سوسکها ( سوسریها ) و طریقه مبارزه با آنها

 بهداشت محیط، شرایط اجتماعی و اقتصادی به شمار می‌روند. علاوه بر این وجود سوسک‌ها در آشپزخانه، حمام، رستوران، بیمارستان و سایر اماکنمی‌تواند موقعیت اجتماعی و اقتصادی این مکان‌ها را در نظر مردم پایین آورد.

تقریباً 4 هزار گونه سوسری تا کنون شناسایی شده است که حــدود 50 گونه از آنها آفت های اهلــــــی شده اند.

مهمترین گونه های سوسک که از نظر پزشکی اهمیت دارند عبارتند از :

1 ـ سوسری یا سوسک آلمانی

2 ـ سوسری یا سوسک شرقی

3ـ سوسری یا سوسک آمریکایی

4 ـ سوسری یا سوسک استرالیایی.

طریقه انتشار سوسری‌ها

سوسری‌هابیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر زندگی می‌کنند اما در قطب شمال و جنوب نیزمشاهده می‌شوند. سوسری‌ها تا دمای صفر درجه را می‌توانند تحمل کنند. سوسری‌ها ازطریق کشتی‌ها، بسته‌بندی‌های مواد غذایی و همراه با اثاثیه منزل جابه‌جا می‌شوند(پس هنگام اثاث‌کشی تمام کارتن‌ها را خوب نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ سوسک یاتخم و لارو آن را با خود به خانه جدید نبرید(

تغذیهسوسری‌ها

سوسری‌ها همه چیز خوارند. از غذاهای انسان گرفته همچون گیاهان،سبزیجات، برنج، هویج، نان، شیر، مواد قندی، قهوه،روغن تجمع یافته اطراف اجاق گاز ویا مواد غیر‌خوراکی نظیر: کاغذ، مقوا، صابون، حشرات مرده (حتی سوسری‌های مرده)،پارچه، کتاب، مدفوع، خلط سینه، زخم‌های انسانی، هرگونه موجود مرده، چسب، چرم، تهسیگار، خمیر دندان، رنگ، مو و ناخن انسان.

سوسری‌ها به غیر از غذا به آب نیزاحتیاج دارند اما تنها روزی یک قطره آب برایشان کفایت می‌کند. سوسری‌ها این میزانآب را از اسفنج (ابره ‌های)مرطوب و هرگونه تجمع رطوبت مثل لوله‌های آب سرد می‌توانند تامین کنند.

سوسری‌ها محیط‌های مرطوب، گرمو تاریک را ترجیح می‌دهند.
عمر سوسری‌های بالغ از 6 ماه تا چندین سال متغیر است. (بسته به گونه سوسری و شرایط محیط).

آلودگی‌های سوسری‌ها

*سوسری‌هاناقلان مکانیکی 22 نوع از باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌های تک یاخته و ویروس‌ها هستند.  ( نظیر سالمونلا و عفونت‌های روده‌ای نظیر اسهال معمولی و خونی).  سوسری‌ها اینمیکروب‌ها را با قطعات دهانی، پاها و فضولات خود منتقل می‌کنند.

*سوسری‌هامی‌توانند موجب بروز آلرژی و حملات آسم شوند.
*سوسری‌ها مواد غذایی را بابزاق، برگرداندن بخشی از مواد خورده شده، فضولات و ترشحات غده‌ای خود آلودهمی‌سازند.
*سوسری‌ها با تولید ماده‌ای روغنی باعث تولید بوی زننده و لکه‌دارشدن سطوح ازجمله پارچه می‌شوند.

محل زندگی سوسری‌ها

مجاری فاضلاب، چاهتوالت، زیرزمین، انباری‌ها، شوفاژ‌خانه‌ها، هرگونه اثاث ثابت و بدون استفاده درخانه، توده زباله، توده روزنامه و یا کتاب، زباله‌دان، کابینت‌ها، کشوها، دستشویی ، حمام ، پشت و زیر یخچال و اجاق گاز ، چاهک‌ها، پریز‌های برق ، درزها و شکاف‌های دیوار،سقف ، کفپوش ، پشت کاغذ‌دیواری ، زیر کاشی‌ها و موزاییک‌های لق و پشت لوله‌های گاز وآب.

راههای مبارزه با سوسکها

الف - بهسازی محیط ومبارزه فیزیکی:

 اساسی‌ترین راه مبارزه با سوسک‌هااین است که در این روش لازم است پناهگاه‌های سوسک را از بین ببریم. برای این کارلازم است:

1 -  چارچوب‌ درهای فرسوده عوض شود.

