مراقبت از دست و ناخن

 مانيكور يك لغت لاتين مشتق شده از كلمات Manus به معناي دست و Cura به معناي مراقبت مي باشد. بنابراين مانيكور كردن به مفهوم عام آن به معناي مراقبت از دست ها مي باشد.

یک مانیکور خوب و کامل با آماده سازی ناخن و کوتیکول آن (چین پوستی موجود در پایه ناخن) آغاز می گردد. به ناخن خود دقیقا نگاه کنید. ناخن از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که در شکل زیر می توان آن را دید:

 

  بخشهای مختلف ناخن عبارتند از صفحه ناخن، ریشه ناخن، ماهک، بستر و کوتیکول آن که در شکل بالا ملاحظه می نمایید.

نکاتی برای مراقبت کلی از ناخنها :

- وظیفه ناخن محافظت از بافت زیرین بستر آن است بنابراین هرگز از ناخن خود به عنوان یک ابزار (مثلا برای باز کردن درب ظروف و ...) استفاده نکنید.

- از جویدن ناخن پرهیز نمائید.زیرا این عمل برای ناخن و کوتیکول آن بسیار مخرب است و می تواند منجر به عفونتی گردد که باعث تغییر شکل ناخن می شود.

- هنگام شستن ظروف و به طور کلی برای انجام هر عملی که نیاز به تماس با مواد شوینده و شیمیایی دارد از دستکش های محافظ استفاده نمایید.

- براي نرم شدن ناخنهای خشک و محکم بهتراست قبل از اقدام به كوتاه كردن، مدتي ناخن را در آب گرم قرار دهيم.

- ناخن را نبايد بيش از خط رشد طبيعي آن كوتاه نمود.

- به جای ناخنگیر بهتر است از سوهان برای کوتاه نگه داشتن ناخن خود استفاده نمایید. سوهان را از گوشه به سمت مرکز ناخن فقط در یک جهت به کار ببرید. زیرا در غیر این صورت ناخنها تخریب خواهند شد.

- فرقی نمی کند فرم ناخن را بیضی در می آورید یا مربعی! این فقط بستگی به سلیقه شما دارد و اینکه کدام فرم ناخن برای دست شما مناسب است. فقط به یاد داشته باشید هرچه ناخن شما بلندتر باشد مقاومت آن کمتر می شود.بنابراین آن را زیاد بلند نگاه ندارید.

- بعد از شستشوی دست، از کرم یا لوسیون مرطوب کننده استفاده نمایید زیرا صابون ها و مواد شوینده باعث خشک شدن ناخن و پوست می گردند.

- هرگز لاک ناخن را خراش ندهید و آن را پوست نکنید.

- کوتیکول، ریشه ناخن را از باکتری محافظت می نماید. به جای بردیدن کوتیکول، آن را به آرامی و با استفاده از چوب پرتقال یا وسایل مخصوص این کار که دارای نوک پلاستیکی هستند به عقب برانید. هرگز کوتیکول ناخن را با استفاده از ابزارهای فلزی عقب نزنید. زیرا این کار باعث جداشدن سلولهای محافظ ناخن از سطح آن می گردد.

- اگر کوتیکول سخت و چسبنده شده باشد با استفاده از نرم کننده یا مایع زداینده کوتیکول می توان آن را برطرف نمود.

- زمان مناسب برای انجام مانیکور ناخن های خشک و محکم بعد از حمام است زیرا در این موقع، چرک از زیر ناخن زدوده شده و سطح ناخنها نرم می شود.

سعی کنید تا حدامکان از لاک پاک کن ناخن، بویژه آنهایی که حاوی استن هستند کمتر استفاده نمایید. لاک پاک کن ها ، اغلب ناخن را خشک می نمایند. از این رو بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که لاک پاک کننده ناخن بیش از یک بار در هفته استفاده نگردد. بعد از استفاده از پاک کننده های لاک ناخن دست خود را به خوبی بشویید.

عباس گنجعلی دانشجوی کارشناسی ناپیوسته بهداشت عمومی دانشکده بهداشت

منابع:

1-      Manicuring made easy (Jean Bailey Robor) June 03, 2005 from the web:  

 http://www.finetuning.com/articles/p0-490-manicuring-made-easy.html/    

 

2-      Handbook of skin care (Avi Shai, Howard Maibach, Robert Baran)

 ترجمه شده تحت عنوان: راهنمای آرایش و مراقبت از مو توسط دکتر ماندانا عطار زاده و دکتر بهرنگ عجم حسنی

 

3-       Nail care (Mitchell C. Stickler, M.D. Board certified in Psychiatry in 1994) from the web:  http://www.skinsite.com/info_nail_care.htm