ضرورت برنامه ریزی برای بارداری

گرفت. داشتن یک نوزاد زیبا و سالم می تواند جالب و شادی بخش باشد، حتی        می تواند برخی نیازهای درونی انسان را برآورده کند. ولی پذیرش مسئولیت یک نوزاد می تواند دشوار باشد، زیرا وقت و انرژی زیادی گرفته و زمان کمی را برای استراحت و تجدید نیرو باقی            می گذارد، به ویژه، آنگاه که پدران و مادران تسهیلات کافی و لازم را در اختیار نداشته باشند، این امر را دشوارتر می نماید.

پدران و مادران زحمت فراوانی را برای بزرگ کردن، تربیت جسمی و روحی فرزندان متحمل می شوند، در مقابل آن ثواب و پاداش بسیاری می برند، تا آنجا که خداوند متعال گاهی در کنار فرامین عبادی، احسان و احترام به پدر و مادر را گوشزد می نماید، تا از زحمات گران بهای آنان از سوی فرزندان قدردانی شود. باید برای انجام درست مسئولیت پدری و مادری به گونه ای برنامه ریزی کرد که خداوند و اهل بیت فرمان می دهند و برنامه ارائه می کنند.

چرا قبل از بارداری باید مراقبت های پزشکی ویژه ای را انجام داد؟

بعضی از مشکلات دوران حاملگی، به دلیل عادت های بد قبل       از بارداری رخ می دهند، از این رو اگر چه در سال های اخیر مراقبت های دوران بارداری پیشرفت چشم گیری کرده است، هنوز هم پیامدهای ناگوار حاملگی مشکل اساسی به شمار می آیند که دلیل آن عادت های بد پدر و مادر در قبل از حاملگی است.

حدود نیمی از حاملگی ها، ناخواسته و پیش بینی نشده اتفاق     می افتد و این باعث می شود، همسران فرصت کافی برای مراقبت های پیش از بارداری نداشته باشند.

بر اساس تحقیقات، دست کم سه ماه قبل از بارداری باید مراقبت ها آغاز شوند و زوجین خود را برای این منظور آماده کنند.

عادت های خوب مادر، پیش از باردار شدنش و آمادگی مناسب پدر برای انعقاد نطفه می تواند، به سلامت مادر و جنین کمک شایانی نماید.

متخصصان می گویند: بارداری، باید با برنامه ریزی انجام شود و با پزشک درباره ی آن هماهنگی شود، تا مراقبت های لازم پیش از بارداری انجام گیرد. زیرا بسیاری از مشکلات با بررسی سلامت زوجین پیش از حاملگی و توصیه آنها به داشتن روش زندگی مناسب قابل پیشگیری هستند.

هدف از مراقبت های پیش از بارداری؛

مهمترین هدف مراقبت های پیش از بارداری، افزایش بهبود کیفیت زندگی پدر و مادر و فرزند آینده است. پیشگیری، بهتر و کم هزینه تر از درمان است. مشاوره ی قبل از بارداری برای تقویت و افزایش اطلاعات و ایجاد تغییر در رفتار مادران لازم است و باعث می شود که فرد حاملگی خود را با شرایط بهتری آغاز نماید و مشکلات آینده را برای سلامت خود و فرزندش کاهش دهد. بهبود جسمی قبل از بارداری موجب افزایش سلامت در دوران بارداری شده و امکان داشتن فرزندی سالم و باهوش تر را افزایش میی دهد.

مراقبت های غذایی قبل از بارداری

بدون شک، وضعیت سلامت و تغذیه قبل از بارداری،توانایی را برای باردار شدن تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه روی سلامت مادران بعد از بارداری نیز موثر است. برای آنکه دوران بارداری و زایمان مطلوبی داشت، باید از چند ماه قبل توصیه های غذایی را رعایت کرد تا بدن مواد غذایی لازم را برای پرورش نوزادی سالم دریافت کند.

اگر تغذیه مناسب نباشد، ممکن است عادات ماهیانه قطع و یا دچار اختلال گردد و توانایی بارداری از دست برود. اگر مادران زمانی که دچار سوء تغذیه هستند باردار شوند، ذخیره های غذایی بدن آنها برای سلامت شان کافی نخواهد بود. برای آنکه کودک دچار ناهنجاری مادرزادی، وزن کم هنگام تولد و نارس بودن نگردد، لازم است که مادر پیش از بارداری تغذیه ای مناسب داشته باشد.

پدر آینده نیز باید تغذیه ی مناسب داشته باشد تا نطفه ای که از این مواد غذایی تشکیل می شود، شرایط و استحکام لازم را برای ایجاد جنین سالم داشته باشد.

افزون بر استفاده از مواد غذایی سالم، برخی ویتامین ها در کانون تاکید و توصیه پزشکان است، مانند، اسید فو لیک، که نوعی ویتامین Bاست و در گیاهانی مانند گل کلم، اسفناج، پرتقال، مو و بادام هندی یافت می شود که بر سلامت و تقویت لوله های عصبی تاثیر می گذارد.

/ 0 نظر / 11 بازدید