2 -کلیه شکاف‌های دیوار‌ها،کف، سقف، درزهای بین پله‌های و غیره با سیمان یا مصالح دیگر ساختمانی دقیقا گرفتهشود.
3 - بند کشی بین کاشی‌ها، بین دیوار و کف و حاشیه اطراف قرنیز‌ها تجدیدشود.

4 -رعایت نظافت و بهداشت ساختمان‌‌ها، جمع‌آوری و حمل بهداشتی و دفعزباله.

5 - جلوگیری از ریخت و پاش مواد غذایی.
6 - پوشاندن مجاری فاضلاب باتوری مناسب و استفاده از توری ریز در مدخل فاضلاب و دهانه لوله‌های فاضلاب.

    ب ـ مبارزه شیمیایی :

 1 ـ سمپاشی ابقایی: پاشیدن محلول حشره کش در داخل شکافها و در سطوح آلوده، در اطراف دیوارها، محلهای گرم و مرطوب ساختمان، اطراف ظرفشویی و مجاری فاضلاب

2 ـ گردپاشی: در اطراف اماکن داخلی و معمولاً کنار دیوارها انجام می شود.

3 ـ طعمه گذاری : استفاده از این روش در محلهایی که سوسریها به موادغذایی دسترسی دارند، توصیـــــه می گردد.

توجه : برای انتخاب سم و نحوه و زمان سم‌پاشی بهتر است با شرکت‌های معتبرسم‌پاشی که دارای مجوز صادره از وزارت بهداشت می‌باشند مشاوره نمود.

ج - تله گزاری ساده :

یک کاسه و یاظرف دهان گشاد با لبه‌های شیب‌دار انتخاب کنید. سپس دیواره‌های داخلی آن را باوازلین و یا هرگونه روغن آغشته کنید تا لغزنده گردد. سپس در درون آن یک هویج، خردهنان و چند تکه دستمال مرطوب قرار دهید. سوسری‌ها برای تغذیه به درون آن خواهند آمداما دیگر قادر به خارج شدن نیستند.

شکارچیان طبیعی سوسری‌ها
قورباغه‌ها،جوجه‌تیغی‌ها، لاک‌پشت‌ها، مارمولک‌ها، موش‌ها، هزارپایان و یک نوع زنبور انگل کهتخم‌های خود را درون کپسول سوسری‌ها قرار می‌دهد.

نکات جالب دربارهسوسر‌ی‌ها

*سوسری‌ها بسیار تنبل می‌باشند به طوری که 75 درصد شبانه‌روز (18 ساعترا در استراحت به سر می‌برند).

*سوسری‌ها قادرند نفس خود را به مدت 40 دقیقه زیرآب حبس کنند. پس فکر نکنید که اگر با آب فراوان آنها را به داخل فاضلاب فرستادید،دیگر سروکله‌شان پیدا نخواهد شد.

*سوسری‌ها درد را احساس می‌کنند. پس وقتی قصدجان آنها را می‌کنید سعی کنید با ضربه اول کار را تمام کنید.

*سوسری‌ها یکی ازسریع‌ترین موجودات زمین می‌باشند (نسبت به جثه‌شان) و سرعت آنها 5 کیلومتر در ساعتو یا یک متر در ثانیه است

/ 3 نظر / 220 بازدید
لیلا

سلام هرچند که اطلاعات این صفحه مربوط به حدود 4 سال پیش بود ولی نسبت به همه سایتهای دیگه که از روی هم فقط کپی کردن واقعا بهتر بود. خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون

ساسان

سلام ازاطلاعاتی که تهیه کرده بودید متشکرم . بازم خدا یه خیری به شما بده که اطلاعات دیگران رو کپی نکرده بودید و مطلب تکراری ارائه نداده بودید. لطفا اگر میشه اسم یه سم و دوره مصرف رو معرفی کنید تا استفاده کنم . از بابت مشکلات زیست محیطی و مسمومیتهای ناشی از اون هم نترسید من خودم کارشناس بهداشت حرفه ایی هستم و حواسم جمه جمه. متشکرم

یاشار بوم راشین

بدینوسیله از شما دعوت می شود از وبسایت زیست محیطی www.yarabumco.ir دیدن نموده و بویژه از مقاله مرتبط با سوسک زدایی از منزل دیدن نمایید.