مکیدن انگشت(عادات دهانی)

مکیدن انگشت(عادات دهانی)

ام البنین عارفی کارشناس ارشدآموزش بهداشت و ارتقاء سلامت-شبنم رضایی کهخایی دانشجوی کارشناسی مامایی

منبع: مجله کودک،شماره130،انجمن ایرانی روان شناسی و انجمن روان شناسی بالینی کودک و نوجوان ، اردیبهشت96

چرا کودکان، پستانک و سایر اشیا را می مکند؟

این نوع از مکیدن کاملا در مورد نوزادان و کودکان طبیعی   می باشند و برای آنها ایجاد امنیت و اطمینان می کند و راهی برای ایجاد ارتباط کودک همراه با فراگیری جهان پیرامون خود است. در واقع نوزادان قبل از اینکه به دنیا بیایند این عمل را در کیسه جنینی تجربه می کنند.

آیا این عادات برای دندان ها و فکین مضر می باشند؟

بیشتر کودکان مکیدن انگشت و پستانک و دیگر اشیا را خود به خود در سنین2 تا 4 سالگی ترک می کنند و همین باعث می شود که دندان ها و فکین دچار آسیب نشوند ولی بعضی از آنها این عادات را به مدت طولانی تکرار کرده که ممکن است باعث بی نظمی در قوس های دندانی شده و ضمنا دندان های جلو بیرون زده شده و بهم نرسند. باید بدانید مادامی که تغییر از نظر بیرون زدگی دندان های قدامی بالا بوجود نیامده باشد جای نگرانی ندارد.

برخی از کودکان خودبخود این عادت را کنار می نهند ولی برخی از آنان نیاز به کمک والدین یا دندانپزشک اطفال دارند. وقتی کودک شما از نظر سنی آماده فهم و درک اثرات ناشی از عادات مکیدن گردید دندانپزشک اطفال با روشن کردن موضوع و بیان اینکه چه اتفاقی ممکن است برای دندان ها بیفتد فرزند شما را ترغیب نماید که این عادت را ترک کند. این توصیه ها همراه با پشتیبانی، تقویت و تشویق از سوی والدین بیشتر موثر بوده و اگر کارایی داشت دندانپزشک کودک از وسایل خاصی بنام عادت شکن استفاده می کند که موثر واقع شود.

برخی از والدین می پرسند که آیا عادت مکیدن پستان بی خطر تر از مکیدن انگشت می باشد یا خیر؟

در جواب باید گفت هر دو اثر مشابهی بر روی دندان ها دارند و شدت اثر هر دو آنها بستگی به زمان وتداوم عادت دارد.

مکیدن شست یا انگشت بیشترین عادات دهانی را تشکیل    می دهند. در حدود 3/2 چنین عاداتی در سن 5 سالگی پایان می پذیرند. انواع تغییرات دندانی که عادت مکیدن انگشت را ایجاد می کند بسته به شدت، طول ومدت و تکرار عادت متفاوت است . طول مدت انگشت مکیدن مهمترین نقش را در حرکت دندانی ایجاد شده توسط عادت ایفا می کند.

برای ایجاد حرکات دندانی حداقل چهار تا شش ساعت انگشت مکیدن لازم است و بنابراین درکودکی که به طور منقطع باشدت بالا انگشتش را می مکد ممکن است اصلا حرکت دندانی ایجاد نشود ولی در کودکی که به طور مداوم و ملایم برای بیش از 6 ساعت انگشتش را می مکد می تواند تغییرات دندانی مهمی ایجاد شود.

زمان درمان مهم است چنانچه والدین یا کودک نخواهند درگیر درمان شوند یا والدین درجهت رفع این عادت به کودک کمک نکنند تلاش دندانپزشک موثر نیست. درمان بصورت درمان های یادآوری، پاداش درمانی  و درمان با کمک وسایل مخصوص انجام می شود. زدن چسب روی انگشت کودک یا زدن لاک تلخ روی انگشتی که مکیده می شود بعنوان یادآور کمک کننده است، حتی می توان در کودکانی که شب ها بیشتر این عادت را تکرار می کنند از دستکش در شب استفاده نمود. نیز در پاداش درمانی، قراردادی بین کودک و والدین بسته می شود. قرارداد به سادگی بیان می کند که کودک برای مدت خاصی از زمان عادت را ترک می کند و در عوض جایزه ای دریافت خواهد کرد. لزومی ندارد جایزه بیش از حد گران باشد فقط باید به حد کافی خاص باشد که کودک را تحریک کند. کودک چنانچه در تمام روز عادت را ترک نکرد یک ستاره درجدول برنامه اش بچسبانید.

در انتهای دوره زمانی خاص جایزه ارائه می شود. سیستم پاداش و سیستم یادآور می تواند جهت بهبود احتمال موفقیت باهم ترکیب شوند. اما اگر روش های گفته شده همچنان ادامه داشته باشد، توسط دندانپزشک کودکان وسیله ای در دهان کودک قرار داده می شود که خیلی شبیه به پلاک های ارتودنسی است ولی هم به طور فیزیکی مانع انجام عادت    می شود و هم به عنوان یادآور عمل می کند، در واقع یک یادآوری دائمی است که مانع حضور انگشت در دهان می شود.

/ 0 نظر / 127 بازدید