حفاظت پوست در برابر سرما

 حفظ سلامت ارگان‌های داخلی بدن صورت می‌گیرند. با این‌که واکنش پوست درنوزادان، بزرگسالان و افراد مسن تا حدودی متفاوت است؛ اما پاسخ کلی پوست در جهت ثابت ماندن دمای مرکزی بدن یکسان است.

پوست باید در برابر سرما محافظت شود زیرا سرمای زیاد هم رطوبت پوست را از بین می برد و مستعد ترک خوردن می شود.

چگونه پوست خود را در برابر سرما حفظ کنیم ؟

- در هوای سرد از مجاورت پوست دست با سرمای شدید با استفاده از دستکش جلوگیری نمایید.

- از شستشوی متعدد پوست بدن و دست با آب داغ خودداری نمایید زیرا شستشوی زیاد باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست می شود.

- پس از شستن دست و صورت یا حمام کردن پوست را خشک کنید و اگر احساس خشکی در پوست  کردید پوست خود را با کرم های مرطوب کننده مناسب مرطوب نمایید.

- هوای داخل خانه را مرطوب نگه دارید زیرا هوای مرطوب جلوی خشکی پوست را می گیرد.

- در زمستان هم باید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنیم خصوصاً در روزهای برفی باید از کرم های ضد آفتاب قوی استفاده کرد زیرا برف درست مثل آینه نور خورشید را به پوست شما منعکس می کند.

چگونه در سرما خشکی پوست خود را  برطرف کنیم ؟   

ممکن است بارها برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که میان انواع و اقسام کرم های مرطوب کننده واقعاً کدام شان بر دیگری برتری دارد. شما تنها سردرگم نشده اید. داروخانه ها و مغازه های فروش لوازم بهداشتی–آرایشی پر از انواع داخلی و خارجی این محصولات است و روزنامه ها هم پر از آگهی های رنگارنگ و مختلف. اما واقعیت یک چیز است همه این فراورده ها دارای پایه یکسانی هستند. شکل و حالت رنگ و بو و قیمت و شکل بسته بندی این فرآورده ها با هم متفاوت است اما همه آنها یک کار می کنند. حتماً نباید محصول گران قیمتی بخرید با محصولات طبیعی مانند گلسیرین یا وازلین هم می توانید نتیجه خوبی بگیرید. این ترکیبات با خشکی و عدم انعطاف قسمت خارجی لایه شاخی پوست مقابله      می کنند. به این ترتیب که در درجه اول لایه نازکی از روغن روی پوست ایجاد می کنند که تبخیر آب پوست را به تعویق بیندازد و با کند کردن سرعت دفع آب و رطوبت از پوست تاثیر خود را بر جای می گذارد.

بعضی از فرآورده ها حاوی مواد نگهدارنده رطوبت و یا عوامل هیدراته کننده هم هستند و بدون اینکه سنگین باشند و به پوست فشار بیاورند یا منافذ آن را مسدود کنند رطوبت پوست را افزایش          می  دهند.

چرا در سرما می لرزیم و موی بدنمان سیخ می شود؟

  • لرزیدن به انقباضات و شل شدن های غیرارادی عضلات اسکلتی بدن اطلاق می شود که بدن برای تولید گرما از آن استفاده می کند. (لرزیدن تولید گرما را ۵ برابر می کند.) در سرمای شدید تمام بدن (غیر از عضلات کره چشم) شروع به لرزیدن می کنند.
  • لرز از سر و گردن آغاز شده و سپس به تمام بدن گسترش می یابد. آخرین عضله بدن که در سرمای شدید شروع به لرزیدن می کند زبان است.
  • لرزیدن نخستین نشانه استرس سرمایی بوده و علامتی است که از محیط سرد دور شده و یا لباس گرمتری به تن کنید.
  • نکته: پاسخ به سرما در افراد سالخورده کاهش می یابد و مکانیسم لرز در آنها به خوبی و به سرعت جوانان عمل نمی کند. بنابراین افراد مسن بیشتر در معرض سرمازدگی و افت دمای بدن قرار دارند و باید بیشتر در برابر سرما از خود محافظت کنند.

آخرین نکته

  • از پوشیدن بیش از اندازه لباس خودداری کنید. چرا که اگر بدن شما بیش از حد گرم شود بدنتان عرق کرده و تبخیر عرق سبب احساس سرما در شما خواهد شد. همچنین رطوبت خاصیت عایق کنندگی لباس ها را کاهش می دهد.

بهترین عامل عایق بندی بدن هوای محبوس شده میان چندین لایه لباس نازک است. بنابراین از پوشیدن لباس های قطور و تنگ خودداری کنید. بهتر است میان لایه های لباس فضایی برای هوای مرده وجود داشته باشد.

/ 0 نظر / 13 بازدید