بیماری های مزمن انسدادی ریه COPD

بیماری های مزمن انسدادی ریه COPD

تهیه کنندگان : اعظم پورجوادیان و اعظم نورا، یایگاه سلامت شهری المهدی عج

منبع : کتاب کامل پرستاری داخلی، جراحی

بیماری های مزمن انسدادی ریه COPD چهارمین علت منجر به مرگ در ایالات متحده می باشد. COPD شامل گروه بیماری هایی هستند که به علت انسداد مزمن راه های هوایی در جریان هوا به داخل یا خارج ریه ها مشکل ایجاد شده است. این گروه بیماری ها شامل آمفیزم و برونشیت مزمن می باشد. از آنجا که آسم تا حدودی برگشت پذیر است امروزه جزء این گروه بیماریها مطرح نمی شود. برونشیت مزمن و آمفیزم دو مسئله متمایز هستند که اغلب همراه هم در بیمار ظاهر     می شوند.

فاکتور های خطر ابتلا به  COPD عبارتند از:

* تماس با دود تنباکو

* استعمال دخانیات به صورت انفعالی

* تماس شغلی با مواد آلاینده

1- برونشیت مزمن

به مواردی اطلاق می شود که ترشح مفرط موکوس نای و نایژه به حدی است که سبب سرفه خلط دار به مدت سه ماه از سال طی دو سال متوالی می گردد. این اختلال20 درصد مردان بالای40 سال را گرفتار می کند. غدد مولد موکوس در زیر مخاط دچار هیپرپلازیوهیپرتروفی می شود. به دنبال ترشح موکوس و چسبیدن آن به مجاری هوایی برونش ها تنگ می شوند و مقاومت راه هوایی افزایش یافته و هوا در ریه ها حبس می شود که در طولانی مدت سبب پرهوایی ریه ها و تغییر شکل قفسه سینه میشود .در این بیماری توانایی ریه ها در تبادلات گازی مختل وهیپوکسیوهیپرکاپنی ایجاد میشود.بعلت تحریک ترشح اریتروپوییتین در این افراد پلی سیتمی ایجاد می شود و به علت نا رسایی قلبی دچار ادم می شوند بطوری که این افراد چهره ای پیدا می کنند که به آن پف آلوده های آبی گویند.

بعلت افزایش ترشحات و اختلال در کار مژک های تنفسی این افراد ممکن است دچار آتلکتازی یا عفونت های مکرر ریوی شوند.

2- آمفیزم

نوعی بیماری مزمن انسدادی است که یک چهارم افراد بالای چهل سال را گرفتار می کند اما همه آنها ممکن است علایم بالینی نداشته باشند. این بیماری با تخریب آلوئولها بزرگ شدن فضا های تنفسی و آلوئولی مشخص می شود. در این بیماری فضا های هوایی بین آلوئولها و یا داخل نسج ریه تشکیل می شود.

بیماران مبتلا به آمفیزم چون حجم دقیقه ای تنفسی خود را بالا نگه می دارند و میزان اکسیژن خونشان در حد مطلوب است لذا سیانوز ندارند و به آنها پف آلوده های صورتی گویند.

علایم بالینی :

علایم بالینی در بیماری های COPD می تواند به صورت زیر باشد .

1- تنگی نفس

2- سرفه خلط دار

3- کاهش وزن

4- تغییر در شیوه نفس کشیدن

5- افزایش قطر قدامی-خلفی قفسه سینه

یافته های تشخیصی:

علایم بالینی، معاینه فیزیکی، اسپیرومتری تنفسی و گرافی قفسه سینه

درمان:

از آنجا که این بیماری ها از حمله بیماری های مزمن و تقریبا غیر قابل برگشت می باشد و ممکن است علایم بهبودی به سرعت ظاهر نشود. یکی از راه های قابل اعتماد در جلوگیری از پیشرفت این بیماری ترک سیگار و اجتناب از آلاینده های محیطی است. از آنجایی که عفونت های تنفسی می توانند وضعیت این بیماران را شدید تر و بدتر کنند لذا باید علایم اولیه عفونت که شامل افزایش خلط، تب و لرز خفیف، افزایش چسبندگی ترشحات و بروز خستگی و تنگی نفس می باشد به این افراد آموزش لازم جهت تخلیه ترشحات به آنها داده شود.

نارسایی تنفسی مهمترین عارضه تهدید کننده زندگی در بیماران COPD است این بیماران باید واکسیناسیون علیه آنفلوانزا و پنوموکوک دریافت کنند و اکسیژن درمانی متناوب برای بیمارانی توصیه می شود که در طی فعالیت یا زمان خواب دچار کمبود اکسیژن می شوند. این بیماران از مشکلات عاطفی و موقعیت های استرس زا که حملات سرفه را تشدید می کند اجتناب کنند و همچنین تشویق به افزایش مصرف مایعات و استفاده از بخور گرم و مرطوب توصیه می شود. و تنفس لب غنچه ای موجب کاهش مقاومت راه هوایی وافزایش ظرفیت ریوی می شود. بیمارانCOPD به علت منقبض شدن راه های هوایی در هنگام بازدم صدای ویزینگ شنیده        می شود.

 

/ 0 نظر / 75 بازدید