گام موثر برای ارتباط موثر زوجین

10 گام موثر برای ارتباط موثر زوجین

شهلا بامری دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی- کارشناس سلامت روان، مرکز جامع سلامت شهری امام حسن (ع)

منبع:  مطالعات زنان و خانواده، نشریه روان بنه (زیر نظر گروه رشد وتوسعه روانشناسی در ایران)

سال اول/تیرماه1395، First year/Number seven/July2016

چطور می توانیم بحث با همسرمان را مفیدتر وثمر بخش تر کنیم؟

افراد از حدود دو سالگی شروع به تمرین صادقانه مهارت های متقاعد کردن دیگران و مناظره با آنان می کنند. البته اولین بحث های کلامی ما جملات یک یا دو کلمه ای هستند. شنیدن صدای محزون کودکی که "نه" می گوید یا با صدای بلند و خشن و گفتن "من" بر مالکیتش تاکید می کند می تواند بسیار گوش خراش و اعصاب خرد کن باشد.

متاسفانه برخی از ما در محیطی بزرگ می شویم که یاد می گیریم بالا بردن صدا و اصرار کردن موجب بدست آوردن آن پیروزی              می شود. "برخی دیگر از بچه ها آنقدر گریه زاری و جیغ  و داد می کنند تا نفسشان بند می آید" والدین هم با دلواپسی خواسته هایشان را برآورده می کنند تا ساکتشان کرده و آرامش برقرارنمایند. بچه های دیگر ممکن است در محیطی پرورش یابندکه هیچ توجهی به عقاید و خواسته هایشان نشود و در بزرگسالی هیچ وقت از هیچ کس توقع ندارند به خواسته هایشان توجه کنند.

اگر ندانید چطور خواسته هایتان را با دیگران درمیان بگذارید به احتمال زیاد نمی توانید آنها را تامین کنید. خوشبختانه برای ارتقای مهارت های ارتباطی دیر نیست و می توانید صدایتان را به گوش دیگران برسانید تا شما را درک کنند. ارتباط موثر نیازمند مهارت در گوش کردن فعال است. این مهارت تقریباً در تمام برنامه های       آماده سازی شغلی اصلی محسوب می شود اما برای کسانی که        می خواهند مذاکرات و روابط موثری داشته باشد هم مفید است.                                                                       

10 گام برای بحث با همسر درباره مسائل کم اهمیت و جزئی تا مسائل آسیب زا:

1- آرامش خود را حفظ کنید و اگر می خواهید درباره موضوع مهمی حرف بزنید مکانی خنثی برای این کار انتخاب کنید. مثلا رختخواب جای مناسبی برای حرف زدن درباره مسائل پولی و مالی نیست.

2- به همسرتان کاملا توجه کنید. هرگونه وسیله ای که موجب حواس پرتی شما می شود کنار بگذارید. مخصوصا زمانی که نگرانید موضوع صحبت موجب ایجاد فاصله شما می شود. کمی به طرف او خم شوید. بگذارید حرکات و زبان بدن شما پیغام ارتباط را منتقل کند.

3-به چهره اش نگاه کنید و ارتباط چشمی برقرار نمایید. سعی نکنید به او خیره شوید و در عین حال طوری رفتار نکنید مثل اینکه از روبرو شدن با او می ترسید. اگر چشم هایتان به آن سو نگاه می کند سعی کنید آنها را روی صورت همسرتان متمرکز کنید.

4- با جملاتی شروع کنیدکه فاعلش "من" است تا فشار را از همسرتان کم کنید. این بدان معنا نیست که مثلا بگوئید "من ازت   می خوام عوض بشی". بر احساسات خود مسلط باشید و طوری حرف بزنید که نشان دهد هر دوی تان مسئول عقاید و رفتارهای خود هستید.                         

5- با استفاده از سوالات باز پاسخ (سوالاتی که جوابشان بیشتر از یک "بله" یا "نه" است) او را دعوت کنید تا نظرش را بگوید.

6- حرفش را قطع نکنید! حتی اگر با حرف او کاملا موافق یا مخالف هستید.کاملا به آن تمرکز کنید و گوش کنید و ارتباط  را حفظ کنید. توجهتان را حفظ کنید و بر هدف ارتباط  صادقانه تان که داشتن رابطه ای بهتر است تمرکز کنید.

7- آنچه را که فکر می کنید همسرتان به شما گفته برایش بازگو کنید تا مطمئن شوید که منظورش را درست متوجه شده اید. این طور     می توانید درک منظور او را چک کنید: "منظورت این بود که..." یا "اگه منظور تو درست فهمیده باشم به نظرم احساس می کنی... " . این کار باعث می شود همسرتان بفهمد که به مسئله ای که مطرح شده واقعا اهمیت می دهید و سعی دارید مطمئن شوید که آیا آن را درست فهمیده اید یا نه. این کار به شما کمک می کند با دیدگاهی که دارد همدلی نمایید. این بسیار جالب است که یک رابطه می تواند در نگاه طرفین بسیار متفاوت از یکدیگر به نظر برسد!

8- زبانی مشترک بکار ببرید و توجه داشته باشید وقتی دو نفری در یکجا هستید چیز دیگری هم آنجا حضور دارد و آن رابطه بین شماست. به مشاوران زوج درمانی گفته می شود وقتی در حال مشاوره دادن به یک زوج هستند در واقع باسه نفر سروکار دارند. زوجین و رابطه ای بین آن دو ممکن است چیزی که شما برای خود و همسرتان می پسندید برای رابطه تان خوب و مفید نباشد.

9- اگرمشکلی هست که سعی دارید آن را حل کنید نظرتان درباره راه حل را به صورت نظری غیرقطعی بیان کنید. مثلا چیزی شبیه به این بگوئید: "خوب شاید بتونیم این کارو امتحان کنیم"  یا  «نظرت چیه که من این کارو بکنم.....و تو اینکارو..." حتی شاید بهتر باشد بگوئید "من که عقل به جایی قد نمیده به نظر تو چیکار کنیم؟".

10- ارتباط حفظ کنید و مشتاق شنیدن و اطمینان حاصل کنید که پیغام همسرتان را درست می گیرید و از اینکه بگوئید نمی دانید نترسید.

 

 

 

/ 0 نظر / 141 بازدید