بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان

 
از 1709 عامل بیماریزا 832 عامل آن از حیوان به انسان منتقل می شود . بیماریهایی مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، تب مالت ، هاری و ... از مهمترین بیماریهای عفونی هستند که از حیوان به انسان منتقل می شوند . پایه و اساس کنترل بیماریهای مشترک بین حیوان و انسان مبارزه با بیماریها در حیوانات میباشد . زیرا کنترل بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام  ارزانتر از درمان آنها است . حفاظت از محیط زیست تضمینی است در جهت کنترل بیماریهای مشترک بین انسان ودام . اگر میخواهید به بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان مبتلا نشوید به نکات ذیل توجه نمائید:

از خرید گوشت از کسانیکه در مکانهای غیر بهداشتی کشتا ر          می نمایند و همچنین از مصرف گوشتهایی که فاقد مهر دامپزشکی میباشد خوداری نمائید .

جهت پیشگیری از بیماریهای مشترک از مصرف جگر ، گوشت خام ، و نیم پز خوداری نمائید .

تاکید می شود پس از ذبح دام خون ریخته شده را با محلول ضد عفونی کننده مثل محلول سفید کننده خانگی به مدت 15 دقیقه شستشو دهید .

از ریختن امعاء و احشاء  دامها در مکانهای خالی و معابر عمومی  به منظور عدم دسترسی سگها و حیوانات وحشی خوداری شود .

از ذبح نمودن دامها در مکانهای غیر بهداشتی و غیر مجاز خوداری نمائید .

موثر ترین راه پیشگیری از بیماریهای مشترک جمع آوری و دفع بهداشتی زباله و کودهای حیوانی میباشد .

در هنگام ذبح کردن و قطعه قطعه نمودن لاشه حیوانات حتماً از وسایل حفاظت فردی نظیر چکمه ، ماسک ، عینک ، دستکش ، و ... استفاده نمائید .

در صورتیکه مورد گزش سگ یا هر حیوان وحشی دیگر واقع شدید به نزیکترین خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمائید . 

بیماریهای مهم مشترک بین انسان و حیوان منطقه سیستان عبارتند از :

1- بیماری تب مالت

بیماری تب مالت از بیماریهای مشترک بین انسان و دام میباشد که باعث از کار افتادگی و ناتوانی فرد در مدت بیماری می گردد
این بیماری در اثر تماس مستقیم با بافتهای حیوانی آلوده مانند خون ، ترشحات واژن و ترشحات جنین سقط شده منتقل می شود.
مصرف شیر خام و فرآورده های لبنی آلوده و غیر پاستوریزه خصوصا" پنیر تازه ، خامه ، سرشیر و بستنی نیز باعث انتقال بیماری   می گردند  با مصرف فرآورده های لبنی پاستوریزه از ابتلا به بیماری ناتوان کننده تب مالت پیشگیری کنید  تاکید می گردد شیر را حداقل به مدت 5 دقیقه جوشانده و سپس مصرف کنید  به منظور پیشگیری از بیماری ، هرگز شیر خام و غیر پاستوریزه مصرف نکنید و حتی به آن دست نزنید از تماس مستقیم به خون و ترشحات دام بیمار و ترشحات جنین سقط شده و ...بدون وسایل حفاظت فردی ( لباس مخصوص ، چکمه ، دستکش ، ماسک و...) جدا" خودداری نمائید. لاشه حیوان بیمار تلف شده و جنین سقط شده را جهت پیشگیری از بیماری به صورت بهداشتی دفن نمائید  منطقی ترین روش پیشگیری از تب مالت انسانی مبارزه با بیماری و ریشه کنی آن در دامها به وسیله واکسیناسیون می باشد.

2- بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از بیماریهای مشترک بین انسان و دام میباشد که شدیدا" واگیر دار و کشنده است .راه انتقال بیماری گزش کنه و تماس با خون و فراورده های خونی دامها ( گاو، گوسفند، بزو ...) و همچنین انسان بیمار میباشد.دامها با توجه به اینکه هیچگونه علامت مشخصه ای از بیماری ندارند ولی بیماری را منتقل می کنند.جهت پیشگیری از این بیماری هنگام تماس بادام و ذبح آن همچنین تماس با بیمار حتما" از وسایل حفاظت فردی نظیر چکمه ، دستکش ، ماسک و..... استفاده نمائید.تاکید می گردد پس از ذبح دام لاشه را حداقل به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری نموده سپس قطعه قطعه کنید.از جدا نمودن کنه از دام خودداری نمائید و جهت از بین بردن کنه هابه شبکه دامپزشکی مراجعه شود.

3- بیماری هاری

بیماری هاری از بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان میباشد که صد درصد کشنده است . انسان در اثر گزش حیوانات اهلی و وحشی آلوده ( سگ، گرگ، روباه ، شغالو ...) به بیماری مبتلا می شود.این بیماری درمان ندارد و در صورت ابتلاء مرگ بیمار حتمی است.هر گونه حیوان گزیدگی را مشکوک به هاری تلقی نمائید تا زمانیکه خلاف آن ثابت نشده است.تاکید می گردد از نزدیک شدن و تحریک کردن سگ و دیگر حیوانات خودداری نمائید.به فرزندانتان آموزش دهید از نزدیک شدن به حیوانات ( سگ) که در حال خواب ، غذا خوردن یا مراقبت از توله های خود است خودداری نمایند.به فرزندانتان توصیه کنید هیچ گاه از مقابل سگ ندوند و یا جیغ نکشند و از آن دوری کنند.در صورتیکه مورد گزش یا خراش توسط حیوانات واقع شدید بلافاصله محل زخم را با آب و صابون بشوئید و جهت اقدامات ضروری به مرکز پیشگیری و درمان هاری مراجعه نمائید.

گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها

منبع : جزوات اداره مبارزه با بیماریهای قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماریها

/ 0 نظر / 19 بازدید