مصاحبه

این انتخاب شایسته را به این عزیزان تبریک عرض مینماید .

فاطمه رحمدل رابط بهداشتی مرکز بهداشتی درمانی امام رضا (ع) شهر زابل دیپلم کامپیوتر 29 ساله و متاهل

سوال - در حال حاضر چند خانوار تحت پوشش شما می باشد ؟

جواب - حدودا ده سال می باشد که بعنوان رابط سلامت با مرکز بهداشت زابل همکاری می نمایم  . در ابتدا تعداد خانوارهای تحت پوشش اینجانبه 35 خانوار بود که با تلاش و همکاری سایر خانوارها به 50 خانوار افزایش یافته است و در صورت همکاری بیشتر مسئولین باز هم به تعداد خانوارها افزوده خواهد شد

سوال - چه فعالیتهایی در این برنامه انجام می دهید؟

جواب - فعالیت اصلی هر رابط بهداشتی بر انتقال اطلاعات بهداشتی به خانوارهای تحت پوشش استوار می باشد . در این راستا در کلاسهای آموزشی که در مورد بیماریهای واگیر و غیر واگیر ، تنظیم خانواده ، مراقبتهای قبل ، هنگام و بعد از زایمان ، بهداشت محیط ، بهداشت مواد غذایی و ... توسط کارشناسان سیستم بهداشتی برگزار می شود شرکت کرده و پس از یادگیری مطالب بهداشتی آنها را به خانوارها منتقل می نماییم . در واقع ما نقش مشاور خانوارها و رابط بین خانوارها و مرکز بهداشت را بر عهده داریم . همچنین در اجرای طرحهای واکسیناسیون فلج اطفال ، واکسیناسیون هپاتیت ب ، واکسیناسیون سرخک و سرخجه و سایر طرحهای تحقیقاتی که توسط سیستم بهداشتی برگزار می شود همکاری و مشارکت فعال داریم .

سوال - احساس شما از کار بعنوان یک داوطلب چیست؟

جواب - آرزوی من از گذشته این بود که بتوانم به جامعه و خانواده ام کمک نمایم . در این راستا ابتدا شروع به همکاری به عنوان رابط بهداشتی را نمودم . ابتدا کار سختی به نظر می رسید اما پس از شرکت در دوره های مختلف و مقداری مطالعه و استفاده از تجارب دیگران متوجه شدم می توانم در این زمینه مفید باشم بنابراین تلاشم را بیشتر نمودم و الان هرگاه جامعه تحت پوششم از من سوالی را میپرسند و یا مشکلی را مطرح می نمایند با خوشحالی دنبال پاسخ آن هستم و هرگاه مشکلی از مشکلات مردم منطقه ام را حل می نمایم از اینکه خداوند از من راضی خواهد شد به شدت احساس خوشحالی می نمایم .

سوال - مشکلات کنونی شما داوطلبین چیست؟

جواب - اولین مشکل ما داوطلبین نداشتن کارت شناسایی می باشد . در سال 1381 به رابطین بهداشتی کارت شناسایی با اعتبار یکساله تحویل گردید . پس از آن درخواست تمدید نمودیم و مسئولین نیز قول مساعد دادند ولی تاکنون که حدود هشت سال می گذرد نسبت به تمدید و تحویل کارت شناسایی رابطین بهداشتی اقدام نشده است . این در حالی است که برخی از خانوارها در صورت نداشتن کارت شناسایی هیچگونه همکاری با رابطین نمی نمایند و مشکل عمده دیگر رابطین بیمه می باشد . رابطین درخواست حقوق و مزایا ندارند ولی آنهایی که خانواده آنها بیمه ندارند تقاضای دریافت بیمه رایگان را دارند .

