تاتو(خالکوبی )

تاتو (خالکوبی) 

نقوشی درمانگر یا ویرانگر

تمایل به استفاده از آرایش های دائم در کشورهای مختلف جهان رو به افزایش است . متاسفانه در کشور ما نیز تمایل به انجام این عمل به طور روز افزونی رو به ازدیاد نهاده . ازجمله آرایشهای دائم می توان به تاتو ( خالکوبی ) اشاره نمود. تاتو عملی است که در آن با استفاده از سوزن های مخصوص نقاطی از پوست را سوراخ نموده و سپس با تزریق رنگدانه هایی آن نقاط را می پوشانند و بدینوسیله طرح ها و نقوش گوناگونی ایجاد می نمایند.

علل انجام تاتو :

انجام تاتو در افراد و جوامع مختلف می تواند دلایل متفاتی داشته باشد از جمله :

* به عنوان عملی جهت زیبا شدن

* به عنوان مراسمی جهت ملحق شدن به گروه یا قوم خاص ( مثلاً در قبائل سرخپوست)

* به عنوان راه حلی جهت افرادی که به دلائل مختلف قادر به انجام آرایش موقت   نمی باشند .

* به عنوان نوعی درمان در بیماریهائی مانند آلوپسی ( از دست دادن مو در قسمتهایی از بدن مثلاً در قسمت ابرو ) یا جهت         نا پدید کردن محل ضایعات ناشی از زخم ها و جراحی ها .

خطرات ناشی از تاتو :

از آنجائی که هیچ کدام از جوهرهایی که در تاتو و آرایشهای دائم استفاده می شوند برای تزریق در پوست تایید نشده و مناسب نمی باشند و بسیاری از آنها در زمره رنگدانه های صنعتی مورد استفاده در جوهر چاپگرها و   اتومبیل ها می باشند لذا موارد زیر می تواند مشکلات اولیه ناشی از تاتو باشد:

- عفونت : نظیر انواع بیماریهای عفونی همچون هپاتیتها و ایدز . استفاده مشترک از سوزنهای تاتو یا حتی استفاده از یک سوزن در یک فرد برای چندین مرتبه متناوب یا متوالی ، به راحتی ویروس مربوطه را از فرد به فرد یا از محیط به فرد انتقال می دهد . حتی اگر سوزنهای تاتو استریل باشند ، سایر ملزومات مانند وسایل نگهدارند آن ها ممکن است غیر استریل بوده و باعث انتقال عفونت گردند. از طرفی موضع تاتو شده می تواند دچار عفونتهای ثانویه به دلیل عدم رعایت بهداشت گردد.

/>/>/>/>/>/>- واکنشهای حساسیت زا : ممکن است افراد نسبت به تاتو و رنگهای آن واکنش های حساسیت زا بروز دهند و این حساسیت می تواند تا سال ها باقی بماند.

- گرانولوماس :  به جوشهای کوچکی که در بدن افراد مستعد در اطراف یک جسم خارجی تشکیل می گردد گرانولوموس گویند و از آنجائی که ذرات رنگ دانه های تاتو در بدن به عنوان جسم خارجی تلقی می گردند لذا در افراد مستعد پس از عمل تاتو گرانولوماس ایجاد می شود .

- کلوئید: لک هائی هستند که بیش از حد طبیعی رشد می کنند و در افراد مستعد به دنبال هر جزاحت یا ربه ای به پوست ، کلوئیدها تشکیل می گردند.

 مشکلات ناشی از حذف تاتو

علی رغم پیشرفتهای  حاصل در فناوری لیزر ،  برداشتن (حذف ) تاتو فرایندی است درد آور و گران که مستلزم چندین مرحله عمل جراحی می باشد و غالباً پس از عمل لک برجای  می ماند .

روشهای مختلف حذف تاتو و مشکلات ناشی از آنها :

لیزر درمانی :

گرچه تاتو را کم رنگ می سازد و لیکن اولاً در بسیاری از موارد لک برجای می گذارد و در ثانی این درمان بسیار گران ، سخت و دراز مدت خواهد بود . لیزر درمانی سبب آزاد شدن مواد حساسیت زای موجود در جوهر تاتو در بدن می شود که در افراد مستعد ایجاد حساسیت می نماید .

 درامابراژن:   ( ساییدن لایه ای از پوست با برس سیمی یا فرز الماسی ) این عمل می تواند باعث ایجاد لک در بدن گردد.

جراحی :

در این روش که بالون هائی به زیر پوست وارد می نمایند و تاتو را بر می دارند اغلب لک کمتری بر جای می ماند و لیکن مشکلات مربوط به جراحی وجود دارد .

استتار : ( استفاده از تاتو جدید برای پوشاندن تاتو قبلی )

هرچند این عمل دقیق انجام  شود ولی منجر به طبیعی جلوه دادن شدن پوست نمی گردد.

تهیه و تنظیم : طاهره نخعی مقدم کاردان بهداشت محیط

/ 0 نظر / 46 بازدید