پرونده الکترونیک سلامت و سامانه ی سیب

پرونده الکترونیک سلامت و سامانه ی سیب

پرونده الکترونیک سلامت شامل داده‌ها و سوابق دموگرافیک، سلامت و پزشکی افراد است که امکان دسترسی متخصصان را به این اطلاعات با رعایت کامل اصول محرمانگی و امنیت اطلاعات، در مواقع لزوم از هر نقطه به این پرونده فراهم نموده و مشکلات مرسوم در دسترسی به سوابق پزشکی افراد از جمله لزوم ارسال مستندات بصورت فیزیکی یا مفقودی برخی از اجزای پرونده بطور کامل رفع گردیده است.

بعلاوه فناوری اطلاعات (IT) ابزارهای سودمندی را جهت مدیریت و استخراج اطلاعات متنوع از جمله گزارش آماری از اطلاعات فرد در قالب نموداری در دوره های زمانی را از پرونده الکترونیک سلامت فراهم می‌نماید. به عنوان نمونه نمودارهای روند رشد کودکان، وضعیت فشار خون فرد طی یک دوره زمانی، منحنی قند خون بیمار دیابتی در طول یک بازه زمانی و نظایر آن.

از مهمترین اجزای پرونده الکترونیک سلامت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- اطلاعات هویتی و داده های دموگرافیک شامل مشخصات سجلی، جنسیت، وضعیت تاهل، قد، وزن، گروه خونی، نوع بیمه، شغل، وضعیت بارداری خانمها، سابقه مصرف دخانیات و ...

- سابقه اطلاعات حیاتی فرد شامل فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، دمای بدن، ضربان قلب، تنفس و ....

- سوابق بیماری های قبلی و فعلی فرد

- حساسیت‌ها و واکنش‌های دارویی و غذایی

- داروهای مصرفی قبلی و فعلی

- وقایع مهم حیاتی شامل تولد، ازدواج، زایمان، نقص عضو، طلاق، مرگ و ...

- سوابق بیماری های خانوادگی و ژنتیکی

- فهرست ویزیت های انجام شده قبلی فرد

- فهرست مراقبت های پزشکی انجام شده قبلی فرد

- گزارش آزمایش ها و اقدامات پاراکلینیکی فرد

- فهرست درمان های انجام شده بیماری‌های مزمن

-  بیماری‌ها و دوره‌های بستری شدن

- پرونده ایمنسازی (واکسیناسیون)

عملکرد دانشگاه علوم پزشکی زابل در جهت پیش برد اهداف پرونده الکترونیک سلامت:

- تعداد تشکیل پرونده (نفر) 386415

- خدمت گیرندگان (نفر) 215040

- تعداد خدمات 1945370 که این عدد متغییر است و روزانه نزدیک به 10000 خدمت اضافه می شود.

- تعداد ارجاعات 22750

در حال حاضر خدمات به ملیت های غیر ایرانی نیز ارائه می شود.

پس از ثبت نام در سامانه سیب بصورت خودکار یک شناسه 15 رقمی به هر فرد اختصاص داده می شود که با این شناسه در سراسر ایران می توانند در مراجعات، سریعا به مشخصات خود در واحدهای بهداشتی دسترسی داشته باشند.

           

 

نمونه ای از پرونده الکترونیک سلامت افراد غیر ایرانی


 

 

سیب - سامانه یکپارچه بهداشت

امروزه با گسترش روزافزون فناوری های نوین به ویژه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه های مختلف از جمله حوزه سلامت، بهداشت و درمان، تحولات عظیمی در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در حال وقوع است.

در این ارتباط برابر ابلاغ شماره 100/298 مورخ 1395/04/05 وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خطاب به روسای محترم دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور، سامانه سیب در دانشگاه های علوم پزشکی مستقر گردیده و از ابتدای مهرماه 95 هرگونه ثبت، جمع آوری و گزارش دهی اطلاعات به صورت کاغذی در سطح کشور ممنوع و صرفا از طریق سامانه سیب انجام خواهد شد. شایان ذکر است هم اکنون نیز برخی از دانشگاه های علوم پزشکی عملیات حذف کاغذی و الکترونیکی سازی کامل فرایندها را به اتمام رسانده اند.

شروع به کار با سامانه سیب:

الف) ورود به سامانه سیب:

برای بهره برداری از سامانه سیب باید از آدرس اینترنتی   78.38.114.210 استفاده کرد.

اگر ثبت نام شما انجام شده باشد برای نخستین بار قصد ورود به سامانه سیب را دارید کافیست در کادر های (کد ملی و کلمه عبور)  هر دو کد ملی خود را وارد کنید پس از کلیک برروی ورود به سامانه در صورتی که کد ملی خود را بطور صحیح وارد کرده باشید سامانه شما را به صفحه زیر هدایت می کند.

 

ب)تغییر کلمه عبور در اولین ورود در سامانه:

 

 

برای امنیت بیشتر، شما موظف به تغییر کلمه عبور خود هستید. برای این کار کافی است که کد ملی خود را در کادر کلمه عبور فعلی و کلمه عبور جدیدی را در کادر مربوط به کلمه عبور جدید و تکرار کلمه عبور جدید وارد کنید و در پایان کلید تغییر کلمه عبور را کلیک فرمائید. در صورت موفقیت در ثبت کلمه عبور جدید شما از سیستم خارج میشوید و باید با استفاده از شماره ملی و کلمه عبور جدید خود وارد سیستم شوید.

توجه: کلمه عبور جدید و تکرار کلمه عبور جدید باید دقیقا یکسان باشند در صورت وجود هر گونه مغایرت سیستم از ثبت کلمه عبور جدید جلوگیری می کنید .

ج) تغییر کلمه عبور در فواصل زمانی:

تغییر کلمه عبور در فواصل زمانی مشخص باعث افزایش امنیت و کاهش خطر سوء استفاده از حساب کاربری شما    می شود. لذا برای این منظور کافی است تا از سمت چپ منو، منوی نام کاربر، زیر منوی تغییر رمز عبور را کلیک کنید. باقی روند کار مانند قسمت ب (تغییر کلمه عبور در اولین ورود)   می باشد.

 

د) نکاتی مهم در مورد حساب کاربری:

- کلمه عبور شما حتما باید ترکیبی از اعداد و حروف لاتین باشد.

- برای مجموعه ای که بیش از یک کاربر دارند باید به ازای هر نفر حساب جداگانه تعریف شده باشد. لذا هر شخص باید حساب کاربری مختص به خود را داشته باشد. از حساب کاربری مشترک با افراد دیگر جدا خودداری نمایید.

- حساب کاربری شما به منزله هویت الکترونیک شما بوده و مسئولیت کلیه فعالیت های انجام شده و محرمانگی و جلوگیری از افشای اطلاعات جمعیت تحت پوشش بر عهده شما می باشد. لذا  اکیدا توصیه می شود که در نگهداری کلمه عبور خود دقت نموده و آنرا در اختیار افراد غیر قرار ندهید.

- در صورتی که کلمه عبور خود را فراموش کرده اید و یا به هر دلیلی نمی توانید وارد سامانه شوید با مدیر سیستم مستقر در شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها تماس بگیرید:

مرکز بهداشت زابل: خانم شهریاری (انفورماتیک)

شبکه بهداشت و درمان زهک: خانم شیرزایی 

شبکه بهداشت و درمان هیرمند: آقای شهدادی

شبکه بهداشت و درمان نیمروز: خانم تیرآور

شبکه بهداشت و درمان هامون: خانم ربانی

/ 0 نظر / 113 بازدید