افزایش پنهانی اعتیاد درسالن‌های زیبایی و ورزشی

لوکس وگرانقیمت با وعده‌هایی وسوسه کننده در قالب کرم و پودرهای بدنسازی و عطر و ادکلن‌ وشکلات و آدامس و ... ارایه می‌شود.

 شادابی و جوانسازی پوست، لاغری در خانم‌ها، افزایش قوای جسمی مردان، از بین بردنبوی بد دهان و صدها ادعای دروغین دیگر که البته برای مخاطب بسیار جذاب است، ارمغاننامیمون سوداگران امروزی است که نهایتا جز "اعتیاد" این بلای خانمان‌سوز، ثمر دیگریندارد. البته این سوداگران مدعی درمان قطعی اعتیاد آن هم در مدت زمانی کوتاه مثلا 5تا 7 روزه هم هستند؛ درمانی که خود سرآغاز اعتیاد به موادی سنگین‌تر است.

سوداگران مرگ امروزی که بر ماشین‌های مدل بالا سوارند، لباس‌های مارک‌دار و بهاصطلاح امروزی می‌پوشند و با ظاهری زیبا، خوش اندام و فریبنده سعی در جلب اعتمادافراد دارند و مدعی می‌شوندکه اگر می‌خواهی مانند ما شوی راهش آن است که فلان پودر و فلان ماده را مصرف کنی.  برای فروش محصولات مرگبارشان خود را به عنوان الگو مطرح می‌کنند وآرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی برایشان از مهم‌ترین مکان‌ها در جذب مخاطب‌ است.

دکتر فیروزه جعفری، رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت نسبت بهمصرف مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی قاچاق و احتمال زیاد استفاده از ترکیبات محرکدر این مواد هشدار داد و گفت: تمام محصولات با مارک‌های خارجی که تاییدیه وزارتبهداشت را ندارند و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند اعم از پاستیل‌، شکلات‌،آدامس، عطر، ادکلن و... می‌توانند مورد تردید باشند. سردسته این مواد در میان موادخوراکی، پاستیل‌ها، نوشابه‌های   انرژی زا و شکلات‌ها هستند و البته انواع اسپری‌هایخوشبو کننده دهان، آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی هم در این زمینه مطرح هستند. هر چندممکن است گاهی میزان مواد محرک به کار رفته در آنها کم باشد اما همین میزان هم راهیاست که فرد را با بو و طعم مواد آشنا کرده و بیولوژی مغز را آماده می‌کند که درآینده به سمت مصرف مواد بیشتر حرکت کند.

وی با تاکید بر آنکه خانواده‌ها باید هوشیار باشند که فرزندان‌شان با چه افرادیرفت و آمد دارند و این افراد تا چه حد معیارهای فرهنگی آن خانواده را رعایتمی‌کنند، افزود: افرادی که چنین موادی را عرضه می‌کنند خود را با گروه هدف متناسبمی‌کنند و در این مسیر مبحث social marketing  (بازاریابی اجتماعی)را به خوبی مد نظر دارند؛ به این معناکه اگر گروه هدف عرضه مواد، زنان هستند، احتمالا این عرضه توسط زنانی با ظاهریفریبنده، خوش هیکل، زیبا و در سالن‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها عرضه می‌شود و سعیمی‌کنند از این طریق هم اعتماد فرد را جلب کنند و هم خود را به عنوان یک الگو نشاندهند.

وی افزود: بر این اساس این موضوع مهم است که چه کسی این مواد را عرضه می‌کند؛چرا که واقعیت آن است که هر روز یک ماده جدید وارد بازار می‌شود و اگر قرار باشد باورود هر ماده جدید، آموزش‌ها نیز از سر گرفته شود همچنان در نقطه صفر درجا خواهیمزد. در مجموع افرادی که ادعاهایی خارج از شرایط فرهنگی و خانوادگی دارند، کسانیهستند که باید به آنها شک کرد و ممکن است عرضه کننده مواد باشند.

اعتیاد با طعم آدامس، نوشابه، خوشبوکننده دهان و ...

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت بر اهمیت مبحث مواد"دروازه‌ای اعتیاد"در نوجوانان تاکید و به وسعت بالای این مواد اشاره کرد و گفت: این مواد معمولا از طرقی مانند آدامس‌ها، نوشابه‌ها، مواد خوشبو کننده دهان و ... ارایه می‌شوند و کنترل‌شان بسیار مشکل است. از طرف دیگر با این مواد به عنوانداروها و مواد قاچاق برخورد می‌شود و لزوما به عنوان مواد مخدر با آنها برخوردنمی‌شود.

جعفری با بیان این که شیوع مصرف چنین موادی زیاد است و حتی ممکن است ناآگاهانهدر فروشگاه‌های معتبر هم عرضه ‌شوند، تاکید کرد: البته این مواد دروازه‌ای، وابستگیهم ایجاد می‌کنند؛ به طوری که از سنین پایین فرد را هر چند به مقدار کم با موادآشنا می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تمایل فرد به این مواد به مرور زمان بیشترشود. مستندات نشان می‌دهند که وقتی فردی از طریق "ماری جوآنا" محرک مصرف می‌کند بهتدریج به سمت شیشه و مصرف تزریقی هروئین حرکت می‌کند و این پروسه ممکن است همچنانادامه یابد.

