معرفی پایگاه اطلاعاتی ovidsp

برجسته در دنیا در امر دستیابی به اطلاعات و محصولات الکترونیکی، مهارت­های تحقیقاتی و خدمات پشتیبانی برای کاربران سراسر دنیا، به حساب می آید. در سال 2001، Ovid با شرکت Silver Platter ادغام شد و موجب یکی شدن منابع دو نام برجسته دنیا در زمینه پزشکی و تحقیقات علمی شد.  Ovidبا استفاده از موتور جستجوی قوی خود، جستجو، تحقیق و دسترسی به محتوای 1200 ژورنال و بیش از 1000 کتاب را از حدود 200 بانک اطلاعاتی امکان پذیر ساخته است.

برای جستجو در سایت Ovid ابتدا آدرس https://ovidsp.ovid.com/autologin را در قسمت آدرس بار تایپ و سپس با فشردن دکمه Enter وارد محیط Ovid       می شوید. قابل توجه می باشد که بدانیم این پایگاه دسترسی به اطلاعات را از 5 روش امکان پذیر  ساخته است. که شامل روش های زیر است:

 Basic Search .1(جستجوی پایه): این مدل به شما کمک   می کند در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین نتایج را بازیابی کنید. انجام جستجو شامل مراحل ذیل می باشد:

تایپ کلید واژه مورد نظر در مستطیل خالی و بر اساس نیاز جستجوی خود را در Limit  محدود می کنیم، سپس کلیک روی عبارتsearch  نتایج جستجو را در Search history مشاهده می کنید  

Find Citation .2: چنانچه اطلاعات ناقصی در مورد یک منبع داشته باشید با کمک این بخش می توانید به مطلب مورد نظر دست یابید. برای مثال تنها یک کلمه از عنوان مقاله و یک ژورنال را به یاد داشته باشید، با وارد کردن اطلاعات در فیلدهای مربوطه و کلیک روی Search نتیجه بازیابی می شود.

Search Fields .3: با استفاده از این بخش می توانید کلیه  مقوله ها یا زمینه های ایندکس شده در پایگاه Ovid را مشاهده کنید و کلید واژه خود را به صورت اختصاصی در هر زمینه جستجو کنید.

Advanced Search .4: مراحل انجام  این بخش شامل:

الف: عبارت مورد نظر را تایپ می کنیم

ب: براساس نیاز جستجوی خود را در قسمت Limits محدود می کنیم  

ج: از زمینه های مورد نظر یکی را انتخاب می کنیم و در پایان بر روی گزینه سرچ کلیک نمایید.    د: نتایج را می توان مشاهده کرد.

Multi- Field search .5:  در این مدل جستجو به جای یک باکس چندین باکس جستجو برای وارد کردن کلید واژه های خود دارید و قادرید کلید واژه های متعددی را با استفاده از عملکردهای بولین ترکیب کنید و هم می توانید در مورد هر کلید واژه زمینه مورد نظر خود را از بین موارد پیشنهادی انتخاب کنید و هم نتایج مورد نظر خود را محدود کنید و جستجویی دقیق تر و خاص تر انجام دهید.

همچنین این پایگاه با مرور ژورنال ها Journals  دومین گزینه در نوار آبی صفحهاصلی Ovid، به شما اجازه می دهد به آرشیو هر ژورنال دسترسی داشته باشید. البته متن کامل مقالاتی را که مشترک هستید در اختیارتان می گزارد. و در گزینه مرور کتابهاBooks  به شما اجازه می دهد حتی درون متنکتاب به جستجو بپردازید.

 امروز، میلیونها محقق، دانش‌پژوه و متخصص کلینیکی در سراسر دنیا به قابلیت­های تحقیقات پزشکی online که شرکت Ovid ارائه می­دهد دسترسی دارند. Ovid و فناوری آن، یک پیشرو شناخته شده در حل نیازهای اطلاعاتی الکترونیکی در زمینه‌های علوم زیستی، بهداشت و پزشکی است. Ovid با ارائه محتوی،  ابزار و خدمات ویژه، نیازهای گوناگون تحقیقاتی بیش از 13 میلیون کاربر در سراسر دنیا را در امور علمی، پزشکی و تخصصی برآورده میکندو جواب­های درست و دقیقی برای سؤالات مهم و اساسی در اختیار دارد که به تقویت اکتشاف و کاوش در موضوعات کمک    میکند. از سال 1988 که Ovid شروع به کار کرده در دنیا مورد استفاده کتابداران، محققان، متخصصان کلینیکی و دانش‌پژوهان دانشگاه­های برجسته دنیا، مدارس پزشکی، کتابخانه‌های پژوهشی، بیمارستان ها و سیستم های بهداشت و سلامت، داروسازی و شرکت های بیمه (HMO) قرار گرفته است. تنها در امریکای شمالی، Ovid توسط93% از کتابخانه‌های پزشکی، 97% از بیمارستان های آموزشی و 87% از بیمارستان های 200 تختخوابی آمریکا و همچنین توسط 30 شرکت برجسته داروسازی مورد استفاده قرار می­گیرد.

امید است که کلیه اساتید، دانشجویان، همکاران و  پژوهشگران گرامی بتوانند با استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود و با بهره گیری از دانش فنی کارشناسان کتابداری و اطلاع رسانی، در ارتقای فرایند پژوهش موفق و پیروز باشند.

/ 0 نظر / 96 بازدید