اعلام وضعیت سرطان در ایران 

مسئول اداره سرطان مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت گفت :پس از بیماریهای قلبی عروقی ، سوانح و حوادث ، سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است.سالیانه بیش از 30000نفر از ایرانیان در اثر سرطان جان خود راد از دست می دهند.تخمین زده می شود سالیانه بیش از 70000مورد جدید سرطان ، در کشور اتفاق می افتد.با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور،انتظار می رود موارد بروز سرطان در دو دهه ی آینده به دو برابر فعلی افزایش یابد.

دکتر سید محسن موسوی افزود: در سال 1363 با تشخیص نیاز و ضرورت ثبت سرطان در سراسر کشور ، قانون " ثبت و گزارش اجباری بیماری های سرطانی " به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در سال 1365 و با اجرای قانون مذکور اولین ثبت موارد سرطانی از سرتاسر کشور بر مبنای گزارشهای پاتولوژی جمع آوری شده از مراکز اسیب شناسی اعم از دولتی و غیر دولتی، صورت پذیرفت که در این سال، بعد از حذف موارد تکراری، آمار موارد سرطانی بالغ بر 20238 مورد به ثبت رسید و این اقدام یک موفقیت قابل ملاحظه در زمینه ثبت سرطان بود.

   برابر قانون مصوب 1363/07/17 مجلس شورای اسلامی ، هر یک از پزشکان و موسسات درمانی اعم از دولتی و غیر دولتی ، مکلفند هر بافت و نمونه ای که به هر عنوان از بدن انسان زنده نمونه برداری می شود مورد آزمایش قرارداده و گزارش دهند.

 نظام ثبت سرطان مبتنی بر مدارک پاتولوژی اگرچه توانسته است با هزینه بسیار اندک بیش از 80% موارد سرطانی را در کشور شناسایی و ثبت نماید، ولی با توجه به اینکه سرطان های ریه، کبد، پانکراس و مغز در تعدادی از موارد نمونه برداری انجام نمی شود، لذا در مورد سرطان های فوق کم شماری وجود دارد . وجود سیستم ثبت مرگ مکمل سیستم ثبت سرطان است. مثلا موارد مرگ ناشی از سرطان ریه را می توان معادل میزان بروز آن دانست . در برنامه ثبت سرطان سال 1383 تعداد 1506 مورد حدید سرطان ریه ثبت شده است. در سال 1382 تعداد 2470 مورد مرگ ناشی از سرطان ریه در کشور توسط سیستم ثبت مرگ ثبت گردید. بنابر این می توان اظهار نمود میزان بروز سالانه سرطان ریه در کشور بیش از 2500 مورد می باشد.

                    افق طلائی سلامت                                                                                                                  صفحه 11

وی ادامه داد : برای رفع مشکلات فوق ، برنامه ثبت سرطان ملی بازنگری شد و ضمن تغییرات و اصلاحات کلی در روش انجام کار ، انجام ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت در 10 استان کشور در دستور کار مرکز مدیریت بیماری ها قرار گرفته است که میتوان نتایج حاصله از آن را در مورد سرطان های فوق به کل کشور تعمیم داد.در برنامه جدید ثبت سرطان، 5% از بیماران سرطانی ثبت شده برای محاسبه بقاء ، عوامل خطر و همچنین نوع درمان انجام شده مورد پیگیری فعال قرار میگیرند.

دکتر موسوی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بیش از 70000 مورد جدید سرطان در سال در کشور اتفاق می افتد و بیش از 30000 مرگ ناشی از سرطان مشاهده می گردد و از طرف دیگر شیوع عوامل خطر سرطان در جامعه بالاست و با توجه به افزایش امید به زندگی و اضافه شدن در صد سالمندی ، انتظار می رود در سالهای آتی موارد سرطان در کشور رشد تصاعدی داشته باشد به طوری که پیش بینی می شود میزان بروز سرطان به بیش از دو برابر افزایش یابد. در صورت طراحی و اجرای برنامه جامع ملی کنترل سرطان می توان ادعا نمود با دانش موجود بیش از 40% موارد سرطان قابل پیشگیری است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت تا سال 2020 در صورت انجام اقدامات پیشگیری می توان بیش از دو میلیون نفر را نجات داد. 43% مرگ ناشی از سرطان به علت سیگار، تغذیه و عفونت ها است. علت 80% سرطان ریه در آقایان و 45% در خانم ها سیگار است. سیگار علت سرطان های دهان، پانکراس، معده، مثانه، کبد و ریه است. اضافه وزن و چاقی در ارتباط با ابتلا به سرطان کولون، پستان، رحم، مری و کلیه است. یک پنجم سرطان ها در دنیا به علت ابتلا به عفونت های مزمن مخصوصا هپاتیت نوع B (سرطان کبد)،  پاپیلوما ویروس ( سرطان سرویکس)، فلوک کبدی ( سرطان مجاری کبد) و HIV ( سارکوک کاپوزی و لنفوما ) است .لذا لزوم طراحی و اجرای برنامه جامع ملی کنترل سرطان ضروری می باشد.

/ 0 نظر / 12 بازدید