وی نسبت به مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا بویژه در کودکان هشدار داد و گفت: مصرف ایننوشابه‌ها در کودکان جز آن که ممکن است در سلامت جسمی‌شان تاثیر داشته باشد،می‌تواند زمینه‌ساز مصرف مواد محرک در آینده نیز باشد.

ناقوس مرگ در سالن‌های ورزشی وآرایشگاه‌ها طنین اندازمی‌شود...

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت همچنین عرضه مواد بدنسازیدر باشگاه‌های ورزشی و کرم‌ها و مواد عرضه شده در آرایشگاه‌ها برای جوانسازی وشادابی پوست و خطر بروز علایم مصرف مواد محرک را مورد اشاره قرار داد و افزود: موادبدنسازی نیز ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ هر چند گزارش مستندی درباره بروز علایممصرف مواد محرک به دنبال مصرف مواد بدنسازی در باشگاه‌ها موجود نیست، اماگزارش‌های بسیاری داریم مبنی بر آن که به نظر می‌رسد مصرف کنندگان مواد بدنسازی در باشگاه‌ها پس از مدتی دچار علایم مصرف مواد محرک می‌شوند؛ از علایم سرخوشی، هذیان وتوهم گرفته تا علایم شدید پرخاشگری و سایکوز. حتی در مواردی گزارش‌های منجر به مرگهم داشته‌ایم. بنابراین باشگاه‌های بدنسازی هم برای زنان و هم برای مردان از جملهمواردی است که باید مراقب بود؛ در مردان برای افزایش انرژی و بدنسازی و در زنانبرای لاغری. قرص‌ها و پودرهای لاغری با ادعاهایی عجیب نظیر10 کیلو کاهش وزن در طول یک ماه مطرح می‌شوند، نباید شک کرد که چنین ترکیباتی حتما محرک دارند. کرم‌ها وموادی نیز که برای جوانسازی و شادابی پوست عرضه می‌شوند همه حاوی مواد محرک هستند.

شایع‌ترین مواد دروازه‌ای اعتیاد در ایران را بشناسید

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت در توضیح شایع‌ترین مواددروازه‌ای اعتیاد به ایسنا گفت: در حال حاضر «سیگار» شایع‌ترین مواد دروازه‌ایاعتیاد در تمام دنیاست و پس از آن الکل مطرح می‌شود. متاسفانه به دنبال تاثیرات سوءشبکه‌های ماهواره‌ای و با این توجیه که الکل متفاوت از مواد است، وابستگی ندارد واتفاقی نمی‌افتد، شاهد افزایش مصرف الکل در نوجوانان و جوانان هستیم؛ این در حالیستکه الکل به مراتب خطرناک‌تر از مواد است.

وی حشیش را دیگر ماده دروازه‌ای اعتیاد در کشور خواند و گفت: "حشیش" معادل"ماریجوآنا"در کشورهای دیگر است که از ترکیبات شاهدانه بوده و در گروه محرک‌ها تقسیمبندی می‌شود. معمولا در نوجوانان 14 – 15 ساله به عنوان آغازگر مصرف مواد، مطرح استو ممکن است مقداری انرژی، هذیان‌ها و توهمات خوشایند برای فرد مصرف کننده ایجادکند.

جعفری از"پان" (ناس) به عنوان دیگر ماده دروازه‌ای نام برد و گفت: البته اینماده در تمام کشور وجود ندارد و بیشتر در سمت جنوب و جنوب شرق کشور، شیراز، کرمان وزاهدان مطرح است. این ماده عمدتا در افغانستان مصرف می‌شود. با توجه به مطرح بودناین ماده در برخی استان‌های جنوبی و جنوب شرقی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز طرح "پان" را به اجرا درآورد و در قالب این طرح، اطلاع رسانی وسیعی صورت گرفت و از تمامسازمان‌های مرتبط با پیشگیری کمک گرفته شد. مرحله دوم این طرح نیز در حال انجام استتا مشخص شود به دنبال آموزش‌های ارایه شده، دانش مردم چه میزان ارتقا یافته است.

وی افزود: "پان" را به نام "بیت" هم می‌شناسند و این مواد، موادی هستند که بیشتربه صورت جویدنی استفاده می‌شوند و ممکن است ترکیبات آن را در آدامس‌ها به کار برندو از آنجا که حالت گیاه مانند دارند به عنوان خوشبوکننده دهان نیز عرضه می‌شوند. عرضه چنین موادی در مناطق مذکور و در دکه‌های کنار مدارس به وفور صورت می‌گیرد و ازآنجا که عرضه چنین موادی در این مناطق به صورت وسیع صورت می‌گیرد ممکن است نتوان نظارت کامل را داشت بنابراین در صورتی که کسی خبری از عرضه این مواد دهد، نیرویانتظامی برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.

