فصلنامه افق طلائی سلامت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل

کاهش عوارض دیابت با ورزش یوگا

فاطمه شهرکی کارشناس بهداشت محیط-شبکه بهداشت ودرمان زهک

منبع کتاب یوگا ودیابت --- نویسنده تیموتی مک کال زیر نظر ساندرا سامرفیلد کوزاک ---مترجم کتاب مژده جابری

سایت: backlinkarticle.com

 منبع: www.medindia.net

 

برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت اتخاذ یک برنامه ی منظم انجام حرکات یوگاهمراه با رفتارهای سلامت درشیوه ی زندگی می تواند از بروز علایم و عوارض دیابت جلوگیری کرده و حتی به آنها کمک می کند تا بر این بیماری فائق شوند.

 بهترین حرکات ابتدایی یوگا که مناسب افراد دیابتی است شامل حرکات مربوط به قرار گرفتن بدن دروضعیت های خاص یا posturesو ورزش های تنفسی می باشد که بخصوص  برای هدف قرار دادن و تحریک پانکراس طراحی شده اند. حرکات یوگا برای دیابت


کاهش عوارض دیابت با  ورزش یوگا

فاطمه شهرکی کارشناس بهداشت محیط-شبکه بهداشت ودرمان زهک

منبع کتاب یوگا ودیابت --- نویسنده تیموتی مک کال زیر نظر ساندرا سامرفیلد کوزاک ---مترجم کتاب مژده جابری

سایت: backlinkarticle.com

 منبع: www.medindia.net

 

برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت اتخاذ یک برنامه ی منظم انجام حرکات یوگاهمراه با رفتارهای سلامت درشیوه ی زندگی می تواند از بروز علایم و عوارض دیابت جلوگیری کرده و حتی به آنها کمک می کند تا بر این بیماری فائق شوند.

 بهترین حرکات ابتدایی یوگا که مناسب افراد دیابتی است شامل حرکات مربوط به قرار گرفتن بدن دروضعیت های خاص یا posturesو ورزش های تنفسی می باشد که بخصوص  برای هدف قرار دادن و تحریک پانکراس طراحی شده اند. حرکات یوگا برای دیابت با بهبود جریان خون به پانکراس،  سبب جوان شدن سلولهای پانکراس و بهبود  توانایی تولید انسولین دربدن می شود.

شروع یوگا به عنوان یک ورزش روتین برای دیابت علاوه بر کاهش علایم بیماری ، می تواند  برای شما نرمی درحرکات وسلامت کلی بدن را در طول روز به ارمغان آورد.

بنا به گفته ی متخصصین ، حرکات یوگا باید قبل از غذا انجام شود اما بعد از مصرف یک مایع شیرین یعنی قبل از انجام یوگا باید از نوشیدنی  حاوی مقدار کمی قند استفاده گردد. این تمرینات  می توانند درصبح یا عصر  به مدت  40 تا 60 دقیقه بسته به میزان  توانایی فرد در انجام آن صورت گیرد.

شروع ورزش یوگا برای افراد دیابتی باید با آساناهای ساده (حرکات یوگا) انجام شود. از انجام حرکات سنگین و پیچیده اجتناب کنید،  درعوض بروی حرکات کششی یا فشاری ناحیه ی شکم تمرکز کنید. درابتدا  هریک از وضعیتهای یوگا را به مدت 5 ثانیه انجام دهید اگر انجام آن برایتان راحت بود تا جایی که احساس  ناراحتی و فشار نکنید در آن وضعیت قرار گیرید. هنگامیکه  در انجام یوگا پیشرفت نمودید بتدریج زمان هر وضعیت را افزایش دهید تا جائیکه احساس ناراحتی نکنید و هر آسانا را تا یک دقیقه نگهدارید

بر اساس تحقیقات اخیر یوگا وسیله ای برای کاهش بسیاری از عوارض دیابت است. برخی از این عوارض شامل کاهش جریان خون، اختلالات کلیه ، اختلالات سیستم ادراری و کوری است. بسیاری از محققین بر این باورند که انجام یوگا و مصرف مکمل های کمکی روزانه می تواند با تحریک گردش خون و ماساژ اندام های داخلی سبب ایجاد تأثیرات ماندگار این ورزش در فرد مبتلا به دیابت می شود.

