ورزش صورت

ورزش چهره و اندام از نیازهای طبیعی پوست است و از پیری زودرس جلوگیری می‌کند و این ورزش مانند هر ورزش دیگری باعث سلامت و زیبایی پوست می‌گردد.

   قبل از شروع تمرینات ورزشی صورت لازم است پوست صورت و گردن در افرادی که پوست چرب دارند با یک مرطوب کننده و در افرادی که پوست خشک دارند با یک کرم چرب پوشانیده شود.

   نرمشهای صورت را می‌توان در هر زمانی انجام داد ولی بهترین موقع زمانی است که خسته نباشید. سپس در کمال آرامش ، به پشت خوابیده و تمرینات حرکتی زیر را انجام دهید.

1-  در حالیکه به سقف نگاه می‌کنید، چشمها را تا حد ممکن باز کنید و تا 5 شماره بشمارید، این حرکت را ده مرتبه انجام دهید (به خاطر داشته باشید که هر حرکت را تا آن‌جا که امکان دارد محکم و آهسته انجام دهید)

2-    بینی را به حال عطسه (یا گرفتن بینی) در آورید و بازدم را از سوراخهای آن خارج کنید. (5 مرتبه)

3-    دهان را به سمت چپ متمایل کنید و خمیازه بکشید. (5 مرتبه)

4-    دهان را به سمت راست متمایل کنید و خمیازه بکشید. (5 مرتبه)

5-    دهان را باز نگهدارید،‌ بطوریکه عضله لب بالا ثابت و در محل خود بماند و لب پائین را تا حد امکان پائین بیاورید. (5 مرتبه)

6-     لبها را به حالت سوت زدن در آورید و به حالت اول برگردانید.

7-    دهان را طوری باز کنید که به نظر آید می‌خواهید فریاد بزنید و مجدداً به حال اول برگردانید. (10مرتبه)

8-  دهان و گونه‌ها را با هوا  پر کنید و تا 10 شماره بشمارید بعد  هوا را خالی کنید. (10 مرتبه) این تمرین ساده از پیدایش خط لبها پیشگیری می‌کند و اگر خطی بوجود آورده باشد با انجام مرتب این تمرین از بین می‌رود.

9-  هر دو ابرو را تا حد ممکن پائین بیاورید (اخم کنید) بعد ابروها را کاملاً بالا بکشید و بعد از چند لحظه ابروها را به حالت اول برگردانید. (10 مرتبه)

10ـ با حرکات لبها، چانه را کاملاً پایین بدهید و هر بار پس از چند لحظه مکث، چانه را به حالت اول برگردانید. (10مرتبه)

پوست از لایه‌هایی تشکیل شده که توسط بافت همبندی ظریفی بر روی عضلات قرار می‌گیرد. هنگامی که پوست خود را میکشید اخم می کنید و یا بنا بر عادتی، حرکت خاصی را انجام می دهید، این امر بافت همبندی را ضعیف کرده و پوست کش می آید و آسیب می بیند.

حتی شستشو ، خشک کردن نادرست و خشن پوست هم می تواند برای پوست مضر باشد.

تهیه و تنظیم : حسینعلی ستوده

منبع : کتاب سلامت و زیبایی پوست با ترکیبات گیاهی تالیف: نسرین تک زارع ـ عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی تهران

/ 0 نظر / 14 بازدید