کلاسهای آمادگی برای زایمان

کلاسهای آمادگی برای زایمان

تهیه و تنظیم : راضیه کیخا مقدم

منبع: دستورالعملهای وزارت بهداشت

با هدف بهبود سبک زندگی در بارداری، حین زایمان و نهایتا تولد نوزاد سالم، بر پایه حفظ حقوق طبیعی و سلامت مادر و جنین کلاس های آمادگی برای زایمان برای کلیه مادران باردار برنامه ریزی و اجرایی گردیده است.

بارداری و زایمان یک فرآیند طبیعی و فیزیولوژیک است که یک خانم در زندگی آن را تجربه می کند. در این دوران تغییراتی در ساختار جسمی و روانی مادر رخ می دهد که مادر باید از آنها اطلاع داشته باشد و تحت حمایت قرار گیرد.

عدم آگاهی و ترس از ناشناخته های دوران بارداری باعث ایجاد اضطراب می شود، ترس و اضطراب حس نگرانی به مغز داده و سبب افزایش ترشح هورمونهای استرس می شود و در نتیجه منجر به زایمان زودرس یا حتی عدم پیشرفت زایمان می شود و این موارد منجر به مداخلات پزشکی غیر ضروری می شود.

در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا، امروزه اعتقاد بر این است که از میزان مداخلات پزشکی در حین بارداری و زایمان کاسته شود. توانمندسازی مادران باردار و خانواده های آنها با فراهم نمودن شرایط برگزاری کلاسهای آمادگی دوران بارداریمی تواند راه حل مناسبی برای این معضل باشد. از این رو مراقبتهای دوران بارداری به انجام معاینه، آزمایش و سونوگرافی ختم نمی شود.

 آموزشها به مادر کمک می کند تا بارداری سالم تر و با عارضه کمتری داشته باشد ضمن اینکه مادر باردار با کسب مهارت خود مراقبتی، مدیریت ذهن و جسم، قادر خواهد شد تا از پویایی جسمی و روانی برخوردار شود. همچنین با ذهنیت مثبتی که از درد زایمان کسب خواهد کرد، نگرانی های وی در بارداری کاهش یافته و می تواند در مهمترین تجربه زندگی خود نقشی فعال داشته باشد.

این کلاسها 8 جلسه هستند که ازهفته 20 بارداری آغاز و تا هفته37 بارداری به پایان می رسد. هر جلسه 90 دقیقه است و در هرجلسه مطالب تئوری، ورزش، تن آرامی، تکنیک تنفس و ماساژ آموزش داده می شود.

مطالب تئوری عبارتند از: بهداشت فردی با تاکید بر آناتومی و فیزیولوژی، تغذیه دوران بارداری، سلامت روان و بهداشت روانی، آموزش علائم هشدار، انتخاب روش مناسب زایمان و برنامه ریزی برای زایمان، روشهای کاهش درد زایمان، مراحل زایمان، مراقبتهای پس از زایمان، شیردهی و بهداشت نوزاد.

مادر می تواند در هنگام زایمان دردهای حاصل از انقباضات رحمی را از طریق تمرین های تنفسی و تن آرامی به طور ارادی کنترل کند.

آموزش تمرینهای اسکلتی - عضلانی، تکنیک صحیح  تنفس،تنآرامی،تمرکزواصلاحوضعیت به مادر کمک می کند تا دوران بارداری و مراحل مختلف لیبر را با کمترین عوارض سپری کند.

این آموزشها به مادر کمک می کند تا آگاهانه در خصوص انتخاب روش زایمان تصمیم بگیرد و بهترین روش زایمان با کمترین عوارض برای خود و نوزادش را انتخاب کند.

انتخاب آگاهانه زایمان طبیعی سبب پذیرش و کنترل درد زایمان می شود. مادر می تواند با انتخاب خود روش بی دردی یا کم دردی را انتخاب کند.

مادر می تواند به دلخواه خود یک همراه را در 8 جلسه کلاس به همراه بیاورد.

محل برگزاری این کلاسها در شهرستان زابل، مرکز خدمات جامع سلامتشهری سیدالشهداء ع و در شهرستانزهک در محل پایگاه بهداشتی زهک و در شهرستان هیرمند در محل مرکز خدمات جامع سلامتدوست محمدتعیین شده است.

در این کلاس ها توسط ماماهای آموزش دیده در خصوص آمادگی برای زایمان، آموزش داده می شود  و مادران از هفته 20 بارداری می توانند به یکی از این مراکز برای شرکت در کلاس مراجعه کنند.

زمان شروع برنامه در بیمارستانها و مراکز مشاوره مامایی از سال 1387و در مراکز بهداشتی درمانی از دی ماه سال 1393 می باشد.

 

 

 

/ 0 نظر / 51 بازدید