سوانح و حوادث در جوانان 2

سوانح و حوادث در جوانان 2

مینا حکمتی

منبع: پیشگیری از حوادث حمل و نقل در جوانان، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، 1395

در شماره قبل ذکر شد که موضوع سلامت جوانان از مواردی است که به صراحت در اصول 29، 43 و بند 12اصل 3 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برنامه های توسعه ای کشور، مد نظر قرارگرفته است. برنامه ریزی برای سلامت همه افراد جامعه یکی از مهم ترین وظایف دولت است.

سنین جوانی، دوران شکل گیری بسیاری از عادات و رفتارهای اجتماعی می باشد، لذا مدیریت سلامت جوانان و پاسخگویی شایسته به نیازهای خاص این گروه سنی می تواند در آینده، بیشترین ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای جامعه به همراه داشته باشد.

بررسى هاى مختلف در زمینه پیشگیرى از بروز حوادث نشان     مى دهد که بخشى از برنامه هاى آمادگى براى مقابله با سوانح و حوادث، برخوردارى از دانش کافى درباره علل وقوع حوادث و راه هاى برخورد با آنها است.

بطور کلى 4 محور اساسى در پیشگیرى و مراقبت از حوادث مورد توجه قرار مى گیرند: ایجاد فرهنگ ایمنی در جامعه، رعایت استانداردهاى فنى، بهداشتى و نکات ایمنى، الزام به رعایت قوانین و مقررات بهداشتى، ایمنى و آموزش براى پیشگیرى از سوانح و حوادث.

آمادگیقبلازشروعسفر

 

 

- اگر قصد مسافرت در شب را دارید سعی کنید پیش از سفر خوب بخوابید و یا اینکه هر دو ساعت یک بار توقف نموده و استراحت نمایید.

- سعی کنید قبل از سفر از وضعیت جاده و هوا با خبر شوید و به توصیه های ایمنی پلیس توجه کنید.

- اگر فرزند خردسال به همراه خود دارید سعی کنید صندلی نگهدارنده خردسال تعبیه کنید.

- اگر نور خورشید شما را اذیت می کند از آفتابگیر، سایبان و عینک آفتابی استفاده نمایید.

- ابزارهای ضروری را فراموش نکنید. سیم اتصال باتری به باتری، جعبه کمک های اولیه، چراغ قوه، تابلوی مثلثی، جعبه ابزار کامل، کپسول آتش نشانی و غیره را با خود به همراه داشته باشید.

- آب اضافی برای رادیاتور به همراه داشته باشید.

- شناسنامه افراد، کارت ملی و دفترچه های بیمه افراد، نقشه مسیر سفر و گردشگری شهر مورد نظر نیز فراموش نشود.

بازدیدهایلازمقبلازسفرباخودرو

- بازدید و تنظیم باد لاستیک ها و اطمینان از سالم بودن زاپاس

- چک کردن چراغ های جلو، راهنماها و فلاشر

- بازدید سیستم خنک کننده موتور

- همراه داشتن زنجیر چرخ و چراغ مه شکن در فصول بارانی و برفی

- تنظیم موتور و چک کردن وضعیت روغن موتور

- چک کردن سیستم ترمز، تسمه پروانه و شیلنگ های سیستم تهویه

- استفاده از ضد یخ در رادیاتور

- چک کردن شیشه شور و برف پاک کن و استفاده از الکل یا مایع ظرفشوئی در آب شیشه شور برای جلوگیری از یخ زدن و شستشوی بهتر

- بررسی وضعیت اگزوزها

- اطمینان یافتن از سالم بودن کمربندهای ایمنی

رانندگیدرشب

از آنجاکه تصادفات منجر به مرگ در شب چند برابر روز است، در رانندگی های شبانه به نکته های زیر توجه کنید:

- وسیله ی نقلیه ی خود را بطور منظم چک کنید تا مطمئن شوید از تجهیزات مناسب نوری برخوردار است. چراغ های جلو، پشت، راهنما و چراغ پلاک را در صورت شکستگی تعویض کرده و همیشه آنها را پاک و تمیز کنید.

- به یاد داشته باشید که چراغ ها به تدریج و در طی زمان نور خود را از دست می دهند یا تنظیم آنها به هم می خورد. هرچند وقت یک بار چراغ ها را تنظیم کنید.

- هنگام برخورد با اتومبیلی که از رو به رو می آید، از نور پایین استفاده کنید. اگر ماشین مقابل با نور بالا حرکت می کند از سرعت خود بکاهید.

- وقتی که غروب می شود یا روشنایی روز، به تاریکی می رود، بدترین زمان برای رانندگی است. در این زمان نور طبیعی بی اثر و رفت و آمد هم بیشتر از شب است.

- در تاریک روشنی غروب هم چراغ های جلو را روشن کنید. این کار شاید در دید شما تأثیر نگذارد اما باعث می شود که رانندگان دیگر شما را ببینند.

- تمام نکات ایمنی رانندگی در شب را بلافاصله بعد از غروب خورشید اجرا کنید. زیرا در این دقایق چشم شما در حال تطابق با نور موجود است و میزان خطای دید در این زمان به حداکثر      می رسد.

- قبل از این که در شب رانندگی کنید از وضعیت خیابان ها و حتی جاده ها اطلاع حاصل کنید. به علایم راهنمایی رانندگی از جمله تابلوها، وسایل نقلیه، موتورسیکلت ها، دوچرخه ها، عابرین پیاده و همچنین حیوانات بیشتر توجه کنید.

