اهمیت صرف صبحانه در سنین مدرسه

طبیعی خود باشد دشوارتر شده و یادگیری و تمرکز حواس مختل می شود. همچنین بررسی های متعدد نشان داده است که افزایش نسبی قندخون موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری کودکان می شود. کودکانی که از خوردن صبحانه امتناع می ورزند، در انجام تکالیف ریاضی کارآیی کمتری دارند و قدرت خلاقیت و ابتکار آنها کاهش می یابد.

نخوردن صبحانه در صورتی که تداوم یابد و تبدیل به عادت شود، علاوه بر عوارض فوق موجب کمبود دریافت مواد مغذی روزانه مورد نیاز می شود که در وعده های دیگر جایگزین نخواهدشد و در نتیجه کمبود کالری، ویتامین ها و املاح را سبب خواهدشد.

برای اینکه کودکان سنین مدرسه اشتهای کافی برای صرف صبحانه داشته باشند باید شام را در ساعات ابتدای شب میل نمایند و    حتی الامکان شب ها در ساعت معینی بخوابند تا صبح بتوانند زودتر بیدار شوند و وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.

اگر والدین صبحانه را بعنوان یک وعده غذایی مهم تلقی کنند و هر روز سر سفره صبحانه بنشینند، مشوق کودکان به صرف صبحانه خواهند بود. والدین باید سحرخیزی، ورزش صبحگاهی و خوردن صبحانه در محیط گرم خانواده را به کودکان بیاموزند.

غذاهایی از قبیل نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان وکره و مربا، نان وکره و خرما، همراه با یک لیوان شیر، یک صبحانه سالم و مغذی برای کودکان به حساب می آید.

 

/ 0 نظر / 25 بازدید