آنچه که باید درباره کوروناویروس بدانیم

تهیه و تنظیم : عزیزالله مفرح نیا (کارشناس آنفلوانزا ) و مهدی کریمی اول (کارشناس بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن )

منبع : مرکز مدیریت بیماری های واگیر- آدرس پایگاه خبری – اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  http://www.behdasht.gov.ir/

کوروناویروس MERS چیست ؟

کورونا ویروس ها نوعی ویروس هستند که عموماً باعث سرماخوردگی معمولی در انسان می گردند، اما برخی از آنها مانند  SARS می توانند باعث بیماری تنفسی شدید تر و گاهی مرگ بیمار شوند.

کورونا ویروس MERS برای اولین بار در عربستان شناخته شد و هر چند در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفلونزا (تب، سرفه، بدن درد و گاهی اسهال) می گردد اما


در گروهی از بیماران(مانند سالمندان) ممکن است باعث بیماری شدید تنفسی و بستری در بیمارستان شود .

در چه کسانی بیماری شدید تر می شود ؟

در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی) داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است (مانند دیابت، یا درمان های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن)، ممکن است بیماری کورونا ویروس MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت جسمی بهتری برخودار هستند در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را معمولا تجربه می نمایند .

علائم بیماری ، واکسن و درمان :  

تب : درجه حرارت بالای 38 درجه سانتیگراد

سرفه: سرفه، گلو درد و سایر علائم تنفسی در اغلب بیماران دیده می شود

اسهال: برخی بیماران دچار اسهال می شوند

تنگی نفس: در صورت احساس دچار تنگی نفس باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمود

در حال حاضر کورونا ویروس جدید واکسن و درمان قطعی دارویی ندارد و در موارد شدید بیماری درمان حمایتی در بیمارستان انجام  می شود.

راه انتقال بیماری MERS چیست ؟

راه انتقال دقیق این ویروس مشخص نشده است اما به نظر می رسد از راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال باشد. همچنین احتمال می رود که تماس با بزاق و ترشحات بدن شتر و مصرف شیر غیر پاستوریزه آن حیوان باعث بیماری گردد .

راههای پیشگیری  :

رعایت اصول بهداشت فردی:    شستن صحیح دست ها به دفعات(مخصوصا قبل از تماس دست با چشم و قبل از غذا خوردن ) و رعایت فاصله ( حداقل یک متر) با فرد بیماری که سرفه می نماید، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر هستند. توصیه می شود مسافرانی که به کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، عمان، قطر، اردن و مخصوصاً به زائرانی که به عربستان مسافرت می نمایند از خرید و مصرف مواد غذایی و آشامیدنی غیر مطمئن از دست فروشان خودداری نمایند و از مصرف شیر غیر پاستوریزه شتر نیز پرهیز داشته باشند.   

واگیری فرد به فرد در بیماری MERS به مراتب از بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی کمتر است اما در تماس های نزدیک خانگی و بیمارستانی ممکن است به افراد دیگر منتقل شود، از این رو رعایت بهداشت فردی توصیه می شود. پرسنل بیمارستانی باید علاوه بر دقت در شستن دست ها از ماسک و دستکش نیز بطور صحیح استفاده نمایند. از تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی خوداری شود .

باید در موقع سرفه از دستمال استفاده شده و در صورتی که دستمال هنگاه سرفه نمودن در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج می توان استفاده نمود.                                                                                                                       

دست ها با آب و صابون یا با محلول های الکلی پاک کننده دست شستشو شود.       

توصیه های بهداشتی به زائران حج تمتع / عمره و مسافران کشورهای عربی سواحل خلیج فارس :

  1. از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی غیر بهداشتی و تماس با دام (بویژه شتر) و لبنیات غیر پاستوریزه در طول سفر خودداری شود.                                

  2. بهداشت فردی مانند شستشوی صحیح دست و رعایت بهداشت تنفسی را جدی بگیرید .       

  3. کسانی که احتمال دارد بیماری MERS در آنها به نوع شدید تبدیل شود تا جایی که برایشان مقدور است از مسافرت خود، در سال جاری صرف نظر نمایند.

  4. در صورتی که در عرض 2 هفته بعد از بازگشت زائر(مسافر) احساس کسالت، تب، علائم تنفسی، علائم گوارشی مانند اسهال نمایان شود حتما به پزشک مراجعه شود و او را در جریان سفر اخیر خود قرار دهد.                       

  5. در صورت ابتلا به بیماری تنفسی از ماسک استفاده نمایند و تا جایی که امکان دارد تماس چهره به چهره خود با دیگران را کاهش دهد.