خُر و پُف

نیز باشد . این حالت معمولا در کودکان و بالغین بین 40 تا 60 سال و تقریبا در مردان شایع تر است .

لرزش سطح نرم ممکن است به سبب انسداد یا باریک شدن نازوفارنکس ( مسیری که از پشت حفره بینی به حلق می رسد ) باشد . اگر شما اضافه وزن داشته باشید ممکن است این ناحیه مسدود گردد. خوابیدن برروی پشت می تواند خرخر کردن را بدتر کند چون در این حالت نازوفارنکس بیشتر در معرض بسته شدن قرار می گیرد.

سایر دلایل خرخر کردن که به باریک شدن این مسیر می انجامد عبارتند از : سستی و یا التهاب بافتهای نرم انتهای دهان که ممکن است به سبب مصرف الکل یا آرام بخش ها باشد . التهاب نیز ممکن است به سبب عفونت حلق یا تحریک ناحیه نرم این قسمت به دلیل مصرف سیگار باشد .

خرخر کردن همچنین می تواند به سبب احتقان بوجود آمده به علت سرماخوردگی باشد . در بعضی حالات ، یک مشکل غیر عادی مانند انحراف دیواره بینی ممکن است باعث خرخر کردن شود . در کودکان این حالت معمولا به دلیل لوزه های بزرگ ایجاد می گردد .

کاهش وزن ، ترک سیگار و الکل و عدم مصرف آرام بخش ها قبل از خوابیدن می تواند در بهبود وضعیت خرخر کردن شما موثر باشد و تا حد زیادی از آن جلوگیری کند .

وقفه تنفسی

خرخر کردن می تواند علایم اولیه وقفه تنفسی باشد . دراین بیماری ، تنفس در هنگام خواب برای حداقل 10 ثانیه و حداقل 5 بار در یک ساعت متوقف می شود . نوع خفیف وقفه تنفسی در خواب علایم و عوارض کمی دارد اما حالت شدید آن ممکن است باعث کمبود اکسیژن شود که می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد . این بیماری در افرادی که سیگار می کشند یا الکل مصرف میکنند یا اضافه وزن دارند شایع تر است . در ارتفاعات بلند نیز این حالت گاهی بروز می کند .

وقفه تنفسی در حین خواب می تواند به دو قسمت اصلی تقسیم شود :

-         وقفه تنفسی انسدادی خواب

-         وقفه تنفسی مرکزی خواب

وقفه تنفسی انسدادی خواب

وقفه تنفسی انسدادی خواب به طور اساسی در مردان بین 40 تا 60 سال بروز میکند . وقفه تنفسی انسدادی خواب زمانی ایجاد می شود که مسیرهای هوایی بالایی سیستم تنفسی در هنگام خواب بسته می شوند .به طور بسیار رایج ، این انسداد بر اثر سست شدن بافتهای نرم حنجره و بسته شدن مسیر هوا به وجود می آید . این انسداد مانع از تنفس می شود تا زمانی که کم شدن میزان اکسیژن در خون ، فرد را به واکنش واداشته و از خواب بیدار می کند و این کار را با خرخر شدید و عمیق انجام می دهد . اضافه وزن بخصوص در اطراف ناحیه گردن و یا داشتن زبان بزرگ و یا دهانی کوچک نیز می تواند این حالت را بوجود آورده یا تشدید کند. در کودکان لوزه های بزرگ شده یا آدنوئیدهای بزرگ شده اصلی ترین دلایل انسداد است که می تواند وقفه تنفسی انسدادی خواب را بوجود آورد .

وقفه تنفسی مرکزی خواب

در این نوع نادر از بیماری ، ناحیه ای در مغز و اعصاب که تنفس را تنظیم میکند به طور عادی کار نمیکند و باعث تنفس نامنظم می گردد . دلایل این نوع بیماری عبارتند از آسیب مغزی به دلیل ضربه مغزی و یا سکته .

وقفه تنفسی انسدادی خواب به تدریج بوجود می آید و ممکن است همسر فرد یا اعضای خانواده اش اولین بار به او هشدار دهند اما وقفه تنفسی مرکزی خواب به طور ناگهانی بروز می کند و بسته به دلیل آن می باشد .

علایم و عوارض هر دو نوع بیماری عبارتند از :

L خواب همراه با ناراحتی

L عدم توانایی در خوابیدن روز

L حافظه ضعیف و عدم تمرکز

L سردرد در هنگام صبح

L خرخر کردن با صدای بلند

L تغییرات شخصیتی

L در مردان ناتوانی جنسی

L تکرر در دفع ادرار در مدت شب

/ 0 نظر / 9 بازدید