12 راهکار اجرایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی

12 راهکار اجرایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی

 

1- همیشه و در همه حال خونسردی خود را حفظ کنید

2-  سیگار نکشید و جایی که دود سیگار است تا حدالامکان نرفته و آنجا کار نکنید و پس از بازنشسته شدن از رفتن به جاهایی که آلودگی هوا وجود دارد به شدت بپرهیزید

3- اگرسیگار مصرف میکنیدوفشارخون بالا ترازمعمول یابیماری قنددارید و یا کمی چاق هستید فورا سیگار را ترک کنید

4- برای کاهش فشارخون ،تشنج و استرس را از زندگی خود دور کنید

5- در صورتیکه مبتلا به فشار خون و تحت درمان هستید مصرف دارو را خود سرانه کم یا زیاد نکنید مصرف زیاد داروی ضد فشار خون باعث ضعف و خواب آلودگی میشود .

6- از مصرف بیش از اندازه نمک ، غذاهای شور مانند ماهی شور، آجیل شور ،پنیر و چیپس ،ترشیجات و انواع تنقلات شور خود داری کنید.

7- برای کاهش گلیسیرید و کلسترول علاوه برکم کردن مصرف چربیها از خوردن بی رویه موادقندی و نشاسته ای مانند ماکارونی ، برنج ، قند ، انواع شیرینی ها ، مربا ، عسل ، شربت و نوشابه خود داری کنید.

8- در خوردن زرده تخم مرغ ،گوشت قرمز بخصوص انواع      پر چربی ؛ جگر ، قلوه ، مغز ،کره ، روغن نباتی پرهیز کنید . ( از میان روغن ها مصرف روغن زیتون بهتر است   )

9 گوشت سفید را جانشین گوشت قرمز کرده و قبل از پختن مرغ ، پوست آنرا بگیرید .

10- اگر روزانه به ویژه همراه با صبحانه مقداری مغز گردو بخورید نه تنها خطر ابتلا به بیماریهای قلب و عروق را در تمامی طول عمر به شدت کاهش میدهد بلکه میزان کلسترول خون را تحت کنترل در خواهد آورد .

11- هر شب در ساعات معینی به رختخواب بروید بهترین ساعات برای بخواب رفتن ساعت 12- 10 شب و حد اعتدال ساعات خواب حداقل 8- 6 ساعت در شبانه روز ضروری است .

12-حمایت روانی امری مهمی است هرگز بخودتان تلقین نکنید که مریض هستید و بیماری شما خطر ناک و غیر قابل علاج است

نکته مهم :

اگراحساس کردیدکه ضربان قلب شما شدید تر شده است و احساس دردکرده وسرگیجه و خواب آلودگی توام با اختلال تنفس به شما دست داد واحساس بی رمقی و ضعف کردید فورا به پزشک مراجعه کنید.

منابع : بهداشت قلب و عروق تالیف دکتر پریوش حلم سرشت و اسماعیل دل پیشه

راههای مقابله با عوامل خطر آفرین بیماریهای قلبی و عروقی تالیف دکتر طاهره سموات وعلیه حجت زاده

تهیه کننده : لیلا جهانتیغ کارشناس گسترش شبکه 

/ 0 نظر / 13 بازدید