ال.اس.دی چیست؟

تهیه و تنظیم : وحیده نجاری- مرکز بهداشتی درمانی لطف ا...

منبع:راهنمای اموزشی کارکنان سالن های آرایشی بانوان در زمینه پیش گیری از سوءمصرف مواد، دکترمجیدتوکلی و مریم مهرابی و...

ال.اس.دی یا اصطلاحا «اسید» دارویی بسیار قوی است که مصرف مقادیر اندک آن نیز ایجاد توهم می کند.

ال.اس.دی ماده ای است بی رنگ، بی بو و بی مزه که غالبا به صورت جذب شده در حبه های قند یا ورقه های کاغذ فروخته می شود و به صورت خوراکی یا جذب از دهان مصرف می شود.

مصرف ال.اس.دی باعث چه علائمی می شود؟

علائم غیر قابل پیش بینی است و بستگی دارد به میزان مصرف، شخصیت فرد، خلق و انتظارات شخص از محیطی که در آن، این ماده مصرف می شود. معمولا مصرف کننده اولین اثرات مصرف این ماده را بین30 تا90 دقیقه بعد احساس خواهد کرد. این اثرات شامل گشاد شدن مردمک چشم، افزایش فشار خون و


طپش قلب، عرق کردن، از دست دادن اشتها، خواب آلودگی، خشکی دهان و لرزش است. در احساسات و عواطف مشخصا بیشتر از علائم جسمی رخ می دهد. حدود 12ساعت طول می کشد.

علائم وابستگی به ال.اس.دی و عدم صرف:

در مصرف کننده، اجباری را برای مصرف مجدد ایجاد نمی کند، بلکه باعث حالت تحمل می شود و به همین دلیل است که شخص مجبور است برای رسیدن به نئشگی، هر دفعه نسبت به دفعه قبل میزان را بالاتر ببرد. با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن آثار این ماده، این کار خطرناک است و مصرف آن می تواند به تشنج، کما و از کار افتادن  ریه ها و قلب و نهایتا مرگ منجر شود.

عوارض مصرف ال.اس.دی درطولانی مدت :

وخیم ترین پیامد ال.اس.دی از دست دادن قدرت تشخیص واقعیت است. این دگرگونی هوشیاری ممکن است به رفتاری بسیار غیر منطقی و همراه با گم گشتگی، یا گهگاه به حالتی از وحشت زدگی منجر شود که طی آن قربانی احساس کند نمی تواند اعمال یا افکار خود را کنترل نماید.