سوال - چه پیشنهادی برای تأثیرگذاری و نمود بیشتر فعالیتهای داوطلب سلامت در جامعه دارید؟

جواب - فکر میکنم اگر آموزش جامعه کنونی از طریق رسانه ها و رابطین سلامت باشد تاثیر بیشتری خواهد داشت بنابراین اگر فیلم های آموزشی در مواردی که لازم است تهیه و تکثیر گردد می توان از طریق فیلم و آموزش حضوری با خانوار یادگیری را به بیشترین مقدار افزایش داد . همچنین این کار می تواند ارتباط بین جامعه و مراکز بهداشتی درمانی را نیز به تصویر بکشد و وظایف هر واحد بهداشتی در قبال جامعه را مشخص نماید . وقتی خانواری به مراکز بهداشتی مراجعه می نماید و پاسخ گویی مناسبی به وی نشود مشکل عدم اعتماد به وجود خواهد آمد و ممکن است باعث دلسردی جامعه بشود . به نظر من اگر فیلم آموزشی در زمینه واکسیناسیون و اهمیت آن ساخته شود و در اختیار خانوارها قرار گیرد مادران می توانند زمان لازم برای واکسیناسیون را دانسته و به موقع نسبت به انجام آن اقدام نمایند خصوصا با توجه به اهمیت این موضوع .

سوال - تاثیر رابط سلامت بودن در سلامتی خانواده تان چقدر بوده است ؟

جواب - در شورع کار به عنوان رابط بهداشتی همه خانواده ام با این قضیه مشکل داشتند و مخالفت می کردند ولی پس از گذشت چند سال و حل شدن مشکلات بهداشتی و درمانی خانواده ام همه اسرار به ادامه فعالیت من داشتند تا جایی که اگر نتوانم یک روز در یکی از جلسات یا کلاسهای آموزشی شرکت کنم به من تذکر داده و از من میخواهند که حتما در تمام کلاسها شرکت داشته باشم حتی خواهرم نیز به عنوان رابط بهداشتی شروع به کار نمود ولی او دیگر مخالفی نداشت .

سوال - چرا به عنوان رابط نمونه معرفی شدید ؟

جواب - شاید دلیل عمده انتخاب اینجانبه به عنوان رابط نمونه این باشد که در ارجاع خانوارهای تحت پوشش که دچار مشکل بهداشتی بوده اند آنها را در طی مراحل ارجاع تا مرکز بهداشتی درمانی و یا بیمارستان همراهی کرده و امورات مربوط به درمان را تا آخر همراهی کرده ام . اما علاوه بر آن من در تمام کلاسهای آموزشی و طرحهای اجرایی سیستم بهداشتی شرکت فعال داشته و تمام آموزشها را به خانوارهای تحت پوششم ارائه داده ام .

سوال - انتظارات شما از مسئولین شهرستانی چیست؟

جواب - هم اکنون ده سال است که من به عنوان رابط بهداشتی مشغول کار می باشم شاید اگر درخواست کنم که برای رابطین جهت ورود به دانشگاه امتیاز خاصی قائل شوند و یا در امور استخدام رابطین امتیاز خاصی در نظر بگیرند دور از انصاف سخن نگفته باشم . در آموزش و پرورش اشخاصی که چند سال حق التدریس هستند را به کارمند پیمانی تبدیل می کنند یا حتی اگر کسی 5 سال در نهضت سواد آموزی فعالیت کند او را جذب آموزش و پرورش می نمایند ولی ما که یک دهه از عمر خود را صرف آموزش جامعه نموده ایم هیچ گونه امتیازی نداریم و این امتیازات را حق همه رابطین می دانم .

سوال - بعنوان سوال آخر اگر مطلب خاصی دارید بفرمائید.

جواب - بهترین وصف حالم زمانی بود که نام زابل در مراسم روز داوطلبین در تهران به عنوان نمونه کشوری اعلام شد .

از مسئولین دانشگاه اعم از ریاست محترم دانشگاه ، معاون محترم بهداشتی دانشگاه و ریاست محترم مرکز بهداشت شهرستان زابل تشکر نموده و انتخاب شهرستان زابل به عنوان نمونه در روز داوطلب را تبریک میگویم و از خداوند برای آنها آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم به خواسته ها و نیازهای رابطین بهداشتی هم توجه کرده و در این زمینه با وزارت بهداشت و درمان مکاتبه نمایند . متشکرم

/ 0 نظر / 24 بازدید