فصلنامه افق طلائی سلامت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل

جزییات سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن تشریح سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر گفت: مطابق این سند تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تمام افراد تا سال آینده جزء برنامه ‌های اصلی وزارت‌ بهداشت است.

دکتر علی‌اکبر سیاری در تشریح سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر گفت: مطابق اهداف سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر،باید 25 درصد مرگ نابهنگام افراد 30 تا 70 سال، ظرف 10 سال آینده کاهش یابد،در این سند تمامی وزارتخانه‌ها از جمله


جزییات سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن تشریح سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر گفت: مطابق این سند تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تمام افراد تا سال آینده جزء برنامه ‌های اصلی وزارت‌ بهداشت است.

دکتر علی‌اکبر سیاری در تشریح سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر گفت: مطابق اهداف سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر،باید 25 درصد مرگ نابهنگام افراد 30 تا 70 سال، ظرف 10 سال آینده کاهش یابد،در این سند تمامی وزارتخانه‌ها از جمله صنعت و معدن، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، سازمان صدا و سیما و دستگاه‌های دیگر مشارکت دارند و وظیفه هر کدام مشخص است.

سیاری با بیان اینکه صاحب ­‌نظران بهداشتی دنیا دستورالعمل‌ هایی را در این خصوص نوشته‌اند و هر کشور سند مربوط به خودش را دارد، گفت: ما یکسال است که نوشتن سند ملی پیشگیری از بیماری­‌های غیرواگیر را شروع کرده‌ایم و اکنون این سند رو نمایی شده است.

لزوم افزایش مالیات بر مواد دخانی

معاون بهداشت در رابطه با ریسک فاکتورهای مرتبط با بیماری­‌های غیرواگیر از جمله راهکارهای کاهش مصرف دخانیات، گفت: برای اینکه مصرف مواد دخانی را کم کنیم راهکارهایی از طرف صاحب‌ نظران دنیا پیشنهاد شده است، اول اینکه قیمت مواد دخانی و مالیات را افزایش دهیم، برخی از کشورها تا 86 درصد مالیات بر مواد دخانی می‌گیرند. توصیه سازمان جهانی بهداشت نیز 75 درصد است. در حالی که در کشور ما مالیات بر محصولات دخانی11 درصد است و قیمت سیگار در10 سال گذشته تغییری نکرده و مالیاتش نیز افزایش نیافته است. سیاری ادامه داد: راهکار دیگر برای کاهش مصرف مواد دخانی ممنوعیت استفاده از این مواد در اماکن عمومی است، طبق آمار شش میلیون نفر در دنیا به علت مصرف سیگار می‌میرند که 600 هزار نفر از آنها افراد غیرسیگاری هستند که در مجاورت افراد سیگاری زندگی می‌کنند.

وی افزود: کسی که سیگار می‌کشد خطر سرطان قلبی در او 23 برابر کسی است که سیگار نمی‌کشد و خطر سرطان مغزی فرد سیگاری، چهار برابر فردی غیرسیگاری است.

محدودیت خرید و مصرف سیگار از بخش‌های سند ملی

وی سخت‌تر کردن خرید سیگار را از دیگر راهکارهایی عنوان کرد که در سند ملی پیشگیری از بیماری­‌های غیرواگیر آمده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در رابطه با عادت به مصرف نمک در بین مردم گفت: مردم کشورمان روزانه 12 گرم نمک مصرف می­‌کنند. توصیه سازمان جهانی بهداشت روزانه حداکثر پنج گرم و برای افراد سالمند سه گرم در روز است. در ایران ما تنها از راه مصرف نان، پنج گرم نمک در روز مصرف می‌کنیم.

سیاری ادامه داد: ما باید استاندارد تعریف کنیم و آموزش دهیم و نظارت بر برنامه­‌هایمان داشته باشیم تا مردم به تدریج ذائقه‌شان عادت به مصرف مواد کم نمک کند. وی در ادامه گفت: هر فردی باید در شبانه روز حداکثر 25 گرم قند مصرف کند، در حالیکه یک نوشابه صنعتی 25 گرم قند دارد، باید میزان مصرف قند را پایین آوریم و به مردم آموزش‌های لازم را ارایه دهیم.