نگرانی وزارت بهداشت از عرضه گیاهان و ترکیبات محرک درعطاری‌ها

رییس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب وزارت بهداشت در ادامه از گیاه "ماهوانگ"به عنوان یکی دیگر از مواد دروازه‌ای اعتیاد نام برد و گفت: "ماهوانگ"نام چینی "افدرین" است که در بسیاری از عطاری‌ها عرضه می‌شود. این درحالیست که عرضه افدریندر داروخانه تنها با نسخه پزشک و در تعداد محدود ارایه می‌شود. ماهوانگ می‌تواند بهمقدار زیادی در عطاری‌ها موجود باشد و ترکیبات مختلفی از آن ساخته شود. تمامپودرهای لاغری چینی که حتی به عنوان پودرهای گیاهی، قرص‌ها و شربت‌های باکلاس شناخته می‌شوند ماهوانگ داشته و محرک دارند. حوزه عطاری‌ها و عرضه ترکیبات اینچنینی بسیار برای ما اذیت کننده و نگران کننده است؛ چرا که مصرف مواد محرک بااستفاده از چنین گیاهانی آغاز و نهایتا می‌تواند به شیشه بیانجامد.

سوء مصرف ریتالین در دانشجویان و خطر اعتیاد به شیشه

وی نسبت به مصرف "ریتالین" در دانشجویان به عنوان زمینه‌ساز اعتیاد به "شیشه"هشدار داد و گفت: در این زمینه خیلی نگرانیم به ویژه در دانشگاه‌های دولتی "ریتالین" از جنس آمفتامین‌ها اما به شکل دارویی است و برای درمان بیش فعالی درکودکان استفاده می‌شود. ریتالین مانند تمام مواد محرک خواب را کم، انرژی را زیاد،حافظه کوتاه مدت را تقویت و فرد را سرحال و شاداب نشان می‌دهد. به همین جهتدانشجویان به دلایل مختلف از آن استفاده می‌کنند. ممکن است برخی‌ها به دانشجویانیکه از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ‌تر وارد می‌شوند، کمبود اعتماد به نفس دارند و ... مصرف "ریتالین" را توصیه کنند. از طرفی امتحانات دانشگاه‌ها همیشه در مقطع کوتاه و پشت سر هم برگزار می‌شود؛ موضوعی که همواره نسبت به آن انتقادداشته‌ایم؛ به همین دلیل ممکن است دانشجو از همان ترم اول مصرف "ریتالین" را آغاز‌کند. در این میان ممکن است این ماده اصطلاحا به فردی نسازد و دنباله مصرف رانگیرد، عده‌ای ممکن است در کوتاه مدت مصرف کنند، اما عده‌ای نیز ممکن است در همانمقطع وابسته ‌شوند و دوز مصرف همچنان افزایش یابد تا جایی که قادر به تهیه دارو ازداروخانه نبوده و به این ترتیب مصرف "شیشه" به عنوان ماده جایگزین را پیمی‌گیرند؛ ماده‌ای که پول کمتری بابت آن می‌پردازند، زحمت تهیه آن کمتر است و مصرفآن نیز ساده‌تر است و به این ترتیب است که داستان تازه آغاز می‌شود.

جعفری به اقدامات انجام شده برای آشنایی دانشجویان با مواد اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی در زمینه آگاه‌سازی دانشجویان، آشنایی با مواد و برگزاری کلاس‌هایمهارت‌های زندگی آغاز شده است.

وی افزود: البته در حوزه "ریتالین" این نگرانی را داریم که اصرار بر مباحث آن درحوزه اعتیاد سبب شود مردم نسبت به جنبه درمانی "ریتالین" نیز بدبین شوند و از ارایهاین دارو به بچه‌ مبتلا به ADHD (بیش فعال) که نیازمند آن است، خودداری کنند. هشدارآن است که عدم درمان کودکان مبتلا بهADHD، خود ریسک فاکتور اعتیاد است. بنابراینبا تجویز روانپزشک اطفال، مصرف "ریتالین" مشکلی ندارد. بررسی‌های انجام شده نیزنشان می‌دهند مصرف این دارو در کودکی برای درمان ADHD البته با تجویز روانپزشکدلیلی برای ابتلا به اعتیاد در بزرگسالی نیست.

گوشه‌گیری، پرخاشگری، تغییر در اشتها و خواب نوجوانان راجدیبگیرید

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا، به خانواده‌ها توصیه کرد که تغییررفتارهای نوجوانان را جدی بگیرند و گفت: گوشه‌گیری، پرخاشگری، تغییر در اشتها وخواب و ... نوجوانان اغلب به رفتارهای نوجوانی تعبیر می‌شود در حالی که این موضوعمی‌تواند به مصرف مواد محرک مرتبط باشد و علایم جدی مصرف مواد نظیرهذیان، توهم،پرخاشگری خارج از کنترل و ... زمانی آغازمی‌شود که ارتباطات نامناسب شکل گرفته وعلایم کامل وابستگی بروز می‌کند. بر این اساس لازم است خانواده‌ها نسبت به چنینعلایمی در نوجوانان و جوانان خود حساس باشند.

/ 0 نظر / 10 بازدید