مقابله با حشرات و جوندگان

و تب راجعه، کک ناقل تیفوس و طاعون، سوسک ناقل بیمارى‌هاى روده‌ای، وبا و تیفوئید، کنه ناقل تب راجعه است. همچنین جوندگان نیز ناقل بیمارى‌هایى چون طاعون و تیفوس هستند.

روش های کلی جهت مبارزه با حشرات و جوندگان:

1- روش‌هاى فیزیکى مثل خشک‌کردن آب‌هاى راکد، نصب تورى پنجره‌ها، مراقبت‌هاى بهداشتى از چاه‌هاى فاضلاب، تعمیر ساختمان‌ها و استفاده از پشه بند در فضای آزاد .

2- روش‌هاى شیمیائى مثل استفاده از حشره‌کش‌ها در محل های نسبتآ بسته، لاروکش ها و مواد دورکننده حشرات .

3- روش های بیولوژیکی مثل استفاده از ماهی های لاروخوار در رودخانه ها و حوضچه ها

روش های ساده جهت دفع و کاهش حشرات و جوندگان:

1 - دفع صحیح و بهداشتی زباله‌ها.

2 - پوشاندن درب چاه مستراح و سایر خروجی ها با وسیله مناسب

3 - نظافت مستمر محل نگهدارى دام و طیور و دفع فضولات حیوانات اهلى به طریق بهداشتی.

توصیه ها و راه های مقابله با بعضی حشرات و جوندگان:

جهت مقابله با شپش: تهویه اتاق‌ها، تعویض مرتب لباس‌ها، قرار دادن پارچه و لباس در آب و جوشاندن آن، اتو کردن لباس‌هاى آلوده، تراشیدن موهاى آلوده و استفاده از ضدعفونى‌کننده‌ها و گندزداهای مناسب و تایید شده توسط وزارت بهداشت

براى مقابله با کک که عامل طاعون انسانى و تیفوس است: رعایت نظافت ساختمان و البسه، گرفتن ترک‌ها و شکاف دیوارها، تمیز نگهداشتن فرش‌ها، سمپاشى نواحى آلوده، مبارزه با موش و سوزاندن زباله‌ها.

براى مقابله با پشه خاکى که ناقل سالک است: بهسازى محیط و استفاده از سموم خاص ضرورى است.

 براى مقابله با سوسک ها: رعایت بهداشت و نظافت مسکن و حذف منابع تغذیه سوسک ها، پوشاندن درزها و شکاف دیوارها و استفاده از حشره‌کش لازم است.

براى مبارزه با هیره و کنه: نظافت ساختمان، گرفتن درزها و شکاف‌ها، جدایی طویله‌ها از محل سکونت، استفاده از پشه ‌بند، سمپاشى طویله و استفاده از محلول کنه‌کش در حیوان بسیار مؤثر است.

برایمبارزه باموش که ناقل طاعون، تیفوس، یرقان، تریشینوز (کرم روده)، مسمومیت‌ها و سالک هستند: باید راه‌هاى ورود آنها را به اماکن بست (با سیمان). دور لوله‌هاى آب با سیمان بسته شود. دیوارهاى ساختمان تا ارتفاع ۱ متر و قطر ۱۰ سانتى‌متر و زمین تا عمق۶۰ سانتى‌متر از مصالح مقاوم باشد. دفع زباله‌ها به روش بهداشتى صورت گیرد. در و پنجره‌ها داراى تورى باشند و در نهایت در صورت وجود جونده‌اى مثل موش از تله یا سموم خاص استفاده شود.

چند راه سنتی ساده جهت مبارزه و کاهش بعضی از حشرات خانگی به دام انداختن سوسک:برای از بین بردن سوسک علاوه بر سم های داخل بازار از روش زیر هم می توانید استفاده کنید:

مقداری مربا داخل یک شیشه نوشابه یا شیشه آبلیمو بریزید و بطور خوابیده در زیر کابینت یا هر جای دیگر که لازم است قرار دهید.بخاطر طعم مربا سوسک ها به داخل بطری می روند. در این موقع سوسک ها درون بطری رفته و بیرون آمدن آنها محال است.

از بین بردن مورچه: می توانید سر راه مورچه ها نمک بپاشید.     می توانید روی مورچه ها نفت بریزید،تمام مورچه ها از بین می روند. چند پوست خیار مورچه ها را فراری می دهد. چند دانه میخک در کابینت مورچه ها را فراری می دهد.

جلو گیری از بید زدگی: برای جلوگیری از بید زد گی می توانید نفتالین را لای لباس بگذارید. یا نفتالین را از درون لباس به لباس سنجاق کنید و لباس را داخل کمد آویزان کنید. با این کار بوی نفتالین هم کمتر استشمام می شود.

جلوگیری از بید زدگی بدون نفتالین: اگر می خواهید به لباس نفتالین نزنید می توانید لباس هایتان را درون کیسه ای پلاستیکی قرار دهید با این روش لباس به هیچ عنوان بید نمی زنند.

فراری دادن شپشک: اگر یک برگ بو (برگ خشک و معطری که در طبخ غذا بکار می رود)درون آرد گندم،ذرت،آرد نخودچی و... قرار دهید هرگز شپشک نمی زند.

از بین بردن موریانه: مؤثرترین و تنها راه برای از بین بردن موریانه به روش سنتی نفت است. تمام وسایل را از اتاق یا جایی که موریانه وجود دارد خارج کنید وهر روز صبح با آب پاش به دیوار و تمام سطح زمین نفت بپاشید با اینکار تمام موریانه ها از بین می روند. اگر جلوی موریانه زودتر گرفته نشود به تمام خانه منتقل می شود و خسارات جبران ناپذیری به شما وارد می کند.

 

/ 0 نظر / 37 بازدید