فصلنامه افق طلائی سلامت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل

سبک زندگی ، شیوه زندگی Life Style

 

تهیه وتنظیم : روح الله دهمرده کارشناس معاونت بهداشتی

این روزه ها واژه سبک زندگی رو از افراد مختلف و در زمان و مکان های مختلف زیاد می شنویم. بعضی مواقع شاید فقط به جهت کلاس و بالا بردن وجهه لفظLife Style   استفاده میشه و برخی موارد در تجارت و بازاریابی که با توجه به سبک زندگی جوامع مختلف اقدام به تهیه محصولات مختلف می کنن. اما شاید بیشتر از همه، متولیان سلامت از این لفظ استفاده میکنن. معمولا"در مواقعی که آمار مرگ و میر و هزینه های ناشی از بیماری ها


خصوصا" بیماری های غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، چاقی، سرطان ها، دیابت، فشارخون، پوکی استخوان و.... رو اعلام میکنن، اصطلاح  سبک زندگی رو به کار می برن. اما چه ارتباطی بین بار بیماریها و سبک زند گی وجود دارد؟

اکثر مواقع گفته میشه با تغییر سبک، شیوه و یا روش زندگی تا 80 درصد این بیماریها قابل پیشگیری و کنترل هست. اما این سبک زندگی چیه که این همه در سلامتی، رفاه و اقتصاد جوامع نقشش موثر هست؟

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، سبک زندگی ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی شامل تغذیه تحرک بدنی، استرس، مصرف دخانیات و کیفیت خواب است که در پی اجتماعی شدن بوجود آمده است و قابل تغییر نیز می باشد. شیوه زندگی پدیده ای چند وجهی است که شامل  تمام جنبه های زندگی روزمره، خواب، غذا، بهدا شت، آداب و رسوم، کار، بازی، سرگرمی، وقت گذرانی، روابط اجتماعی، طرز تفکر، رفتار،  احساسات و عواطف می باشد .

عوامل موثر بر شیوه زندگی: شیوه زندگی تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل عوامل جسمی، عوامل اجتماعی، عوامل روحی و روانی، عوامل فرهنگی و  عوامل معنوی می باشد. بر همین اساس، طبقه اجتماعی، عوامل اقتصادی، ارزش ها، تحصیلات، جنسیت، سن و دوره عمر، سرمایه اجتماعی و سرمایه فرهنگی، بعنوان مهمترین عوامل موثر برسبک زندگی برشمرده می شود.

همانطور که از تعریف سبک زندگی نیز مشخص شد سبک زندگی قابل تغییر، قابل کنترل و در نهایت قابل ارتقاء به سمت سبک زندگی سالم هست و این نکته شاید مهمترین خصوصیت شیوه زندگی باشه که با تغییرش تا 80 درصد بار بیماریها، هزینه ها و در نهایت به کاهش مرگ و میر کمک کنیم .

با توجه به اهمیت سبک زندگی خیلی مهمه که این سوالات رو از خودمون بپرسیم:

  • شیوه زندگی ما چگونه است؟

  • آیا سبک زندگی ما سبک زندگی سالم هست؟

  • چه کنیم که Life Style  سالم تری داشته باشیم؟

  • روش زندگی خانواده مون چطور هست؟

 

 

[ ۱۳٩٥/۱/۱٦ ] [ ٥:۱٩ ‎ب.ظ ] [ حسینعلی ستوده ]

[ نظرات () ]