اعتیاد و سلامتی

 سلول ها چه در مغز و چه در دستگاه عصبی محیطی آسیب برسانند یا حتی آنها را نابود کنند.

آیا سوء مصرف مواد موجب اختلالات روانی می شود یا برعکس؟

سوء مصرف مواد و اختلالات روانی غالبا با هم همراه هستند. در برخی موارد بیماری های روانی مقدم بر اعتیاد هستند و در موارد دیگر سوء مصرف مواد موجب ایجاد یا تشدید اختلالات روانی، به ویژه در کسانی که آسیب پذیری خاص دارند می شود.

آثار اعتیاد گسترده  و فراگیراست  و شامل موارد ذیل می شود:

*بیماری های قلبی عروقی

*سکته مغزی

*سرطان

*ایدز

*هپاتیت BوC

*بیماری های ریوی

*چاقی

*اختلالات روانی

پیامدهای زیان باراعتیاد فرد برای دیگران چیست؟

*عوارض آلودگی به مواد دردوره جنینی برای کودکان: ممکن است برخی کودکان که در دوره جنینی از طریق مادر در معرض آثار مواد قرار گرفته اند دچار نقایص  خفیف  تکاملی  مغزی در قسمت مربوط به رفتار، توجه و شناخت و... شوند و به این خاطر در مدرسه به کمک و حمایت تحصیلی نیازداشته باشند. پژوهش هایی در دست انجام است تا دریابیم که تاثیر منفی آلودگی به مواد در دوره جنینی آیا تا دوره نوجوانی هم ادامه می یابد و تکامل مغز و رفتار را دچار مشکل می کند.

*آثار منفی استنشاق غیرمستقیم دخانیات: دود غیرمستقیم سیگار که به آن استنشاق محیطی دخانیات هم می گویند منبعی مهم برای آلوده شدن به مواد بسیاری است که برای سلامت انسان ها به ویژه کودکان زیان بار است. بنا به گزارش ملی بهداشت آمریکا در سال 2006 قرار گرفتن غیرارادی در معرض دود سیگار (استنشاق غیرمستقیم) در کسانی که هیچ گاه خودشان سیگار نکشیده اند 30ـ 25 درصد خطر بیماری قلبی و 30ـ20 درصد خطر سرطان ریه را افزایش می دهد.

*گسترش فزاینده بیماری های عفونی: تزریق موادی مانند هروئین کوکائین و مت آمفتامین مسئول  یک سوم  موارد  جدید ایدز است. استفاده تزریقی مواد هم چنین عامل مهمی برای گسترش هپاتیت c است که یک بیماری بالقوه کشنده کبدی و مشکلی فزاینده برای بهداشت عمومی است. سوء مصرف مواد و اعتیاد تنها از راه مصرف تزریقی نیست که باعث گسترش بیماری های عفونی می شود. همه مواد مورد سوء مصرف حالت هایی از مستی و مسمومیت را ایجاد می کنند که قضاوت فرد را مختل    می کنند و احتمال رفتارهای جنسی پرخطر جنسی را افزایش    می دهد. چنین رفتارهایی به گسترش ایدز هپاتیت B و C و سایر بیماری های آمیزشی می انجامد.

 

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید