنگام تماشای تلویزیون به کودکان بدهند.