بي اختياري ادراردربزرگسالان

 آيا به هنگام عطسه ، سرفه ، خنده يا حرکت کردن متوجه مي شويد که چند قطره ادرار بي اختيار مي ريزد ؟

آيا زماني که احساس دفع ادرار داريد ، تا رسيدن به دستشويي ، نمي توانيد خود را نگه داريد ؟

آيا ادرارتان قطره قطره مي ريزد ؟

همه موارد فوق مي توانند علائمي از بي اختياري ادرار باشند . بي اختياري ادرار مي تواند به دليل عفونت هاي ادراري ، عفونت هاي زنانگي ، بزرگي غده پروستات ،‌تجمع مدفوع ، استفاده از برخي داروها و يا حتي شل و ضعيف شدن عضلات کف لگن و شکم ايجاد شود .

شما با اين مشکلات چه مي کنيد ؟

·             در صورت ابتلا به بي اختياري ادرار ابتدا به پزشک مراجعه کنيد تا علت ايجاد کننده آن درمان شود و مجبور نشويد که به خاطر آن فعاليت هاي اجتماعي ، رفت و آمدها و مصاحبت با دوستان را کم کنيد .

·                   همچنين نوشيدن آب را کم نکنيد . زيرا آب کافي براي دفع سموم بدن و جلوگيري از عفونت ادراري و پيشگيري از تشکيل سنگ هاي ادراري لازم است .

در اين جا ما انواع بي اختياري ادرار و توصيه هايي براي هر کدام از آنها را ذکر می کنیم .

انواع بي اختياري ادرار

بي اختياري ادراريکي ازسه حالت زير را دارد :

  افق

* حالت اول بي اختياري ادرار : در اين حالت هنگام عطسه ، سرفه ، خنده و برخاستن از زمين ، بي اختيار چند قطره ادرار خارج مي شود . اين حالت در زن ها خيلي بيشتر است که ممکن است به علت عفونت ادراري ، تغييرات مجاري ادرار با افزايش سن و يا زايمان متعدد باشد .

* حالت دوم بي اختياري ادرار : در اين حالت احساس ناگهاني و شديد براي ادرار کردن ايجاد مي شود . اما قبل از رسيدن به دستشويي ادرار مي ريزد .

* حالت سوم بي اختياري ادرار : در اين حالت مثانه خيلي پرشده است و ادرار به صورت قطره قطره به طور غيرارادي مي ريزد . زماني که فرد به دستشويي مي رود ادرار به طور کامل خالي نمي شود . اين حالت بيشتر در مردها ديده مي شود که دليل آن تنگ شدن مجراي ادرار به خاطر بزرگ شدن غده پروستات است .

توصيه هائي براي بهبود بي اختياري ادرار

·                   اين مشکل قابل حل است پس براي برطرف شدن آن حتماً به پزشک مراجعه کنيد .

·                   هر ۲ ساعت براي ادرار کردن به توالت برويد .

·                   در طول روز ۶ تا ۸ ليوان مايعات بنوشيد .

·                   بعد از ساعت ۸ شب از نوشيدن مايعات خودداري کنيد .

·                   لباس هاي آزاد و راحت بپوشيد .

·                   براي داشتن آرامش تمرين کنيد .

·                   از ورزش هاي سخت اجتناب کنيد .

·                   قهوه ، نوشابه هاي گازدار ، غذاهاي پرادويه ميل نکنيد .

·                   مثانه را تقويت کنيد .

·                   عضلات کف لگن را تقويت کنيد .

·              در زمان ادرار کردن عضلات شکم را سفت کنيد . سپس به آرامي با دست زيرشکم را به سمت پايين فشار دهيد . اين فشار به مثانه منتقل شده و به تخليه ادرار کمک مي کند .

چگونه مثانه را تقويت کنيم ؟

براي اين کار سعي کنيد کم کم مدت زمان بيشتري ادرارتان را نگه داريد . براي شروع هر ۲ ساعت يک بار ادرار کنيد . به تدريج سعي کنيد اين مدت زمان ۲ ساعت را بيشتر کنيد . اينکه چقدر اين فاصله زماني را بيشتر مي کنيد به خودتان بستگي دارد ؛ ولي بايد در حدي باشد که ادرار نريزد . کم کم اين فاصله را به ۳ تا ۴ ساعت برسانيد . اين تمرين را لازم نيست که شب ها انجام دهيد . با انجام اين تمرين توانايي مثانه براي نگه داشتن ادرار بيشتر مي شود .

 چگونه عضلات کف لگن را تقويت کنيم ؟

تمرين اول : هر بار که براي ادرار کردن به توالت مي رويد ، چندين بار به طور ارادي ، دفع ادرار را شروع و قطع کنيد . تمرين دوم : ناحيه مقعد را سفت کنيد ؛ مانند حالتي که مي خواهيد مانع دفع مدفوع شويد و اين حالت را براي مدت ۵ ثانيه حفظ نموده و بعد رها کنيد . در طول انقباض نفس خود را حبس نکنيد . اين کار را چندين بار در طول روز انجام دهيد . تکرار تمرين بايد در حدي باشد که خسته نشويد . اين تمرين را در حالت ايستاده ، نشسته و يا خوابيده مي توانيد انجام دهيد .

بزرگي غده پروستات

غده پروستات در مسير مجاري ادرار همه مردان قرار دارد . با افزايش سن اين غده بزرگ مي شود و در برخي از مردان مشکلاتي را در ادرار کردن ايجاد مي کند . توجه به علائم و درمان به موقع بزرگي غده پروستات از ايجاد مشکلات بيشتر و شديدتر جلوگيري خواهد کرد . اگر هر يک از علائم زير را داريد براي بررسي وضعيت غده پروستات به پزشک مراجعه کنيد :

·         بعد از اتمام ادرار ، احساس مي کنيد ادرارتان کاملاً خالي نشده است .

·         با فاصله زماني کمتر از ۲ ساعت دوباره مجبور هستيد براي ادرار کردن به دستشويي برويد .

·         هنگام ادرار کردن چند بار ادرار قطع و دوباره شروع مي شود .

·         نگه داشتن ادرار سخت شده است .

·         فشار جريان ادرار نسبت به قبل کم شده است .

·         وقتي براي ادرار کردن به دستشويي مي رويد براي شروع ادرار مجبوريد زور بزنيد .