اجزای برنامه های بهداشت نوجوانان

بیان می شود.

 

1-    تغذیه و عادات غذایی :   نوجوانی دوران رشد سریع جسمانی است و نیاز تغذیه ای در این دوران افزایش می یابد . میزان نیاز دختران 10 درصد بیشتر از پسران است که علت مهم آن خونریزی دوران قاعدگی است. در خانواده های فقیر و در بعضی از خانواد ه ها که در نحوه توزیع مواد غذایی بین اعضاء خانواده تبعیض وجود دارد ، نیاز های تغذیه ای افزایش می یابد.

2-مشکلات تغذیه ای نوجوانان : مشکلات تغذیه ای ( کمتر از نیاز غذایی روزانه ) در درازمدت بخصوص در خانواده های فقیر و افرادی که دارای عفونتهای مزمن (سل ) می باشند رواج بیشتری دارد.

-کمبودهای خاص که در اثر کمبود نسبی ریزمغذی ها ایجاد می شود مانند آنمی فقر آهن که بیماری شایع منطقه است.

- پرخوری: مصرف نامتعادل و مقدار بیش از حد مواد غذایی مانند نشاسته ، شکر و چربی در دراز مدت ناشی می شود.

- پوسیدگی دندان: در ارتباط با مصرف بیش از حد مواد شیرینی ( شکلات ، بستنی ، کیک و یا مصرف نوشابه و آب معدنی که میزان فلوئور آنها پایین است )

3- شیوه زندگی سالم : امروزه افزایش بیماریهای قلبی – عروقی ، فشار خون بالا ، دیابت ما را به این فکر می اندازد که بایستی به راههایی که منجر به پیشگیری از این بیماریها می شود توجه کنیم . خیلی از افرادی که به بیماریهای فوق مبتلا شده اند شیوه زندگی نامناسب آنها در دوران نوجوانی عامل مهم در ایجاد این بیماریها بوده است که امروزه شیوه زندگی سالم به عنوان اولویت در برنامه های بهداشتی مطرح می باشد.

4- بهداشت روانی نوجوانان : غربالگری مشکلات روانی نوجوانان که با تغییرات سریع جسمانی جنسی و روانی اجتماعی همراه است ، بسیار مهم است زیرا در شکل گیری رفتار در بزرگسالی تاثیر دارد مهمترین علایم بالینی شایع در نوجوانان شامل : اختلال کاهش در توجه ، اختلال شخصیت ، اختلال عاطفی ، اضطراب ، افسردگی ، سردرگمی ، اختلالات خواب ، بی اشتهایی عصبی ، پرخوری و ... می باشد.

5- بهداشت باروری و جنسی : بهداشت باروری شامل وضعیت کامل جسمی ، روانی و اجتماعی در ارتباط با جریان مستقیم باروری و و.ظایف آن بوده و تنها به عدم وجود بیماری یا ناتوانی اطلاق نمی گردد.

مراحل رشد و تکامل در دوران نوجوانی : تغییرات جسمانی و روانی که در طول دوران نوجوانی رخ می دهند لزوما در یک زمان برای همه نوجوانان بروز نمی کنند ، بطور خلاصه دوران نوجوانی دارای سه مرحله است.

مرحله اول سنین 14-10 سالگی

مرحله دوم سنین 17-15 سالگی

مرحله سوم سنین 19-18 سالگی

مهمترین اصول در بهبود سلامت نوجوانان :

1 -رعایت بهداشت فردی

2-خواب منظم

3-عدم مصرف مواد مخدر

4-انجام ورزش بصورت فردی یا گروهی

5-رعایت رژیم غذایی مناسب ( شامل مواد انرژی زا ، سازنده ، بدن و محافظت کننده باشد. ) بطور کلی رژیم روزانه باید حاوی غلات ، حبوبات ، شیر ، گوشت ، سبزیجات و میوه جات باشد.

6- کاهش دریافت شیرینی جات و میان وعده های غذایی

7- کنترل پرخوری

8-کنترل بیماریهای انگلی

9- مراقبت های پزشکی متداول

/ 0 نظر / 39 بازدید