نشريه افق طلائی سلامت شماره پنجم سوء مصرف مواد

چرا پبشگیری از " سو مصرف مواد"  اهمیت دارد ؟ ( 1  )                                     

سو مصرف مواد یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی عصر حاضر       می باشد . اعتیاد نه تنها منجر به آسیب های شدید و عمیق جسمی و روانی در فرد معتاد می شود بلکه آسیب های اجتماعی مانند افزایش طلاق ، بزهکاری و بیکاری را نیز بدنبال دارد . مصرف مواد مخدر به خصوص تریاک در ایران ، سابقه ای چهارصد ساله دارد . همجواری ما با دو کشور اصلی تولید کننده مواد مخدر یعنی افغانستان و پاکستان موجب شده است خاک ایران راه عبور این مواد به کشورهای اروپایی باشد و در این نقل و انتقال ها ، مقداری از این مواد نیز در ایران توزیع شود. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز ملی مطالعات اعتیاد در کشور ما  هم اکنون 000/000/5 نفر با سابقه حد اقل یکبار تجربه مصرف مواد وجود دارند . بیش از 2 میلیون نفر مبتلا به سو مصرف مواد یا وابستگی افیونی هستند ، بیش از 000/400  نفر وابسته به هروئین وجود دارند ( حدود 000/175 معتاد تزریقی هروئین و حدود 000/250 نفر مصرف کننده تدخینی هروئین ) .

در کشور ما مشکل سو مصرف مواد 10-5 برابر کشورهای همسایه است . بیش از 60 درصد موارد HIV مثبت در ایران به دلیل اعتیاد تزریقی     ( مصرف مشترک سرنگ و سرسوزن ) اتفاق افتاده است .

65% زندانیان کشور مرتبط با مواد مخدر هستند و سابقه زندانی شدن مهمترین عامل تعیین کننده در آلودگی به ویروس HIV است .

رشد سالانه اعتیاد 8 درصد ( 3 برابر رشد جمعیت ) می باشد .

اگر هر فرد مبتلا به سو مصرف مواد روزانه 1000 تومان مواد مصرف کند بیش از 2 میلیارد تومان در روز ضرر مادی به جامعه وارد می شود و این مسئله مسلماٌ بر اقتصاد خانواده فرد مبتلا به سو مصرف مواد تاثیر منفی خواهد گذاشت .

تعداد بسیار زیادی بصورت تفننی از مواد استفاده می کنند . در صورتی که هر معتاد ، بطور متوسط عضوی از یک خانواده ایرانی 5 نفره باشد حد اقل 10 میلیون نفر از مردم کشور ما بنوعی با مشکل اعتیاد و پیامدهای روانی اجتماعی آن در گیرند .

ابتلا به سو مصرف مواد بیشتر در شهرهای بزرگ دیده می شود و مردها بیشتر از زنان به این معضل دچارند ( 1/18 نسبت مرد به زن ). همچنین به نظر می رسد میزان افراد مبتلا به سو مصرف مواد در طبقات محروم ، بیکار و بی سواد فراوانتر است . بر اساس آمار ارائه شده در سال 78 بیشترین سن شیوع سو مصرف مواد در کشور مان در سنین 30-20 سال می باشد ، ارتباط نامناسب والدین با یکدیگر و فرزندان ، تاثیر دوستان ناباب ، دسترسی سهل الوصول به مواد ، کمبود امکانات تفریحی و ورزشی ، فقدان ارزش های مذهبی و اخلاقی از مهمترین علل گرایش نوجوانان به مواد می باشد.

این مطلب را در شماره های بعدی پیگیری نمایید .

شیرین شهریاری (کارشناس بهداشت روان )

/ 0 نظر / 9 بازدید