فشار خون چیست ؟

فشار خون چیست ؟

فشار خون نیرویی است که خون شما به دیواره های سرخرگ هایتان وارد می کند . این فشار ، خون را از قلب به اعضای بدن از جمله مغز ، کلیه ها و معده می رساند .

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود ؟

فشار خون به وسیله دستگاه فشار سنج اندازه گیری می شود . بازو بند یا کاف فشار دور بازو بسته می شود به طوریکه لب تحتانی آن 5/2 سانتی متر بالاتر از چین جلوی آرنج قرار بگیرد .

در این هنگام کسی که می خواهد فشار خون را اندازه گیری کند ، گوشی پزشکی را به آرامی روی شریان بازویی (تقریباً وسط چین جلویی آرنج )قرار می دهد ؛ سپس کاف فشار سنج را به اندازه ای باد می کند که نبض مچ دست ناپدید شود . بعد اجازه می دهد تا باد آن به آرامی خارج شود به طوریکه بتواند صدای نبض را به وسیله گوشی بشنود . اولین صدایی که شنیده می شود نشانه فشار خون سیستول است . فشار سیستول بالا نوشته میشود . کار تخلیه باد فشار سنج ادامه داده می شود تا صدای نبض گنگ و سپس ناپدید شود . نقطه ناپدید شدن صدای نبض ، معادل فشار دیاستول است . فشار دیاستول پایین نوشته می شود . برای مثال فشار 80/120 را چنین می خوانند : 120 روی 80 (120فشار سیستول و 80 فشار دیاستول است )

فشار خون بالای (هیپرتانسیون ) چیست ؟

فشار خو.ن بالا ( که به آن هیپرتانسیون هم می گویند ) زمانی اتفاق می افتد که نیرویی که خون به دیواره سرخرگ های شما وارد می کند آنقدر زیاد می شود که می تواند به اعضاء مختلف بدن آسیب برساند . اگر یک بار فشار خون شما بالا باشد ، نمی توان گفت که به هیپرتانسیون مبتلا شده اید . ابتلا به فشار خون بالا زمانی تأیید می شود که در چندین ویزیت ، فشار خون شما بالا باشد . در بیشتر بزرگسالان وقتی فشار خون سیستول (شماره بالایی 140 یا بیشتر یا فشار خون دیاستول یا پایینی 90 یا بیشتر باشد می گوییم که فرد به بیماری فشار خون مبتلاست . شانس مبتلا به هیپرتانسیون در کسانی که فشار سیستول 120تا139 یا فشار دیاستول 80تا89 دارند ، بسیار زیاد است به همین دلیل باید با پزشک خود صحبت کنند تا با تغییر در سبک زندگی ، از ابتلا به فشار خون بالا پیشگیری نمایند . برای افراد مبتلا به دیابت یا بیماری مزمن کلیه ، فشار خون کمتر از 80/130 مطلوب است .

هرچندوقت یکبارفشارخونم رااندازه بگیرم ؟

فشار خون شما باید حداقل سالی یک بار و هر بار که به پزشک مراجعه میکند اندازه گیری شود . اگر فشار خونتان بالاست ، باید هر چند مرتبه که پزشکتان توصیه کرده است ، آن را اندازه گیری کنید . اگر فشار خونتان بالا باقی بماند لازم است که برای کنترل آن دارو تجویز شود .

پزشک ممکن است که از شما بخواهد تا فشار خونتان را طبق یک برنامه منظم در خانه اندازه گیری و یادداشت کنید . این کار به پزشک کمک می کند تا در مورد روش کنترل فشار خون شما بهتر تصمیم گیری کند .

چگونه فشار خون بالا به بدنم آسیب می رساند ؟

اگر فشار خون بالا در مان نشود به قسمت های مهم بدن شما از جمله قلب مغز، چشم ها و کلیه ها آسیب می رساند . این آسیب می تواند باعث حمله قلبی ، سکته مغزی و نارسایی کلیه شود . اگر دیابت هم داشته باشید ، شانس شما برای ابتلا به این عوارض خیلی بیشتر است . به همین دلیل ، ضرورت دارد که قند خونتان را به خوبی کنترل کنید و درمان فشار خونتان را با دقت پیگیری نمایید .

چه عواملی باعث افزایش فشار خون می شود ؟

علت دقیق فشار خون بالا در بیشتر موارد ناشناخته است . اما شانس شما برای ابتلا به فشار خون بالا افزایش می یابد اگر :

*به بیماری مزمن کلیه مبتلا باشید .

* اضافه وزن داشته باشید .

*نمک ،غذاهای بسته بندی شده و آماده زیاد مصرف کنید.

* خانمی باشید که از قرص های ضد بارداری می کند .

* دیابت داشته باشید .

ادامه مبحث را در شماره بعد پیگیری کنید

زهرا رضایی کارشناس تنظیم خانواده

منبع : http://www.hosseinagha.blogsky.com    

/ 0 نظر / 58 بازدید