- در مورد سبقت در شب خیلی دقت کنید چرا که ممکن است چیزهایی در خارج از محدوده ی دید شما باشند. اگر شک دارید هرگز این کار را انجام ندهید.

رانندگیدرباران

از عوامل مؤثر در بروز حوادث و در هنگام بارندگی یا شرایط خاص آب و هوایی محدود شدن دید راننده می باشد و برای جلوگیری از حادثه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- هنگام بارندگی دقت بیشتری به خرج دهید. مبادا مناظر زیبا، هوای خوش و بوی نم باران حواستان را از رانندگی پرت کند.

- فاصله زیادی را با ماشین جلویی حفظ کنید.

- از سالم بودن برف پاک کن های جلو و عقب مطمئن باشید و بسته به شدت باران، سرعت برف پاک کن را تنظیم کنید.

- نور اتومبیل کمک زیادی به دید راننده می کند، بنابراین برای داشتن دیدی مناسب باید چراغ های اتومبیل تان را تنظیم کرده و در وضعیت ایده آل قرار دهید.

- گرمکن های برقی شیشه عقب خودرو کمک زیادی به از بین بردن بخار شیشه می کند. بنابراین حتما گرم کن اتومبیل خود را آماده کنید.

- منبع آب شیشه شوی را به طور مرتب کنترل کنید. در یک جاده گل آلود، حتی پس از باران، ماشین های جلویی آن را گلی خواهند کرد.

- در همان مسیری که ماشین های جلویی تان حرکت می کنند، رانندگی کنید.

- اگر هنگام بارش باران مجبور به گرفتن ترمز شدیدی هستید، چندبار بطور پیایی پا را روی ترمز فشار دهید. با این کار از لیز خوردن ماشین جلوگیری خواهید کرد.

- از سبقت گرفتن بپرهیزید. چرخاندن فرمان به مقدار زیاد، ضربه ای به عقب خودرومی زند که موجب سر خوردن آن می شود و خودرو در جهت عکس حرکت برمی گردد. در عین حال، خودرو را در دنده نگه دارید و از خلاص کردن آن بپرهیزید، زیرا این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده می دهد.

- از برداشتن پای خود از روی گاز به طور ناگهانی خودداری کنید و پدال گاز را به طور متعادل نگه دارید تا از سرخوردن خودرو در این وضعیت جلوگیری کنید.

رانندگیدرمه

رانندگی در هوای مه آلود به دلیل کاهش دید، کمی سخت تر از شرایط دیگر است.

بنابرایندراینشرایطمواردزیررابهخاطربسپارید:

- در هوای مه آلود با استفاده از چراغ مه شکن و در صورت مجهز نبودن وسیله نقلیه به این چراغ، با روشن نمودن نور پایین و با احتیاط کامل برانید. در صورت تراکم مه، وسیله نقلیه خود را در جای مناسبی متوقف کرده و تا زمانی که فاصله ایمن از جلو، قابل رؤیت نباشد، حرکت نکنید.

- تا آنجا که امکان دارد از رانندگی در شرایط مه آلود خودداری کنید و در صورت داشتن الزام در چنین شرایطی، با حداقل سرعت رانندگی کنید.

- در صورت وجود مه غلیظ و نداشتن دید کافی، وسیله نقلیه خود را به سمت راست جاده، هدایت کنید و ضمن توقف کامل        چراغ های آن را روشن نگه دارید.

رانندگیدرروزهایداغتابستان

در هنگام رانندگی در روزهای گرم به توصیه های زیر دقت کنید:

- در صورت امکان ساعات گرم به خصوص ظهر رانندگی نکنید. در هنگام توقف، خودرو را در زیر نور آفتاب پارک نکرده و سیستم خنک کننده و سرمایشی خودرو را مورد بازدید قرار داده و از سالم بودن آن مطمئن باشید. روغن ترمز خودرو را بازدید کنید تا جوش نیامده باشد در این صورت خاصیت خود را از دست می دهد.

- نوشیدنی های خنک بنوشید. آرامش و تمرکز خود را حفظ کنید. سرنشینان و به خصوص بچه ها به مدت طولانی در یک اتومبیل پارک شده منتظر نباشند.

- سیستم تهویه مطبوع خودروها را هم نباید روی درجه خیلی سرد کار کنند، زیرا می تواند به بدن سرنشینان فشار وارد کند. به طور کلی اختلاف دمای هوای داخلی و خارجی خودرو نباید بیش از شش درجه سانتیگراد باشد.

- دمای درون خودرو می تواند در اثر تابش مستقیم نور خورشید در هر دقیقه یک درجه سانتیگراد افزایش یابد و در مدت زمانی کوتاه به بیش از 70 درجه برسد .

- در سفرهای طولانی در فواصل زمانی منظم مدتی پدال ترمز را پایین نگه دارید.

- روش های معمول کاهش دمای داخل خودرو همیشه هم صحیح نیست. به عنوان مثال، باز کردن پنجره اتومبیل در طول مسافرت روشی مناسب نیست. صدای ناشی از باز بودن پنجره یک عامل استرس اضافی است. علاوه بر این فشار باد ناشی از باز بودن پنجره، سبب خشک شدن گردن یا التهاب چشم می شود.

- یکی از اقدامات مؤثر برای کاهش دمای داخل خودرو پیش از شروع رانندگی، بازکردن درها است که به این طریق هوا در داخل خودرو به جریان می افتد.

به توصیه محققان استفاده از سیستم خنک کننده داخل اتومبیل همراه با باز گذاشتن اندک شیشه عقب اتومبیل روشی مناسب است.

/ 0 نظر / 52 بازدید