غدير

نقش غدیر در شناخت اسلام

غدیر قدس ملکوت است و تجلی نور ، غدیر عصاره عشق است و معیاد عاشقان ، غدیر جلوگاه ملکوتی آسمانها ست غدیر یکی از مهمترین زوایای زندگی و فضایل بی شمار امیر مومنان حضرت علی (ع) است غدیر روزی است که خورشید ولایت از سرزمین حجاز طلوع کرد و انوار تابناکش تا ابدیت می درخشد. غدیر یک مساله روز است غدیر یعنی جدا نکردن دین از سیاست بدون شک واقعه غدیر نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است واقعه ای که طی آن پیامبر اسلام (ع) مهمترین ماموریت خود را به انجام رساند ماموریتی که در آن پیامبر اکرم بطور رسمی جانشین خود را انتخاب کرد و باعث یاس و نا امیدی مخالفان اسلام شد غدیر در لغت به معنای آبگیر است ( گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آمده است )

 درسال دهم هجری پس از انجام اعمال حج کاروانها عازم بازگشت به مدینه شدند روز پنجشنبه 18 ذی الحجه به غدیر خم رسیدند جبرائیل از جانب خدا برپیامبراکرم (ص)  نازل شد و گفت:  یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته ( ای فرستاده خدا ، دستوری را که خدا برای تو فرستاده است به مردم برسان اگر نه تبلیغ و رسالت نکرده ای ! خدا تو را از شر مردم نگاه خواهد داشت ) پیامبر دستور دادند تا همه در همان مکان بمانند و پس از ادای نماز ظهر پیامبر در حضور 120 هزار نفر آخرین خطبه اش را با صدای بلند به این شرح بیان فرمودند : سپاس و ستایش مخصوص خداوند است من گواهی میدهم که معبودی جز آفریدگار یکتا که بخشنده و مهربان است وجود ندارد و شهادت می دهم که محمد بنده و فرستاده اوست ای مردم خدای مهربان مرا خبر داده است که نزدیک است پیک اجل در رسد و چیزی نمانده تا دعوت حق را اجابت کنم . من مسئولم و شما نیز مسئولیت دارید در مورد این وظیفه رسالت از من می پرسند از شما هم می پرسند من از شما سئوال می کنم در پیشگاه خداوند درباره من چه خواهید گفت ؟ آیا وظیفه رسالت را ادا کرده ام و شما را به راه راست و دین خدا فراخوانده ام ؟ مردم یک صدا جواب دادند ما گواهی میدهیم که تو همانا تبلیغ کردی و اندرز گفتی و فراوان کوشیدی خداوند به تو پاداش دهدآنگاه پیامبر ادامه دادندکه من دو چیز گرانقدر در میان شما می گذارم:

1- کتاب خداوند که رشته ای است پیوسته از یک سر آن بدست اوست و یک سردیگر آن به دست شما پس به کتاب خدا چنگ زنید تا گمراه نشوید  2- عترت من است که خداوند فرموده قرآن مجید و خاندان نبوت هرگز از یکدیگر جدا نخواهند شد پس ، من به مردم اولاتر از خودشان هستم سپس دست علی را بلند کردندو فرمودندپس هر که من مولای اویم این علی مولای اوست این جمله را سه بار تکرار فرموده اند در پایان دعا کرد پروردگارارفتار دوستانه داشته باش با کسی که علی را دوست بدارد و رفتار خصمانه داشته باش با کسی که علی را دشمن می دارد و یاری کن هر که علی را یاری کند و از یاری دریغ کن در مورد هر که علی را از یاری دریغ کند و هر جا که علی (ع) بگردد حق را بگردش بگردان. هان ای مردم آنچه را که به شما گفتم به غایبین برسانید . هنوز جمعیت پیرامون رسول خدا را احاطه کرده بودند که آیه ی از سوره مائده بر پیامبر نازل شد که خداوند می فرماید :        

امروز دینتان را کامل و نعمتم را بر شما تمام کردم و اسلام را بعنوان آئین جاودان شما پذیرفتم

 در این هنگام مردم دسته دسته به حضور امیر مومنان علی (ع) می رسیدند و با او بیعت می کردند و با انتخاب علی (ع) بعنوان وصی و جانشین رسول خدا (ص) تکلیف مسلمانان را پس از رحلت آن ختم رسل معلوم گرداند.

نتیجه گیری : باید گفت که غدیر واقعه ای نیست که تنها جنبه تاریخی داشته باشد بلکه جنبه دینی و اسلامی و اعتقادی آن نیز بسیار مهم و ارزنده است جوهر اصلی واقعه غدیر و سخنان پیامبر (ص) در آن روز تعیین شکل رهبری است .

اعمال مستحبی در روز غدیر:

روزه گرفتن ، غسل کردن ، قرائت زیارت حضرت امیرالمومنین علی (ع) و دو رکعت نماز روز عید غدیر ، دعای ندبه ، پوشیدن لباس زیبا و پاکیزه ، شادی کردن و شاد کردن پیروان علی (ع) ، عفو نمودن دیگران ، هدیه دادن ، صله رحم ، رفع مشکلات مردم ، دیدار با مومنان و فرستادن درود فراوان بر پیامبر و آل او .

منابع :

1- قرآن 2- کتاب راویان غدیر اثر ناصر اسماعیل نژاد 3- مفاتیح الجنان

تهیه و تنظیم : لیلا جهانتیغ کارشناس معاونت بهداشتی

/ 0 نظر / 35 بازدید