میزان اسید چرب ترانس در روغن‌های خوراکی باید صفر شود

معاون بهداشت وزیر بهداشت در خصوص مصرف روغن نیز گفت: 95 درصد از روغن‌های مصرفی در قنادی­‌ها روغن جامد با اسید چرب ترانس بالا است، بنابراین میزان اسید چرب ترانس در روغن‌های خوراکی باید به صفر برسد. در این رابطه صنایع باید تکنولوژی لازم را وارد کنند. در حال حاضر در اروپا و آمریکا مقدار اسید چرب ترانس در روغن‌های خوراکی صفر است و در ایران باید این میزان طبق برنامه‌ها به دو درصد برسد.

سیاری یکی دیگر از عوامل خطر ایجاد بیماری‌های غیرواگیر را عدم تحرک عنوان کرد و گفت: 19 میلیون نفر در ایران تحرک فیزیکی ندارند، 10 میلیون نفر فشار خون دارند که در این بین 50 درصد از افراد از بیماری فشار خون اطلاعی ندارند. معاون بهداشت تصریح کرد: باید سیستمی را داشته باشیم که فشار خون مردم را چک کنیم و خوشبختانه در حال حاضر در روستاها سیستم خوبی وجود دارد. در تغییر و تحولات اخیر، 2100 پزشک، به سیستم اضافه کردیم.

وی یادآور شد: در سال گذشته مراکز بهداشتی درمانی در روستاها 39 هزار دیابتی جدید را شناسایی کردند و 93 هزار و 600 نفر از افرادی که فشارخون بالا داشته‌اند و 40 هزار نفر از افرادی که اختلالات روان‌پزشکی داشته­‌اند، شناسایی شده‌اند.

معاون بهداشت با بیان اینکه اگر نوزادی دچار هایپرتیروئیدی باشد، دچار عقب‌ماندگی ذهنی در تمام عمر خود می‌شود، گفت: خوشبختانه ما در سال گذشته10هزار کودک در روستاها را که دچار این بیماری بودند، شناسایی کرده و اقدامات پیشگیری را انجام دادیم.

وی توضیح داد: ما باید در شهرها سیستم شبکه‌های بهداشتی را درست کنیم. در حال‌ حاضر برای 15 میلیون نفر که 10 میلیون نفر آنها در حاشیه شهر و 5 میلیون نفر در شهرهای زیر 50 هزار نفر سکونت دارند، این سیستم درست شده است و برای هر 3000 نفر یک کارشناس در نظر گرفته شده است که تشکیل پرونده و ارزیابی افراد را انجام ­دهد. در این میان مردم به سه گروه سالم، دارای ریسک فاکتور و افرادی که بیمار هستند تقسیم بندی شده و افرادی که نیاز به درمان دارند به پزشک ارجاع داده می‌شوند.

سیاری گفت: ما تا سال آینده این سیستم را در تمام استان­‌ها راه‌اندازی می‌کنیم و ساخت پرونده‌های الکترونیک برای تمام افراد جزو برنامه‌های اولیه است. همچنین سه قدم اساسی در حوزه پیشگیری و بهداشت باید برداشته شود، هر ساله مردم به میزان 10 هزار میلیارد تومان سیگار می‌کشند و 63 هزار میلیارد نخ سیگار باعث ایجاد 63 هزار مرگ در ایران است که قابل پیشگیری است و این مربوط به رفتار خود مردم است.

بنابر اعلام وبدا، وی یاد آور شد: در سال92، 380 هزار مرگی که در کشور اتفاق افتاد 93هزار مورد آن مربوط به سکته قلبی بوده است و 43هزار مورد مربوط به سکته مغزی و 32 هزار مورد هم مربوط به سرطان بوده است. در حالی که 40 درصد سرطان­‌ها قابل پیشگیری هستند و اگر برنامه داشته باشیم و مردم مشارکت داشته باشند، هزینه‌ها پایین می‌آید و از وقوع مرگ‌های نابهنگام کاسته می‌شود و می­‌توان 10 سال به عمر مردم افزود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه باید نحوه مراقبت از افرادی که بیمار هستند را مشخص کنیم تا دچار صدمات بیشتر نشوند و مهم است که پیش‌بینی کنیم بیماران چه خدماتی بگیرند، گفت: سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر سندی کمی است و مطابق برنامه­‌ریزی­‌ها باید در 10 سال آینده 25 درصد از بیماری­‌های غیرواگیر را کم کنیم، برنامه را آسیب‌شناسی و اشکالات را برطرف کنیم.

 

[ ۱۳٩٥/۱/۱٦ ] [ ٥:٠٥ ‎ب.ظ ] [ حسینعلی ستوده ]

[ نظرات () ]