بیماری انسدادی مزمن ریه یا COPD

مرگ در سال 2005 به دلیل این بیماری بوده است .

از شیوع و بروز COPD اطلاعات در ایران در دسترس نیست ولی تخمین زده می شود شیوع این بیماری بصورت خفیف در افراد بین سنین 25-75ساله 6.9 درصد و متوسط آن 6.6 درصد باشد . 

COPD و آسم 2.4 درصد کل ناتوانی و مرگ زودرس ناشی از بیماریها را در ایران تشکیل می دهد. یکی از جنبه های مهم این بیماری از کار افتادگی و ناتوانی بیمار و در نتیجه آن آسیب های اجتماعی دیگر است . افزایش ناتوانی  ناشی از COPD با افزایش سن و به ویژه در مردان است و با افزایش سن میزان مرگ و میر آن هم افزایش می یابد.

چراCOPD  مهم است :

- COPD یک بحث جهانی است و سازمان جهانی بهداشت بر آن تاکید        می کند.

- قابل پیشگیری است.

- بیماری قابل برگشت نیست.

- شیوع این بیماری درحال افزایش است.

- به‌ طور عمده ناشی از سیگار کشیدن است و با انسداد پیشرونده و برگشت‌ ناپذیر راه‌های هوایی،و افزایش دفعات و تشدید شدت حملات بیماری مشخص می‌شود.

علایم :

علایم اصلی عبارت‌ است از سرفه ، خلط، تنگی نفس و عدم تحمل فعالیت فیزیکی . علایم معمولا در ابتدا بی‌سر و صدامی باشند و به تدریج پیشرفت می کنند.

ریسک فاکتور ها

1- سیگار ‌کشیدن و یا در تماس زیاد با دود سیگار بودن عامل اصلی است . (80 درصد)

2- عفونت های مکرر تنفسی

3-تماس های شغلی مانند کار در معادن ذغال سنگ، طلا، و صنایع منسوجات و پنبه به دلیل در تماس بودن با گرد و غبار ناشی از آنان (15درصد)

4- ژنتیک (5درصد)

5- مصرف سوخت های بیولوژیک و جامد همچون فضولات حیوانی و یا چوب و زغال سنگ

زندگی شهرنشینی با کاهش فعالیت های فیزیکی ، هوای آلوده و استرس و رژیم غذایی نامناسب ، روز به روز شهروندان را به سمت بیماری‌های مزمن و از جمله COPD سوق می دهد .

/ 0 نظر / 30 بازدید