خطرسنجی سکته های قلبی –عروقی (1 )

خطرسنجی سکته های قلبی –عروقی (1 )

زهرا نیکروی سیاسر کارشناس میانسالان، زهرا رضایی کهخایی، شبنم رضایی کهخا ژاله دانشجوی مامایی ترم ششم مامایی

منبع: خطرسنجی سکته های قلبی،مغزی و سرطان، راهنمای خود مراقبتی خانواده، چاپ 95 وزارت بهداشت

سکته های  قلبی – عروقی شایع ترین علل مرگ ومیر است که در اغلب جوامع بشری هستند در کشور ما نیز بیماری های قلبی- عروقی ودر راس آنها سکته های قلبی و مغزی علل مرگ و میر هستند.

عوامل خطر ژنتیکی و محیطی در بروز سکته های قلبی ومغزی نقش دارند. برخی از آنها همچون سن وجنس غیر قابل تغییر هستند ولی در سایر آنها با درپیش گرفتن شیوه های مناسب تغذیه ای و فعالیت های ورزشی و در صورت لزوم با مصرف داروهای کاهنده فشار خون قابل پیشگیری هستند.

خطر سنجی یکی از از راه کار های مناسب در تخمین میزان (احتمال بروز سکته های قلبی – مغزیطی 10 سال آینده) بوده و به شما کمک می کند تا با شناخت عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی آنها را کاهش دهید.

خطر سنجی با بررسی عوامل خطر متعددی نظیرسن، جنس، میزان کلسترول و فشار خون، استعمال دخانیات و ابتلا به دیابت امکان پذیر است.

این عوامل برای ارزیابی خطر بروز سکته قلبی- عروقی ظرف 10 سال آینده به کار می روند. برای مثال میزان خطر ابتلا به بیماری های عروقی در 10 سال آینده در فردی جوان که هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را ندارد، بسیار کم است. اما برخی از افراد مسن تر که به عوامل خطری نظیر دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستند با میزان خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی مواجه هستند.از آنجا که بیشتر مرگ های زودرس در افراد با عامل خطر متوسط و اغلب بدون علامت رخ میدهد توصیه میشود همه افراد بالای 40 سال با مراجعه به مراکز بهداشتی – درمانی خطر سنجی شوند

آیا در معرض خطر هستید؟؟؟؟

به سولات زیر پاسخ دهید :

1- آیا سابقه بیماری های قلبی- عروقی زودرس، نظیر سکته های قلبی یا مغزی در افراد درجه یک خانواده شما وجود دارد؟

منظور، بروز بیماری های قلبی – عروقی(سکته قلبی–مغزی) قبل از 65 سالگی در خانم ها و قبل از 55 سال در آقایان و در افراد درجه یک خانواده (پدر، مادر، برادر، خواهر) است.

2- آیا سابقه دیابت یا نارسایی کلیه در افراد درجه یک خانواده شما وجود دارد؟

3- آیا دخانیات مصرف می کنید؟

4- آیا به یکی از بیماری های فشار خون بالا یا دیابت مبتلا هستید؟

5- آیا چاقی شکمی دارید؟ (دور کمر شما مساوی یا بیشتر از 90سانتی متر است؟

6- آیا سن شما 40سال یا بیشتر است؟

پاسخ مثبت به هریک از پرسش های فوق به معنی احتمال خطر است و باید میزان خطر وقوع سکته قلبی را در 10 سال محاسبه شود. بدین منظور باید از میزان قند،کلسترول و فشار خون حداکثر (سیستولیک) خود اطلاع داشته باشید.

میزان خطر سکته های قلبی – عروقی شما مطابق چهار گروه زیر است:

- خطر کمتر از 10 درصد رنگ سبز

- خطر10تا کمتر از20 درصد رنگ زرد

- خطر20تا کمتر از30 درصد نارنجی

- خطر 30 درصد به بالا قرمز

با مشخص شدن میزان خطر چه اقداماتی باید انجام دهید؟؟؟

1- اگر کمتر از 10درصد در معرض خطر 10 ساله بروز سکته های قلبی – عروقی هستید نکات آموزشی ذکر شده را رعایت نموده و توصیه می شود یک سال بعد مجددا خطر سنجی را انجام دهید.

2-اگر بین 10 تا20درصد در معرض خطر10ساله بروز سکته های قلبی– عروقی هستید نکات آموزشی این مجموعه را مطالعه و به آنها عمل کنید و 9 ماه بعد خطر سنجی را تکرار کنید تا به خطر کمتر از10 درصد برسید سپس سالانه خطر سنجی را انجام دهید.

3- اگر بین20 تا کمتر از30 درصد در معرض خطر 10 ساله سکته های قلبی– عروقی هستید ظرف 2هفته به پزشک مراجعه کنید. احتمالا لازم است داروهای کاهنده چربی یا فشارخون برای شما تجویز شود در صورتی که هم اکنون این داروها را مصرف می کنید باید میزان آنها اصلاح شود. هر 6 ماه خطر سنجی را تکرار کنید. اجرای  دستورات پزشک مورد تاکید است.

4- اگر 30درصد یا بیشتر در مرض خطر 10 ساله سکته های قلبی- عروقی هستید،فورابه پزشک مراجعه کنید. پزشک برای شما داروهای کاهنده چربی خون تجویز خواهد کرد و در صورت بالا بودن فشارتان داروی کاهنده فشارخون نیز تجویز خواهد کرد. اگر قبلا این داروها رامصرف میکردید پزشک ممکن است نوع یا مقدار دارو را تغییر دهد.

هر 3 ماه خطر سنجی را تکرار کنید. اگر میزان خطر با اقدامات فوق و پیگیری دستورات پزشک پس از 6 ماه کاهش نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

/ 0 نظر / 83 بازدید