ویژگی های نوزاد سالم

نامطلوب به جا گذارند.

میانگین وزن نوزاد تازه متولد شده 4/3 کیلو گرم می باشد که وزن پسران اندکی بیش از وزن دختران است. حدود 95 درصد نوزادان طبیعی متولد شده در موعد مقرر بین 6/4 – 5/2 کیلو گرم وزن دارند. متوسط قد 50 سانتی متر می باشد که تقریباً 95 % نوزادان بین 55 – 45 سانتی متر قد دارند. میانگین اندازه دور سر حدود 35 سانتی متر است. که بین 2/37 – 6/32 متغییر     می باشد .

تشخیص عوارضی مانند کاتاراکت( آب مروارید ) مادرزادی، شکاف کام، فتق، قرار نداشتن بیضه ها در کیسه بیضه، هیپوسپادیاس(قرار گرفتن سوراخ مجرای ادرار در محل غیر طبیعی روی آلت تناسلی) در رفتگی مادرزادی  مفصل ران، اندازه گیری دور سر، قد و وزن و بررسی وضعیت قلب و ریه ها و اندام های دیگر به دقت و حوصله نیاز دارد.

بهتر است نوزاد بلافاصله پس از تولد و همچنین در 24 ساعت اول زندگی معاینه و بررسی شود و آموزش های ضروری از نظر چگونگی تغذیه نوزاد، دفع مکونیوم و مراقبت به لحاظ درجه حرارت محیط شستشو و استحمام و پیدایش زردی به مادران ارائه شود.

یرقان دوره نوزادی یکی از مسائل شایع می باشد که درصد قابل توجهی از نوزادان به شکل های فیزیولوژیک و پاتولوژیک آن مبتلا می شوند، یرقان فیزیولوژیک معمولا از پایان روز دوم زندگی شروع و در روزهای  چهارم و پنجم به حداکثر مقدار خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد. بطور کلی میزان بیلی روبین کمتر از 12 میلی گرم درصد میلی لیتر خون در نوزادان با سن جنینی طبیعی و بیلی روبین کمتر از 14 میلی گرم در صد میلی لیتر خون در نوزادان نارس، یرقان فیزیولوژیک نامیده می شود. در صورتی که مقدار بیلی روبین از مقادیر یادشده برای نوزادان طبیعی و نارس تجاوز کند یرقان پاتولوژیک محسوب می شود . ضمن توجه به علائم بالینی و آزمایشگاهی نوزادان مبتلا به یرقان برای تشخیص علل و عوامل موثر بر آن در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، اتخاذ تصمیم فوری ضروری می باشد:

- یرقانی که در 24 ساعت اول زندگی شروع شود.

2- افزایش بیلی روبین از5 میلی گرم در100میلی لیتر در24 ساعت تجاوز کند.

3- بیلی روبین از 12 میلی گرم در نوزادان طبیعی و 14 میلی گرم در نوزادان نارس تجاوز کند.

4- یرقان در نوزادان طبیعی بیش از یک هفته و در نوزادان نارس بیشتر از دو هفته بطول انجامد.

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید