تغییرات عمده در زمینه مراقبت و درمان اچ آی وی (HIV) در کشور

 برنامه مراقبت و درمان ایدز در کشور ایجاد شده است که بصورت عمده در سه محور ذیل می باشد:

 • تغییر رویکرد انجام مشاوره و آزمایش اچ آی وی

   از رویکرد درخواست مراجعه (CITC) به آزمایش و مشاوره مبتنی بر جامعه و ترویج رویکرد پیشنهاد آزمایش از سوی ارائه دهنده خدمات( PITC ) به صورت Opt out (انجام آزمایش برای مبتلایان به بیماریهای آمیزشی، سل، هپاتیت های ویروسی،کلیه افراد داوطلب، ....)

 • جلب مشارکت بخش خصوصی در زمینه بیماریابی و کاربری از تست تشخیص سریع ( Rapid test )

 •  ادغام برنامه بیماریابی و تشخیص و درمان HIV دربرنامه مراقبت زنان باردار

  پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر مبتلاء به نوزاد  PMTCT ))

  طبق الگوی ثبت شده انتقالHIV در ایران تا پایان سال1392، میزان انتقال از مادر به کودک از 3/1 به 8/2 افزایش یافته است که بسیار نگران کننده است.

  با توجه به افزایش بیش از 11 درصدی تعداد زنان مبتلا به HIV در ایران درسال های اخیرکه اکثر آنان جوان و در سنین باروری هستند و ممکن است باردار شوند و بیماری را به فرزند خود انتقال دهند، در صورت عدم وجود اقدامات پیشگیرانه، بسیاری از کودکان آنها به این عفونت مبتلا خواهند شد .قبل از مصرف داروهای ضد رترو ویروسی میزان انتقالHIV  از مادر به کودک حدود 35% در مادران شیرده و 25% در مادران غیر شیرده بوده است. اما ارائه خدمات پیشگیرانه انتقالHIV از مادر به کودک این میزان را به شدت کاهش داده و به کمتر از 5% و 2% به ترتیب در مادران شیرده و غیر شیرده می رساند.

  مهمترین اصول در برنامهPMTCT، کنترل انتقال عمودی از مادر به کودک، قطع زنجیره انتقال ویروس و به صفر رساندن موارد جدید انتقال از مادر به کودک می باشد.

  محور های اصلی اجرای برنامه  PMTCT شامل :

 • پیش از ازدواج و بارداری:

  آموزش عمومی راه های پیشگیری از اچ آی وی به کلیه زنان در سنین باروری قبل از ازدواج، آموزش در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج و فراهم سازی امکان آزمایش سریع برای داوطلبین.

 • حین بارداری:

ارزیابی کلیه مادران باردار از نظر اچ آی وی (Opt out)، شروع پروفیلاکسی داروئی (Option B)و مراقبت ویژه و ارائه خدمات سلامت باروری

 • حین زایمان:

ارزیابی کلیه مادران باردار مراجعه کننده به لیبر، توصیه به انجام زایمان به روش سزارین و احتیاطات همه جانبه

 • پس از زایمان و دوران شیردهی:

ارزیابی سریع نوزاد به روش های مولکولی، شروع پروفیلاکسی داروئی وعدم تغذیه با شیر مادر و تأمین رایگان شیر مصنوعی

طرحPMCTC  در حال حاضر در شهرهای مختلف بصورت پایلوت در حال اجرا می باشد و بزودی در برنامه های مراقبت سلامت کشوری ادغام خواهد شد.

/ 0 نظر / 64 بازدید