پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه با رعایت برنامه غذایی

پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه با رعایت برنامه غذایی

نعیمه گنجعلی کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل

منبع: دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکيwww.webmd.comntjv، ترجمه و تلخیص: سرور طاهرنیا و الهام طریقی، کارشناسان تغذیه و رژیم درمانی

در صورتی که سنگ کلیه داشته باشید؛ متخصص تغذیه ممکن است یک برنامه غذایی جهت پیشگیری از ایجاد سنگ های کلیوی جدید توصیه کند و اگر در گذشته سابقه ابتلا به سنگ کلیه داشته باشید، احتمالا بیشتر در معرض خطر ابتلای مجدد به این بیماری هستید. رایج ترین نوع سنگ کلیه، از نوع کلسیم و اگزالات هستند.

هر نوع سنگ کلیه ممکن است به یک رژیم غذایی متفاوت نیاز داشته باشد. با مصرف یا عدم مصرف برخی مواد غذایی می توان از ابتلا دوباره به سنگ کلیوی پیشگیری کرد.

چگونه می توان از بروز سنگ کلیه پیشگیری نمود؟

1- آب بنوشید:

بیشترین علت سنگ کلیه مصرف ناکافی مایعات به ویژه آب می باشد. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید، نوشیدن بیشتر مایعات به ویژه آب می باشد.

سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان مایعات بنوشید. اگر تا به حال این میزان آب را میل نمی کردید؛ می توانید به تدریج مصرف مایعات را افزایش دهید. برای مثال هر روز 1 لیوان بیشتر از روز قبل آب بنوشید تا زمانی که مقدار آن به 8 تا 10 لیوان در روز برسد. این افزایش تدریجی بدن را با دریافت مایعات اضافی سازگار می نماید.

هنگامی که رنگ ادرار شفاف یا زرد روشن است یعنی شما در حال نوشیدن مایعات کافی می باشید، اما اگر رنگ ادرار شما زرد تیره باشد یعنی مصرف مایعات شما کافی نمی باشد.

2-اگر سنگ کلیه از نوع کلسیمی دارید؛ باید مصرف نمک و غذاهای نمکی را کاهش دهید:

افراد دارای این سنگ باید از مصرف غذاهای فرآوری شده و رستورانی اجتناب نمایند.از متخصص تغذیه درباره مقدار مورد نیاز روزانه کلسیم سوال بپرسید. سعی کنید کلسیم مورد نیاز را بجای استفاده از مکمل ها بیشتر از غذاها مصرف نمائید. شیر، پنیر و ماست منابع خوب کلسیم هستند.

3- اگر سنگ کلیه از نوع اگزالاتی دارید به توصیه های غذایی زیر توجه نمایید:

شما باید غذاهایی که اگزالات بالایی دارند مانند سبزیجات برگ سبز، مغزها (بادام، بادام زمینی و گردو) و شکلات را محدود نمایید. مصرف این غذاها در برنامه غذایی نباید به صورت کامل حذف شود بلکه فقط باید کمتر از مقدار مورد نیاز خورده شوند.

4-اگر در گذشته سابقه ابتلا به سنگ کلیه را داشتیدتوصیه های غذایی زیر را جدی بگیرید:

شما باید یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید و از مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ و... پرهیز نمایید. این غذاها حاوی پروتئین زیادی می باشند و پروتئین بیش از حد ممکن است منجر به سنگ کلیه شود. نباید از مصرف این غذاها به صورت کامل خودداری نمایید بلکه باید مقدار پروتئین مورد نیاز روزانه را تامین شود.

5-دریافت فیبر غذایی را افزایش دهید:

فیبرها شامل سبوس جو دوسر،لوبیاها، نان های تهیه شده از گندم کامل، غلات صبحانه تهیه شده از گندم، کلم و هویجمی باشند.

6-از مصرف آب گریپ فروت پرهیز نمائید.

7-شربت آبلیموی تازه (بدون افزودنی)  بنوشید: زیرا این نوشیدنی سیترات بالایی دارد و به پیشگیری از سنگ کلیه کمک می کند.

8-ویتامین ها و مکمل ها: به میزان کافیویتامین ها و مکمل ها را مصرف نمائید و از مصرف بیش از حد مکملامگا 3، کلسیم، ویتامینD و C بپرهیزید.

 / 0 نظر / 36 بازدید