ازدواج و فرزندآوری سالم

ازدواج و فرزندآوری سالم

تهیه کنندگان: مریم نجفی– کارشناس سلامت باروری- ناهید قویدل کارشناس مادران، شبکه بهداشت و درمان هامون

منبع: راهنمای آموزشی سلامت باروری در راستای ارتقای نرخ باروری کلی، مدیریت سلامت جمعیت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد تابستان1393

من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعیتم، هر اقدام و تدبیری که می خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد. ( از بیانات رهبر معظم انقلاب)

ازدواج یکی از مهمترین تصمیم ها و اقدامات در زندگی هر فرد به شمار می آید. این امر مهمترین و در عین حال حساس ترین اتفاق دوره حیات انسانی است که عمدتا" مربوط به دوره جوانی بوده. ازدواج پذیرش یک مسئولیت خطیر، مهم و حساس است که باید از سوی زوجین به شدت مورد مراقبت قرار گیرد. مکتب متعالی اسلام ازدواج را وسیله ای برای رشد، کمال و بقای دین، تکامل اخلاق، تامین سلامت جامعه و دوام و بقای نسل می داند.

اثرات ازدواج:

1- پاسخ مثبت به فطرت

2- عامل تکامل استعدادها، دین و ایمان

 3- ایجاد امنیت و آرامش

4- بقای نسل

 5- جلوگیری از فساد و حفظ پاکدامنی

6- ایجاد دوستی، محبت و عشق

7- اجرای سنت رسول اکرم(ص)

زمان مناسب ازدواج:

زمان ازدواج در فرهنگ های مختلف محدودیت ندارد. ولی بیشتر مردم در دوران جوانی ازدواج می کنند. ازدواج در اوان جوانی برای سلامت جسمانی، روانی و تکامل معنوی ودینی افراد مناسب تر است. سن مناسب باروری 18-35 سالگی و بهترین سن باروری در20-30سالگی است. بنابراین تاخیر در امر ازدواج باعث می شود سن مناسب باروری و فرزندآوری کاهش یابد.

فرزندآوری سالم:

با توجه به وابستگی کامل کودک به مادر در دوران باروری و سپس در ماه های اولیه ی تولد، مساله ی صحت و سلامت جسمانی مادر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. علاوه بر این استفاده از مکمل های غذایی، داشتن تغذیه مناسب، رسیدن به وزنی متعادل، ورزش کردن و دوری از آلودگی هوا و عوامل استرس زا نکات مهمی است که مادران باید به آن توجه  کنند و از چند ماه قبل از بارداری با انجام مراقبت های پیش از بارداری بدن خود را آماده سازند تا فرزندی سالم و قوی به دنیا بیاورند.

وقتی دیر بچه دار می شوید:

افرادی که در سنین 35 و40 سال پدر و مادر شدن را تجربه     می کنند اغلب حساس ترند و حتی بیش از اندازه حمایت گر می شوند. این مانع رشد بخشی از توانمندی ها در کودک می شود و کودک را از مسیر طبیعی رشد منحرف می کند. در سنین بالای  35 سال احتمال بارداری کاهش می یابد. بارداری بالای 35سال با افزایش عوارضی مانند سقط جنین، اختلالات کروموزومی، ابتلا به فشارخون بالا و دیابت در دوران بارداری، زایمان زودتر از موعد و جداشدن زودرس جفت همراه است.

آسیب های تک فرزندی:

- فرزند سالاری

- بلوغ زودرس

- کم شدن روابط اجتماعی و عدم جامعه پذیری

- کاهش انسجام خانواده

- تضعیف شبکه ی ارتباطی خویشاوندی

- جایگزینی رسانه

/ 0 نظر / 143 بازدید