علت گریه و بی قراری شیر خواران چیست؟

سرماخوردگی ناشی شده باشد ، پزشک احتمالاً توصیه خواهد کرد تا سوراخ های بینی کودک را پاک کنید.این امر ممکن است به راحت شدن تنفس شیر خوار در حین تغذیه کمک کند.

گریه و بی قراری شیر خوار ممکن است غیر از گرسنگی دلایل زیادی نظیر تجمع هوا در معده ، گرما ، سرما ، خیس بودن کهنه ، درد و ...داشته باشد و مادر نباید آن را همیشه ناشی از گرسنگی و کم بودن شیر خود فرض کند چرا که این امر موجب اضطراب و نگرانی شده و به طور ثانویه ممکن است مانع جاری شدن شیر او گردد. گاهی حالت گریه شیرخوار در شناختن  مشکل او کمک می نماید. مثلاً شیر خواری که معمولاً آرام بوده و ناگهان شروع به گریه می کند ممکن است بیمار باشد مثلاً گوش درد داشته باشد در این صورت باید به پزشک مراجعه نمود تا برای درمان اقدام شود.

برخی از شیرخواران بلافاصله پس از شیر خوردن در کمال رضایت به خواب می روند اما در فاصله کوتاهی با گریه بیدار شده و تقاضای شیر می کنند که نشان میدهد که شیر کافی نخورده اند . در این گونه موارد مادر باید به دفعات بیشتری شیرخوار را  تغذیه و دقت نماید که روش شیر دادن هم صحیح باشد و حتماً از خوردن شیر انتهایی که دارای چربی بیشتری است و به سیر نگه داشتن و رشد بهتر شیر خوار کمک می نماید مطمئن گردد.( با احساس سبک شدن پستانها)

شیر خواران در سنین 12،6،3 هفتگی رشد سریعی دارند و برای یکی دو روز بی قراری نموده ، شیر بیشتری طلب می کنند و به نظر می رسد که دائماً گرسنه اند.اگر مادر از این زمان های جهش رشد مطلع باشد و شیر خوارش را مکرراً شیر دهد ، گریه و بیقراری و یا تقاضای شیر بیشتر ی را به حساب ناکافی بودن شیرخود نمی گذارد. گاهی اوقات زیاده روی مادر در نوشیدن چای یا قهوه و نوشابه های کافئین دار موجب گریه و بی قراری شیر خوار می گردد.برخی از شیرخوارانی که بیشتر ازدیگران گریه می کنند فقط احتیاج به آغوش مادر و محبت وی داشته و یا دوست دارند که پستان مادر را بیشتر بمکند بدون آنکه الزاماً شیر بیشتری نیاز داشته باشند. به همین جهت توصیه می شود موقع شیر دادن باید به شیر خوار نگاه کرد و با او به مهربانی  و ملایمت صحبت نمود و نوازشش کرد.

برخی دیگر از شیرخواران  ممکن است تا سن 3 ماهگی هر روز در ساعت  معینی مثلاً عصر ها و شبها گریه کنند که آن را گریه قولنجی می گویند. در این گونه موارد شیرخوار  زانو هایش را روی شکم جمع کرده و به شدت گریه می کند. شیر خواررشد خوبی دارد و علایم گرسنگی و کمبود شیر و بیماری را نشان نمی دهد . بر روی شکم قراردادن شیر خوار روی دست مادر یا پدر موجب آرام شدن او می شود.پدر می تواند در حالتی که ایستاده است شیر خوار را طوری در آغوش بگیرد که سر کودک روی حنجره او قرار گیرد.آن گاه برای کودک زمزمه نماید. بسیاری از اوقات آغوش پدر و صدای بم مردانه که با ملایمت با شیرخوار صحبت می کند سبب آرام شدن کودک می گردد.

 گاهی اوقات با شروع عادت ماهیانه مادر ،شیرخوار بی قرار شده و بیشتر گریه می کند غالباً شیرخواران در طی این روزها میل دارند با فواصل کمتر شیر بخورند گاهی علت گریه شیر خوار اضطراب ، نگرانی و یا عصبانیت مادر است که به او منتقل می شود لذا مادر باید از آرامش کافی برخوردار باشد .لازم است اطرافیان مادر به ویژه همسر او با حمایت ، تشویق برای شیر دهی و کمک در سایر کارها ، آرامش و آسودگی خاطر مادر را فراهم آورند.

توجه

در مورد شیر خواری که زیاد گریه می کند ، باید اطمینان حاصل شود که گرسنه نبوده ، خوب تغذیه شده و از رشد خوبی برخوردار است . بدین منظور باید او را وزن کرد و با رسم منحنی رشد او در کارت پایش رشد ،وضعیت رشدش را بررسی نمود. همچنین باید نحوه پستان گرفتن و شیرخوردن کودک را مشاهده و در صورت لزوم اصلاح کرد.

انجام این اقدامات با مراجعه به پزشک یا کارکنان بهداشتی درمانی میسر می شود در صورتی که شیرخوار از وزن مطلوب برخوردار باشد ، مادر نباید نگران بوده و یا تصور کند که شیرش ناکافی است . معمولاً با در آغوش گرفتن و راه بردن شیر خوار و شیر دادن مکرر گریه اوکمتر می شود. دود سیگار، آلودگی هوا، خراش قرنیه چشم، ورود مو در چشم شیرخوار، صدمه اندام ها، انسداد روده، عفونت ها، فتق ، شقاق مقعد، ناراحتی پوستی، لباس نامناسب  ، آلرژی به آنچه مادر یا خودش مصرف کرده و ....از دیگر علل گریه اند که بررسی لازم دارند.

/ 0 نظر / 58 بازدید