نقش بهورز در تحول سلامت

نقش بهورز در تحول سلامت

زهرا رضایی کهخایی مدیر گروه سلامت خانواده ، ام البنین عارفی کارشناس کودکان ، شبنم رضایی کهخایی دانشجوی ترم 7 مامایی

منبع: سخنرانی آقای دکتر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت در جمع بهورزان نمونه کشوری به مناسبت روز بهورز سال 95

بهورزان سربازان خط مقدم نظام سلامت هستند که زمینه توسعه روستاها را فراهم می کنید و چراغ خانه بهداشت را روشن نگه می دارید.

خدمات بهورزان دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته است:

خدمات بهورزان موجب شده است که روستاییان از بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله بروز عوارض بیماری های مزمن همچون دیابت و فشار خون مصون شوند.

بهورزان، نخستین محل دسترسی مردم به شمار می روند و نقشی بسیار حیاتی را در سلامت ‌جامعه‌ به عهده دارند. بهورزان، نمونه بسیار مناسبی از فناوری کم هزینه، پرثمر و بهترین پیام آوران سلامت در کشورند که با تلاش مضاعف خود و با کمترین امکانات و با تلاش و فعالیت شبانه روزی، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها و صیانت از سلامت مردم دارند.      
اگر امروز شاهد ریشه کنی بیماری هایی مانند فلج اطفال، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران و کاهش بیماری های واگیر در کشور هستیم باید همه‌ را مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان‌ بدانیم‌، زیرا ارتقای‌ شاخص ‌های‌ بهداشتی‌ کشور به ویژه در روستاها در گروی تلاش‌ و فعالیت‌ این‌ عزیزان‌ است‌.         
ایجاد ارتباط تنگاتنگ با زندگی مردم روستا و هم قدم بودن با زندگی اهالی روستا کاری بسیار دشوار است، اما عشق کمک به مردم محروم برای داشتن وضعیتی برابر با سایر نقاط کشور، بهورزها را برای ادامه فعالیت امیدوار می‌سازد.
بهورزی از مشاغل بسیار سخت و طاقت‌فرسا است چرا که در کنار ارائه خدمات بهداشتی در بین مردم روستا باید بسیاری از مسائل بهداشتی و درمانی را در بین مردم روستا نهادینه کنند و اطلاع رسانی را در این زمینه به درستی انجام دهند که این کار مهم به زمان بسیار زیادی احتیاج دارد. علاوه بر زمان به اعتمادسازی و ایجاد ارتباط قوی در بین مردم روستا نیز احتیاج است. 
همین کار به ظاهر ساده زمان و انرژی بسیار زیادی را می‌طلبد تا بتوان اصول بهداشتی را در یک منطقه نهادینه کرد. معمولا بهورزها در معرض خطر بعضی از بیماری‌ها قرار می‌گیرند، دشواری خدمت و سوانح و گرفتاری‌های آنها در روستاهای دور افتاده بسیار زیاد است.

نقش کلیدی بهورزان زمانی مشخص می شود که در دور افتاده ‌ترین ‌روستاهای‌ کشور با ارائه خدمات‌ بهداشتی‌ لازم‌ به‌ روستاییان، از بروز ‌بیماری‌ در جامعه‌ پیشگیری می کنند. با این‌ وصف‌ بهورزان‌ نه‌ تنها موجب ‌سلامت‌ روستاییان‌ می ‌شوند، بلکه‌ به ‌تامین‌ سلامت‌ جامعه‌ شهری‌ نیز کمک ‌می‌کنند، زیرا بیماری‌ حد و مرز نمی ‌شناسد و در صورت‌ عدم‌ رعایت‌ بهداشت‌ و عدم ‌ارایه‌ مراقبت‌ های‌ بهداشتی‌ در شهر و روستا، فقیر و غنی‌ در معرض‌ خطر ابتلا به‌ انواع‌ بیماری ها قرار خواهند گرفت.           
همه ما واقفیم که، اعتلای سلامت روان، ارائه خدمات پیشگیرانه، بهبود کیفیت و شیوه زندگی و گسترش زندگی توام با شادابی و سرزندگی از ماموریت های مهم بهورزان در مناطق روستایی است.

بهورزان سربازان خط مقدم نظام سلامت هستند که زمینه توسعه روستاها را فراهم می کنید و چراغ خانه بهداشت را روشن نگه می دارید.

خدمات بهورزان دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته است. خدمات بهورزان موجب شده است که روستاییان از بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله بروز عوارض بیماری های مزمن همچون دیابت و فشار خون مصون شوند.

دکتر سیاری با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه هر سازمانی نیروی انسانی است خاطر نشان کرد: بهورزان به عنوان یکی از سرمایه های ارزشمند وزارت بهداشت نقش ارزنده ای در ارتقاء سلامت کشور ایفا کرده اتد.

/ 0 نظر / 66 بازدید