 

تأثیر3 حرکت یوگا بر دیابت

یوگا یک تمرین قدیمی است که شامل حرکتهایی نظیر خمش، کشش و قرار دادن و نگهداشتن بدن در وضعیت های خاص برای مدت طولانی است. انواع مختلفی از یوگا وجود دارد که شامل Bikram یا یوگای گرم. هاتا یوگا یا تعادل بدن یا یوگای جسمی و آشتانگا یوگا ( یوگای ریاضت) می باشد. هر یک از انواع یوگا دارای مزایای متفاوت و حرکات متفاوتی است. اگر چه همۀ انواع یوگا از نظر ماساژ ارگانها و تقویت ماهیچه ها و افزایش جریان خون و میزان اکسیژن رسانی به بدن مشابه هستند.

یوگا تأثیرات روحی و جسمی بسیار مفیدی بر افراد دیابتی دارد. برخی از مربیان یوگا معتقدند که تمرین منظم یوگا     می تواند برخی علائم دیابت نظیر گرسنگی شدید ، اضافه وزن و ضعف در گردش خون و استرس را از بین ببرد.

انجام برخی از حرکت های یوگا که برای افراد دیابتی بسیار مفید هستند، بسیار آسان است. این حرکت ها باعث ماساژ پانکراس و غددی می شوند که در تنظیم قند خون نقش دارند. این حرکات کمک به کشیده شدن شکم و ستون فقرات می کند. تنها چند دقیقه در روز انجام یوگا می تواند به بیماران دیابتی کمک شایان توجهی کند. این حرکات شامل:

 

حرکت نیمۀ ماه یا half-moon

 

بایستید و بازوهای خود را بالای سربرده و انگشتان دو دست را به هم اتصال دهید و انگشت نشانه را به سمت سقف بگیرید طوریکه انگار به سقف اشاره می کنید. به آرامی از ناحیۀ  خط کمر به سمت پهلو خم شوید. همچنان که به خم شدن ادامه می دهید ناحیۀ باسن را به سمت مخالف خم کنید. در این حالت باید دستها و پاها صاف وکشیده بوده و انگشتان دستتان نیز کاملاً به حالت کشیده قرار گیرد.

 

حالت کبری cobra بروی زمین روی شکم دراز بکشید و کف دستانتان را بروی زمین زیر قسمت شانه قرار دهید مطمئن شوید که بازوهای شما بصورت موازی هستند از ناحیۀ شانه تا آرنج و از آرنج تا مچ. به سقف نگاه کنید طوری که چشمان و سر شما به سمت بالا واقع شود به تدریج قسمت بالاتنۀ خود را کمی قوس دهید طوریکه شکمتان با زمین تماس یابد. به یاد داشته باشید در این حالت باید تنفس عمیق انجام دهید تا سبب کشیده شدن و طویل شدن ستون  مهره ها و بالاتنۀ شما گردد.

 

حالت کمان یا BOW

بروی شکم دراز کشیده و چشمانتان بسمت سقف باشد. سپس هر دو بازو را از دو طرف بدن بالا آورید و پاها را از ناحیۀ زانو خم کنید و با دست پاشنۀ پا را گرفته و سعی کنید پا را به سمت سقف فشار دهید و تا جائیکه می توانید بالاتنه را بلند کنید و بروی قفسۀ سینه قرار گیرید. این حالت را برای مدتی که می توانید حفظ کنید. یکی از مزایای یوگا کاهش وزن است همچنانکه حجم ماهیچه ای شما افزایش می یابد چربیهای بدنتان سوزانده شده و وزنتان کاهش می یابد.

 

نرمش های مناسب دیگری هم هست که می‌توانید در حالت خوابیده انجام دهید . این نرمشها برای همه کسانی که کمر درد و پادردو زانو درد دارند نیز می‌تواند معجزه گر باشد :

*در حالی که دراز کشیده‌اید به مدت چند دقیقه بهر تعدادی که توانایی دارید پای دوچرخه بزنید . هردفعه پازدن را بشمارید و بتدریج به تعداد پاها اضافه کنید .

.

 

افرادسالم توجه کنند که این نرمشها باعث پیشگیری می‌شوند و

 پیشگیری ارزانتر از درمان است

 

 

[ ۱۳٩٥/٥/۳٠ ] [ ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ ] [ حسینعلی ستوده ]

[ نظرات () ]